EURO 2016: Islanda elimina Anglia si ajunge in sferturile de finala

De Cristian Soitu - Luni, 27 Iunie 2016, ora 23:50
Parcursul eroic al Islandei de la EURO 2016 continua! Cea mai mica tara de la turneul final a invins Anglia cu 2-1 si s-a calificat in sferturile de finala.

Britanicii sunt eliminati astfel pentru al doilea turneu final la rand in mod rusinos, in timp ce Islanda scrie istorie.

Avand in fata marea surpriza a turneului final, Anglia a inceput in forta, dar a primit o replica neasteptata din partea islandezilor.

Wayne Rooney a deschis scorul dupa doar 4 minute din penalti, insa islandezii au egalat imediat dupa reluarea jocului.

O aruncare de la margine a trimis mingea in careu la Sigurdsson, care a marcat frumos cu o reluare din fata portii.

Gluma s-a ingrosat in minutul 18, cand Sightorsson a sutat din centrul careului, iar Hart a intervenit greoi. 2-1 pentru Islanda, un scor pe care aproape nimeni nu-l anticipa.

Desi aveau in fata tot timpul din lume pentru a intoarce soarta meciului, englezii s-au lovit de o defensiva ce a functionat ca un zid.

Islandezii au dus disciplina la rang de arta si nu au avut foarte multe emotii pentru a gestiona avantajul din prima repriza.

Nici intrarea lui Vardy nu a luminat jocul britanicilor, eliminati astfel rusinos de la Campionatul European.

De partea cealalta, Islanda se va duela cu Franta in sferturile de finala, intr-un meci programat pe 3 iulie, de la ora 22:00.

Eliminarea Angliei este o mare surpriza, conform cotelor oferite de Unibet, agentie ce ofera si servicii de casino online.

Anglia
1 - 2
Islanda
90 Final de meci!
90 Trei minute suplimentare.
89 Schimbare Islanda: Traustason intra in locul lui Bodvarsson.
87 Schimbare Anglia: Rashford intra in locul lui Rooney.
84 Gunnarson scapa singur spre poarta, dar sutul sau e scos de Hart! Sansa buna pentru islandezi!
79 Kane trimite slab cu capul in bratele portarului dintr-o pozitie buna.
77 Schimbare Islanda: T. Bjarnason intra in locul lui Bodvarsson.
70 Vardy scapa spre poarta, dar este ajuns din urma si deposedat excelent.
68 Wilshere suteaza mult pe langa poarta din afara careului.
66 Gunnarsson vede cartonasul galben.
60 Schimbare Anglia: Vardy intra in locul lui Sterling.
59 Islandezii continua sa se apere foarte bine, au o defensiva ca un zid.
55 Mare sansa pentru Islanda! Hart salveaza la un sut trimis din foarfeca din sase metri!
51 Kane trimite slab cu capul in bratele portarului.
48 Sturridge vede cartonasul galben.
46 Se reia jocul!
46 Schimbare Anglia: Wilshere intra in locul lui Dier.
45 Pauza!
44 Rooney suteaza defectuos din 15 metri dupa o centrare a lui Walker.
42 Fanii islandezi fac o atmosfera absolut superba, sunt pentru prima data la un turneu final.
38 Sigurdsson vede cartonasul galben.
35 Rooney trage peste poarta de la 25 de metri, pozitie centrala.
30 Sterling scapa intr-o pozitie buna, dar centreaza in bratele portarului.
29 Ce ratare!! Kane trage frumos din vole din 13 metri, mingea e respinsa de sub bara!
27 Englezii par debusolati, abia leaga trei pase, nu le vine sa creada ce se intampla pe teren. Islanda impresioneaza prin daruire.
22 Rooney bate bine un corner, dar Cahill reia slab cu capul.
18 GOOOOOOOOOOOOL ISLANDA!!! Sigthorsson inscrie cu un sut pe jos din 14 metri dupa o actiune buna de atac a nordicilor! Hart are o mare parte de vina!
17 Kane suteaza peste poarta din 20 de metri!
15 Alli suteaza bine din afara careului, dar mingea trece putin peste!