EURO 2016: Italia castiga primul mare derbi din faza grupelor

Luni, 13 Iunie 2016, ora 23:50
15483 citiri

Italia a castigat cel mai echilibrat duel valoric din faza grupelor, scor 2-0, cu Belgia, in grupa E de la EURO 2016.

Dupa un inceput destul de modest, fara stralucire, Italia a reusit sa deschida scorul la prima faza mai periculoasa la poarta lui Courtois

Bonucci a trimis o pasa excelenta de peste 50 de metri si a surprins defensiva adversa, iar Giaccherini a dat dovada de un calm magnific pentru un gol de manual venit in minutul 31.

Belgienii nu si-au revenit din socul primirii golului, iar Candreva si Pelle au trecut putin pe langa gol pana la pauza.

Prima mare sansa a Belgiei a venit abia in minutul 54, cand Lukaku, ramas singur cu portarul, a sutat putin pe langa vinclu.

Italia si-a demonstrat insa suprematia la capitolul defensiva si a castigat in cele din urma aceasta partida, in care Pelle si Immobile au mai ratat doua sanse bune in partea secunda. In cele din urma, Pelle si-a luat revansa in prelungiri, cu un gol venit pe contraatac.

Dupa prima etapa, Italia conduce grupa E, cu 3 puncte, urmata de Irlanda si Suedia (ambele cu un punct) si Belgia, fara niciun punct.

Etapa urmatoare vor avea loc meciurile:

17 iunie, ora 16:00: Italia - Suedia

18 iunie, ora 16:00: Belgia - Irlanda

BELGIA - ITALIA 0-2

90+3 - Final de meci!

90+2 - GOOOOOOOOOOL ITALIA!!! Graziano Pelle da lovitura decisiva in prelungiri pe contraatac!

90+1 - Vertonghen vede cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Ce ocazie!!! Centrare periculoasa in careul italienilor, Origi nu reuseste insa sa reia din sase metri!

85 - Ce ocazie!!! Immobile pleaca pe contraatac, suteaza foarte bine, dar Courtois scoate extraordinar de sub bara!

85 - Motta vede cartonasul galben.

83 - Origi trimite cu capul peste poarta din sase metri.

81 - Mertens suteaza din afara careului, mingea e deviata in corner.

79 - Schimbare Italia: Motta intra in locul lui De Rossi.

78 - Bonucci vede cartonas galben pentru un fault din spate.

76 - Schimbare Belgia: Carrasco intra in locul lui Ciman.

76 - Schimbare Italia: Immobile intra in locul lui Eder.

75 - Eder vede cartonasul galben.

73 - Schimbare Belgia: Origi intra in locul lui Lukaku.

70 - Italia se apara foarte bine in acest meci, Belgia pare complet anihilata in multe momente.

66 - Chiellini vede cartonas galben pentru o tragere de tricou.

62 - Schimbare Belgia: Mertens intra in locul lui Naingolan.

59 - Schimbare Italia: De Sciglio intra in locul lui Darmian.

55 - Ce ocazie!!! Pelle reia periculos din fata portii, dar Courtois respinge!

54 - Ce ocazie!!! Lukaku ramane singur cu portarul, dar trage putin pe langa vinclu!

54 - Candreva patrunde bine in careu, dar este blocat in ultima clipa de Vertonghen.

51 - Inceput echilibrat de parte secunda. Italia gestioneaza cu brio avantajul.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - De Bruyne primeste bine in careu, dar trage in blocaj!

37 - Ce ocazie!!! Pelle trimite cu capul putin pe langa poarta din opt metri, pozitie ideala!

35 - Ce ocazie! Candreva suteaza frumos din afara careului sub transversala, mingea e scoasa in corner!

31 - GOOOOOOOOOOL ITALIA!!! Giaccherini primeste o pasa ideala in careu peste defensiva adversa de la Bonucci, preia excelent si inscrie fara emotii!

28 - Pelle suteaza pe langa poarta din marginea careului. Fara emotii pentru belgieni.

22 - Naingolan suteaza pe langa poarta de la 25 de metri.

21 - Hazard centreaza din partea stanga, Bonucci trimite direct in aut. Un meci destul de modest pana in momentul de fata.

16 - Corner pentru belgieni, dar Pelle reuseste sa respinga fara emotii din centrul careului.

11 - Naingolan suteaza puternic de la 30 de metri, Buffon scoate in corner!

7 - Italia are un inceput mai bun de partida, cu o posesie putin superioara.

4 - Candreva centreaza periculos in careul belgienilor, dar Vermaelen respinge.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 22:00 si e televizata de Dolce Sport si ProTV

Belgia: Courtois - Ciman, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan, Fellaini - De Bruyne, Lukaku, Hazard,

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Darmian - Eder, Pelle

Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...
Ciolacu, dragoste cu năbădăi cu Firea. Uite catastrofa, nu mai e catastrofa
A ieșit domnul Marcel Ciolacu, premierul României și liderul PSD, la o conferință de presă alături de Gabriela Firea, să spună în fața tuturor cât este de deșteaptă și frumoasă,...
#Belgia Italia, #Belgia Italia LIVE, #Belgia Italia direct, #Belgia Italia EURO 2016 , #meciuri