Turcia: Prezentarea echipei si lotul de jucatori

Turcia face parte din grupa D, alaturi de Spania, Cehia si Croatia.

Cel mai bun rezultat: Semifinalista (2008)

Antrenor: Fatih Terim

Golgheteri: All-time - Hakan Sukur (51) ; actual - Burak Yilmaz (19)

Cele mai multe meciuri: All-time - Rustu Recber (120) ; actual - Emre Belozoglu (93)

Porecla: Ay-Yildizlilar

Bilant la EURO: 12 meciuri, 3 victorii, 2 remize, 7 infrangeri

Meciuri memorabile:

Turcia - Croatia 1-1 (3-1 dupa penaltiuri) - 20.06.2008 - Semih Senturk a egalat in minutul 122 si a dus meciul la loviturile de departajare, iar apoi Turcia s-a calificat in semifinalele EURO 2008.

Turcia - Belgia 2-0 - 19.06.2000 - Doua goluri marcate de Hakan Sukur au trimis Turcia in sferturile de finala de la EURO 2008 pentru prima data in istorie.

Lotul final de jucatori:

Portari: Volkan Babacan (Basaksehir), Onur Kivrak (Trabzonspor), Harun Tekin (Bursaspor).

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Fundasi: Hakan Balta (Galatasaray), Gokhan Gonul (Fenerbahce), Sener Ozbayrakli (Fenerbahce), Caner Erkin (Fenerbahce), Ismail Koybasi (Besiktas), Semih Kaya (Galatasaray), Ahmet Calik (Genclerbirligi), Mehmet Topal (Fenerbahce).

Mijlocasi: Nuri Sahin (Dortmund), Arda Turan (Barcelona), Selcuk Inan (Galatasaray), Hakan Calhanoglu (Bayer Leverkusen), Ozan Tufan (Fenerbahce), Olcay Sahan (Besiktas), Volkan Sen (Fenerbahce), Oguzhan Ozyakup (Besiktas), Emre Mor (FC Nordsjaelland), Yunus Malli (Mainz).

Atacanti: Cenk Tosun (Besiktas), Burak Yilmaz (Beijing Guoan).

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...