EURO 2016: Franta si Elvetia merg brat la brat in optimi

Duminica, 19 Iunie 2016, ora 23:49
20367 citiri

Franta si Elvetia au remizat duminica seara in ultima etapa a fazei grupelor de la EURO 2016, scor 0-0, egal care le-a permis calificarea in optimile de finala, de pe primele 2 locuri.

Prima parte a fost una echilibrata in care ocaziile de gol mari au fost ale Frantei, Pogba lovind bara transversala de doua ori cu doua suturi extrem de puternice.

Franta a dominat, a avut posesia, a stat sus in teren si a profitat de un meci mai degraba slab facut de elvetieni, care se multumeau clar cu 0-0.

Pauza a venit si toata lumea parea multumita pe stadionul din Lille, mai ales ca se stia faptul ca la Lyon Albania conducea cu 1-0, deci ambele trupe erau calificate de primele 2 locuri.

Repriza secunda a fost mult mai slaba in comparatia cu prima, cele doua echipe mergand spre un egal linistit, fara alte mari ocazii de gol.

Payet, cu 10 minute inainte de final, a mai lovit o data bara transversala, dupa un sut senzational.

Franta castiga asadar grupa, cu 7 puncte, Elvetia vine pe 2 cu 5 puncte, ambele trupe fiind neinvinse la acest campionat.

92 - Final de meci, 0-0!

90 - 2 minute de prelungiri!

86 - Iese Admir Mehmedi, intra Michael Lang, ultima schimbare la helveti.

83 - Galben pentru Laurent Koscielny.

80 - Sut Payet de la distanta, mult alaturi de poarta.

79 - A doua schimbare si la Elvetia. Intra Fernandes, iese Shaqiri.

77 - A doua schimbare la francezi, iese Grienzmann, intra Matuidi.

76 - Inca un sut bomba al francezilor si a treia transversala a gazdelor!!

74 - Prima schimbare si la helveti, iese Embolo, intra Seferovic.

73 - Meciul e slab, helvetii acum sunt surprinsi in offside.

64 - Reia Shaqiri de la distanta, mingea se duce alaturi de poarta.

63 - Prima schimbare la gazde, iese Coman, intra Payet.

57 - Grienzmann reia pe poarta, fara emotii pentru Sommer.

53 - Gignac trage pe poarta, ramane 0-0.

51 - Lovitura libera Elvetia, se pregateste Rodriguez.

46 - Incepe partea secunda!

45 - Pauza, 0-0 intre Franta si Elvetia!

45 - Dzemaili trage de la distanta, mingea nu nimereste poarta.

44 - Este 1-0 in celalalt meci, 1-0 pentru Albania in meciul cu Romania.

38 - Sunt momente de atacuri sterile intre cele doua formatii.

29 - Sut Embolo de la distanta, blocheaza francezii.

26 - Primul cartonas galben al jocului il vede Rami.

21 - Sutul lui Mehmedi nu nimereste poarta.

18 - Acelasi senzational Pogba mai trimite o torpila si mingea musca din nou bara transversala!!

16 - Dzemaili incearca un prim sut, dar defensiva franceza blocheaza.

13 - Inca o ocazie a lui Pogba, aflat in zi mare. Sutul sau prinde cadrul portii, dar scorul nu se schimba.

12 - Pogba semneaza prima mare ocazie! Sutul sau in mare forta izbeste bara transversala!!

8 - Shaqiri executa un corner pentru helveti.

6 - Lovitura libera periculoasa pentru Franta.