EURO 2016: Ungaria obtine o victorie uriasa la revenirea in elita fotbalului

Marti, 14 Iunie 2016, ora 20:52
21626 citiri

Ungaria a castigat surprinzator partida cu Austria din Grupa F a EURO 2016, scor 2-0, si a luat o optiune serioasa pentru calificarea in optimile de finala.

Chiar daca austriecii au inceput mai bine, cei care au zambit la final au fost vecinii nostri din Vest.

Austriecii au inceput aceasta partida in forta, profitand de emotiile maghiarilor, iar Alaba a avut doua sanse bune de a marca inca din primele minute.

Dominarea austriecilor a continuat in prima parte, insa veteranul Kiraly a scos superb la un sut trimis de Junozovici din marginea careului in minutul 36.

Afla ce record impresionant a reusit portarul maghiar in aceasta partida

Ritmul bun al austriecilor a disparut totusi dupa pauza, cand usor-usor maghiarii au inceput sa devina din ce in ce mai consistenti.

Astfel, in minutul 63 Ungaria a reusit sa deschida scorul prin Adam Szalai, care a sutat pe jos din centrul careului.

Austriecii si-au pierdut imediat capul, iar Dragovici a fost eliminat trei minute mai tarziu si a complicat si mai mult viata echipei sale.

Ungaria a gestionat cu maturitate avantajul pe final si a castigat fara emotii, luand o optiune serioasa pentru calificarea in optimi, mai ales ca si-a imbunatati si golaverajul dupa reusita lui Stieber din minutul 88, venita pe contraatac.

Tot in aceasta grupa, de la ora 22:00, va avea loc partida dintre Portugalia si Islanda.

In urmatoarea etapa se vor disputa meciurile:

18 iunie, ora 19:00: Islanda - Ungaria

18 iunie, ora 22:00: Portugalia - Austria

AUSTRIA - UNGARIA 0-2

90+5 - Final de meci!

90 - 5 minute suplimentare.

88 - GOOOOOL UNGARIA!!!! Stieber pleaca pe contraatac, face o cursa de 50 de metri si inscrie cu un sut superb plasat pe langa portar!

81 - Nimeth vede cartonasul galben.

80 - Schimbare Ungaria: Stieber intra in locul lui Kleinheisler.

78 - Schimbare Austria: Schoph intra in locul lui Harnik.

75 - Ungaria joaca bine dupa marcarea golului, are mult tupeu si sta in jumatatea adversa.

73 - Nimeth suteaza din marginea careului pe langa poarta, mingea e deviata in corner.

70 - Nagy suteaza mult peste poarta de la 25 de metri, pozitie centrala.

68 - Schimbare Ungaria: Priskin intra in locul lui Szalai.

66 - Dragovici vede cartonasul galben pentru o intrare violenta!

65 - Schimbare Austria: Okotie intra in locul lui Janko.

63 - GOOOOOOOL UNGARIA!!! Szalai inscrie cu un sut din centrul careului, pe langa portar!

59 - Schimbare Austria: Sabitzer intra in locul lui Junuzovici.

55 - Dzsudzsak suteaza puternic din afara careului, mingea este boxata cu greu!

51 - Gera suteaza pe langa poarta din afara careului.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Dszudszak primeste intr-o pozitie buna in careu, dar trage defectuos!

41 - Contraatac pentru Austria, mingea ajunge la Harnik, dar acesta nu reuseste sa trimita spre poarta din sapte metri!

36 - Ce ocazie!!! Junozovici suteaza periculos cu pamantul din marginea careului, Kiraly scoate cu un reflex incredibil in corner! Kiraly a devenit cel mai varstnic jucator din istoria EURO 2016, la 40 de ani si 74 de zile.

34 - Dragovici vede cartonasul galben.

32 - Alaba suteaza in zid din lovitura libera de la 25 de metri.

28 - Austria cere penalti dupa o impingere in careu, dar jocul continua. Decizie corecta.

23 - Gera suteaza pe centrul portii de la 30 de metri.

18 - Ungaria a mai echilibrat dupa inceputul bun al austriecilor.

11 - Ce ocazie! Alaba primeste in centrul careului, dar sutul sau e trimis in bratele portarului!

10 - Austriecii domina autoritar startul meciului.

6 - Fuchs se resimte dupa o intrare dura a unui adversar.

1 - Ce ocazie! Austria incepe in forta, Alaba trage superb din marginea careului, dar mingea loveste bara!!!

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:00 si este televizata de Dolce Sport

Austria: Almer - Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik, Junuzovic, Arnautovic - Janko;

Ungaria: Kiraly - Fiola, Guzmics, Lang, Kadar - Gera - Nemeth, Nagy, Kleinheisler, Dzsudzsak - Szalai;

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

In cealalta partida se vor intalni de la ora 22:00 Portugalia si Islanda.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Austria Ungaria, #Austria Ungaria LIVE, #Austria Ungaria direct, #Austria Ungaria EURO 2016 , #meciuri