EURO 2012: Egal spectaculos intre Spania si Italia

Duminica, 10 Iunie 2012, ora 21:05
8052 citiri

Spania si Italia au terminat la egalitate, scor 1-1, in primul meci al Grupei C de la Campionatul European din Polonia si Ucraina.

Cele mai bine cotate formatii ale Grupei C au oferit un meci spectaculos la Gdansk, incheiat cu o remiza putin surprinzatoare avand in vedere valoarea celor doua formatii.

Cu nu mai putin de cinci fundasi pe teren, italienii au bifat prima ocazie in minutul 22, cand Cassano a ratat cu putin poarta lui Casillas cu un sut din lateral dreapta.

Minutul 43 a consemnat si cea mai mare ocazie a ibericilor, Fabregas fiind blocat in ultima secunda in fata portii lui Buffon.

"Squaddra azzurra" a deschis scorul la un sfert de ora de la reluare, nou intratul Di Natale invingandu-l pe goalkeeperul lui Real Madrid dupa o pasa primita de la Pirlo.

Italienii n-au rezistat in avantaj decat patru minute, Fabregas inscriind pe langa Buffon dupa ce pasa lui David Silva l-a lasat singur cu portarul adevers.

Elevii lui Vicente del Bosque au dominat partida dupa marcarea golului egalizator, culminand in minutul 85 cu ratarea uriasa a lui Torres, varful lui Chelsea lobandu-l pe Buffon, dar si poarta din spatele acestuia.

In urma remizei de la Gdansk, Spania si Italia au acumulat cate un punct in clasamentul Grupei C, din care mai fac parte Irlanda si Croatia.

In etapa urmatoare Spania va intalni Irlanda, in timp ce Croatia se va duela cu Italia.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului dintre Spania si Italia, programat in Grupa C a Campionatului European de fotbal.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Spania - Italia 1-1!

Min.89 Ultima schimbare pentru Italia: Nocerino intra in locul lui Motta.

Min.89 Inca un cartonas galben, de aceasta data pentru Maggio.

Min.85 Ratare colosala a lui Torres! Atacantul lui Chelsea nu profita de iesirea neispirata a lui Buffon si trimite peste poarta!

Min.83 Avertisment si pentru Torres.

Min.83 Arbeloa primeste cartonasul galben.

Min.82 Torres patrunde in careu, dar greseste pasa spre Navas.

Min.78 Chiellini primeste cartonasul galben si spaniolii au lovitura libera la marginea careului. Xavi trage in zid.

Min.75 Torres scapa singur cu Buffon, dar se incurca si nu poate finaliza.

Min.74 Schimbare pentru Spania: Torres intra in locul lui Fabregas.

Min.70 Ibericii sunt mai prezenti in joc dupa restabilirea egalitatii si preseaza in jumatatea adversa.

Min.68 Galben si pentru Jordi Alba.

Min.66 Bonucci primeste cartonasul galben.

Min.65 Schimba si italienii: Giovinco ii ia locul lui Cassano.

Min.65 Schimbare la iberici: Navas intra in locul lui Silva.

Min.64 GOOOOL SPANIA! Silva il gaseste pe Fabregas in pozitie centrala si mijlocasul Barcelonei inscrie pe langa Buffon!

Min.63 Iniesta incearca un sut de la 30 de metri, dar nu ii pune mari probleme lui Buffon.

Min.61 Foarte inspirata schimbarea lui Prandelli.

Min.60 GOOOL ITALIA! Di Natale deschide scorul din pasa lui Pirlo!

Min.56 Schimbare pentru Italia: Di Natale intra in locul lui Balotelli.

Min.55 Cassano patrunde periculos in careu, dar sutul sau trece peste poarta.

Min.53 Balotelli recupereaza din piciorul lui Ramos si ramane singur cu Casillas, dar intarzie sutul si este deposedat.

Min.51 Sansa mare pentru Spania! Buffon deviaza sutul lui Iniesta, iar balonul trece putin pe langa poarta.

Min.49 Buffon resinge sutul lui Xavi din marginea careului.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Casillas intervine fenomenal la o lovitura de cap trimisa de Motta din sase metri.

Min.44 Rateaza si Xavi la poarta lui Buffon, sutul din 12 metri trecand peste transversala.

Min.43 Ocazie mare pentru iberici! Fabregas primeste in fata portii, dar este blocat in ultima clipa de Bonucci.

Min.40 Cer si spaniolii penalti dupa o interventie la Fabregas, dar Kassai nu poate fi pacalit.

Min.37 Cartonas galben pentru Balotelli.

Min.36 Marchisio suteaza din voleu de la aproape 25 de metri, Casillas retine cu dificultate.

Min.33 Balotelli care in careu si cere penalti, dar Victor Kassai lasa jocul sa continue.

Min.30 Buffon retine sutul lui Iniesta.

Min.29 Chiellini respinge in corner o centrare periculoasa din fata lui Iniesta.

Min.24 Iniesta patrunde in care, dar sutul sau este blocat de De Rossi.

Min.22 Ocazie pentru Italia! Cassano suteaza din lateral dreapta si balonul trece putin pe langa langa bara.

Min.17 Italianul Motta se resimte si jocul este intrerupt.

Min.13 Casillas respinge cu greu la o lovitura libera executata de Pirlo de la 18 metri.

Min.11 David Silva primeste excelent in careu, dar sutul sau este prea slab pentru Buffon, care retine fara probleme.

Min.9 Silva suteaza peste poarta din marginea careului.

Min.5 Pirlo trimite in careu din lovitura libera, Alonso respinge.

Min.2 Spaniolii obtin primul corner, dar italienii indeparteaza pericolul.

INFO - Spania nu are niciun atacant veritabil in teren, in timp ce italienii evolueaza cu cinci fundasi.

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnurile celor doua tari.

INFO - Stadionul nu este plin, sectorul rezervat italnienilor nu este ocupat in totalitate.

INFO - Cele doua echipe intra pe teren.

Spania: Casillas - Alba, Ramos, Pique, Arbeloa - Alonso, Busquets, Xavi - Iniesta, Fabregas, Silva;

Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Martinez, Juanfran, Cazorla, Navas, Pedro, Torres, Mata, Llorente;

Antrenor: Vicente del Bosque;

Italia: Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Giaccherini, Marchisio, Pirlo, Motta, Maggio - Cassano, Balotelli;

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Barzagli, Montolivo, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco;

Antrenor: Cesare Prandelli;

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria);

Asistenti: Gabor Eros (Ungaria), Gyorgy Ring (Ungaria);

Arbitri aditionali: Istvan Vad (Ungaria), Tamas Bognar (Ungaria);

Arbitru de rezerva: William Collum (Scotia);

Partida s-a jucat pe stadionul Arena Gdansk (Polonia).

Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
#Spania Italia Euro 2012, #Spania egal Italia Euro 2012, #rezultate Euro 2012, #grupe Euro 2012 , #stiri EURO 2012