EURO 2012: Croatia invinge Irlanda intr-un meci-spectacol

Duminica, 10 Iunie 2012, ora 23:35
7802 citiri

Croatia a debutat cu victorie la Euro 2012, impunandu-se, scor 3-1, in meciul disputat contra Irlandei in Grupa C a competitiei.

Cele doua outsidere ale Grupei C au oferit unul dintre cele mai frumoase meciuri de pana acum la Campionatului European. Desi s-au impus la doua goluri diferenta, croatii au avut destul probleme in fata unei reprezentative irlandeze inferioara valoric, dar bataioasa.

Disputa de la Poznan a inceput practic de la scorul de 1-0, elevii lui Slaven Bilici instalandu-se la conducere dupa numai trei minute, datorita golului inscris de Mandzukici, la prima lovitura de colt.

Irlandezii au replicat dupa un sfert de ora, fundasul Sean St.Ledger restabilind egalitatea, in stil britanic, cu o lovitura de cap.

Croatii au reactionat bine dupa raspunsul insularilor si au continuat sa preseze, reusind sa revina la conducere inainte de pauza, cand Jelavici a ramas singur cu Shay Given si a punctat pentru 2-1.

Rakitici a ratat o ocazie mare in ultimul minut al primei reprize, dar slavii au inscris imediat dupa pauza, Mandzukici trecandu-si in cont dubla cu ajutorul portarului irlandez.

Croatii au ramas in ofensiva si dupa marcarea celui de-al treilea gol, dar selectionata "trifoiului" a reusit sa impinga jocul spre poarta lui Pletikosa, iar in minutul 63 i-a fost refuzata un penalti, la o interventie asupra lui Robbie Keane.

Finalul a apartinut irlandezilor, care au ratat trei mari ocazii de a reduce din handicap, prin Long si Andrews, de doua ori, contrazicand pe alocuri statutul de cea mai slab cotata reprezentativa de la turneul final.

In urma acestui succes, Croatia s-a instalat pe prima treapta a Grupei C, cu trei puncte, fiind urmata de favoritele Spania si Italia, care au terminat la egalitate in primul meci. Irlanda ocupa ultima poztia.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Croatia - Irlanda, contand pentru Grupa C a Campionatului European 2012.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Croatia se impune cu 3-1!

Min.90 Ultima schimbare la croati: Iese Rakitici, intra Dujmovici.

Min.90 Irlandezii nu se lasa si rateaza o noua ocazie, Andrews trimitand alaturi cu o lovitura de cap.

Min.89 Slaven Bilici face o noua schimbare: Iese Perisici, intra Eduardo.

Min.87 O noua ocazie mare pentru Irlanda, in urma careia Andrews si Pletikosa se prabusesc pe gazon.

Min.85 Irlandezii cer din nou penalti, insa arbitrul acorda repunere din coltul careului mic.

Min.84 Krancjar il faulteaza pe Long si primeste cartonasul galben.

Min.81 Irlandezii rateaza din nou, de aceasta data prin Andrews, al carui sut trece putin pe langa poarta.

Min.80 Ocazie mare a irlandezilor! Duff centreaza, Long reia periculos, dar Pletikosa retine!

Min.78 Rakitici trimite putin peste poarta la capatul unei faze periculoase.

Min.75 Ultima schimbare pentru irlandezi: Iese Keane, intra Long.

Min.72 Schimbare la croati: Kranjcar intra in locul lui Jelavici.

Min.70 Pletikosa retine excelent din fata lui Robbie Keane.

Min.68 Irlandezii centreaza lung in careu, iar Dunne este la un pas sa reduca din handicap.

Min.65 Suporterii irlandezi rasuna din tribune! Atmosfera superba facute de sustinatorii "trifoiului".

Min.63 Decizie gresita a centralului olandez!

Min.63 Keane care in careu si cere penalti, dar arbitrul nu acorda. Meciul este intrerupt pentru o incaierare in careul lui Pletikosa.

Min.58 Srna primeste in adancime, dar centrarea sa este blocata.

Min.54 Doua schimbari in echipa Irlandei: Walter si Cox intra in locul lui Doyle si McGeady.

Min.53 Cartonas galben pentru Modrici.

Min.51 Croatii continua atacurile la poarta lui Given, Srna sutand in blocaj din afara careului.

Min.48 GOOOOL Croatia! Mandzukici reuseste dubla dupa ce sutul sau a lovit bara, iar apoi a ricosat in poarta din portarul Shay Given!

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Croatii trec din nou pe langa gol! Rakitici reia peste poarte din numai opt metri!

Min.45 Andrews primeste cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Mandzukici.

Min.44 Jocul este intrerupt dupa ce suporterii croati au aruncat cu torte pe teren.

Min.43 GOOOL Croatia! Jelavici ramane singur cu Given si inscrie!

Min.36 Doyle trimite spre poarta, dar Pletikosa retine fara emotii.

Min.34 Vukojevici greseste in propria jumatate, dar Robbie Keane nu reuseste sa profite.

Min.28 Croatii scapa cu fata curata dintr-o faza fixa a irlandezilor.

Min.24 Perisici incearca sa-l surprinda pe Given cu un sut din afara careului, dar portarul irlandez respinge in lateral.

Min.23 Rakitici trimite pe langa poarta din centrarea lui Srna.

Min.19 GOOOOL Irlanda! Sean St.Ledger restabileste egalitatea cu o lovitura de cap!

Min.12 Srna blocheaza sutul din lovitura libera al lui Andrew.

Min.8 Duff suteaza pe langa poarta lui Pletikosa.

Min.3 GOOOOL Croatia! Mandzukici deschide scorul cu o lovitura de cap, in urma unui corner!

Incepe partida!

Croatia: Pletikosa - Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinici - Vukojevici - Rakitici, Modrici, Perisici - Mandzukici, Jelavici

Rezerve: Kelava, Subasici, Simunici, Buljat, Vrsaljko, Vida, Pranjici, Badelj;

Irlanda: Given - O'Shea, St.Ledger, Dunne, Ward - McGeady, Whelan, Andrews, Duff - Doyle, Keane;

Rezerve: Westwood, Forde, Kelly, McShane, O'Dea, Gibson, Hunt, Green;

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda);

Asistenti: Sander van Roekel (Olanda), Erwin Zeinstra (Olanda);

Arbitrii aditionali: Pol van Boekel (Olanda), Richard Liesveld (Olanda);

Arbitru de rezerva: Viktor Shvetsov (Ucraina).

Partida se desfasoara la Poznan (Polonia).

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Croatia Irlanda Euro 2012, #Croatia victorie Irlanda Euro, #rezultate Euro 2012, #grupe Euro 2012 , #stiri EURO 2012