EURO 2016: Germania invinge Ucraina in stil de mare echipa

De Dan Alexandru - Duminica, 12 Iunie 2016, ora 23:51
Germania a invins Ucraina cu 2-0 in ultimul meci al primei etape a grupei C de la EURO 2016, intr-o partida desfasurata pe stadionul din Lille, duminica seara.

Golurile partidei au fost reusite de Mustafi in minutul 19 si de Schweinsteiger in minutul 91.

Germania a inceput bine jocul de la Lille, cu un gol splendid marcat de Mustafi in minutul 19. Jucatorul cu origini albaneze a fost servit perfect de o centrare semnata Toni Kroos, marcand primul sau gol la nationala Germaniei.

Ucraina nu a fost insa daramata de acest gol, pe plan mental si a dominat total finalul de prim mitan. Ocaziile semnate de Konoplyanka, al carui lob a fost salvat de pe linia portii de Boateng si apoi Khacheridi, au semanat panica in tabara lui Neuer, care a fost ocupat mult timp in primele 45 de minute.

Partea secunda a fost parca mai linistita, cu mai putine ocazii de gol, cele mai multe fiind ale nemtilor, care s-au incapatanat sa se desprinda pe tabela.

Si asta s-a intamplat doar pe final, dupa intrarea lui Schweinsteiger, care a marcat al doilea gol al serii, dupa un contraatac superb.

A fost primul meci de la EURO 2016, care s-a terminat cu o diferenta de scor de 2 goluri. Germania devine lidera grupei C, avand un gol mai mult marcat peste Polonia, care a invins Irlanda de Nord cu 1-0.

Desfasurarea meciului:

Germania
2 - 0
Ucraina
93 Final de meci! Germania bate Ucraina cu 2-0.
91 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Schweinsteiger!!!! 2-0 Germania, care inchide cu o maturitate de echipa mare acest joc.
89 Iese Gotze, intra Schweinsteiger, a doua schimbare la nemti.
81 Schurrle reia de la distanta, la prima sa ocazie de gol, mingea se duce usor alaturi.
77 Prima schimbare la nemti, iese Draxler, intra Schurrle.
75 Muller reia si el de la distanta, scoate Pyatov in corner.
74 Gotze a avut mult spatiu la dispozitie, a intrat in careu, dar a sutat slab si Pyatov a prins.
73 A doua schimbare la ucrainieni. Iese Kovalenko, intra Zinchenko.
67 Primul galben al zilei il vede Konoplyanka.
65 Prima schimbare la slavi, iese Zozulya, intra Seleznyov.
60 Khedira suteaza si el in forta, Pyatov scoate de langa vinclu. Avem un meci frumos.
57 Rakitsky a reluat foarte puternic din lovitura libera de la 30 de metri, mingea se ducea langa bara, dar Neuer e tot timpul acolo si scoate in corner.
51 Kroos isi incearca norocul din nou de la distanta, mingea a ciupit bara, mare ocazie Germania!
48 Draxler suteaza foarte puternic din coltul careului, Pyatov scoate cu greu in lateral.
46 Incepe partea secunda!
45 Pauza, 1-0 Germania in fata Ucrainei!
39 Gol marcat de Ucraina, dar s-a semnalizat, corect, offisde. Ucraina domina!
36 Cea mai mare sansa a Ucrainei a venit acum! Konoplyanka a realizat un lob perfect peste Neuer, dar Boateng a salvat de pe linia portii!!
31 Shevchuk trage si el bine de la distanta, mingea se duce usor alaturi.
29 Continuam festivalul ratarilor! Khedira a scapat singur cu Pyatov, dar a tras in portar doar.
26 Uriasa sansa pentru Ucraina! Khacheridi reia superb cu capul din plin careu dupa un corner, dar Neuer scoate miraculos de sub bara.
23 Kroos vrea sa si marcheze, dar sutul sau de la distanta e deviat in corner.
18 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Germaniaaa! 1-0 pentru campioana mondiala, dupa o lovitura de cap perfecta a lui Mustafi, in plin careu, in fata lui Sidorciuk, dupa o centrare de exceptie a lui Toni Kroos.
17 Muller faultat si Germania are o lovitura libera periculoasa.
12 Hector a avut o buna ocazie de gol, singur in plin careu advers, dar executia sa a lasat de dorit.
9 Ucraina joaca bine, surprinde pe multi, are tarie in ofensiva si multa siguranta in aparare.
4 Konoplyanka are o prima mare ocazie! Sutul sau in forta de la distanta, 20-30 de metri, il pune bine de tot la incercare pe Neuer!!!