Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

EURO 2012: Arbitrul care a anulat golul Ucrainei, trimis acasa de UEFA

Miercuri, 20 Iunie 2012, ora 18:46
3805 citiri

UEFA a anuntat, miercuri, ca patru arbitri de centru, ungurul Viktor Kassai, germanul Wolfgang Stark, olandezul Bjorn Kuipers si spaniolul Carlos Velasco Carballo, au fost trimisi acasa dupa meciurile din faza grupelor de la Campionatul European din Ucraina si Polonia.

Ungurul Viktor Kassai a arbitrat meciul Anglia - Ucraina, scor 1-0, din ultima etapa a grupei D, si nu a validat un gol valabil pentru reprezentativa tarii gazda.

Spaniolul Carlos Velasco Carballo a gresit la meciul de deschidere al EURO 2012, Polonia - Grecia, scor 1-1, cand a eliminat usor un jucator elen, iar la intalnirea Germania - Danemarca, scor 2-1, nu a acordat o lovitura de pedeapsa pentru danezi.

Germanul Wolfgang Stark nu a acordat un penalti pentru Croatia in meciul cu Spania, castigat de iberici cu scorul de 1-0.

Olandezul Bjorn Kuipers a fost arbitrul intalnirii Ucraina - Franta, scor 0-2, intrerupta in minutul 5 din cauza unei furtuni. Partida a fost reluata dupa aproximativ 50 de minute.

Responsabilul UEFA cu arbitrii, italianul Pierluigi Collina, a declarat, miercuri, ca golul nevalidat Ucrainei este o eroare umana. "Golul Ucrainei a fost valabil. A fost o eroare umana, dar o eroare de cativa centimetri, nu de jumatate de metru asa cum s-a scris. Era mai bine sa fie evitata aceasta greseala, dar sa nu uitam ca este unica problema aparuta in 24 de meciuri la Campionatul European. O singura eroare nu poate schimba trei ani de munca. Majoritatea deciziilor au fost cele corecte", a spus Collina.

In minutul 62, ucraineanul Marko Devici a sutat la poarta, iar John Terry a scos balonul de dupa linia portii. Arbitru ungur Viktor Kassai a lasat jocul sa continue, dupa ce asistenul suplimentar Istvan Vad nu i-a semnalizat ca mingea depasise linia portii cu intreaga circumferinta.

BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...