EURO 2016: Italia castiga primul mare derbi din faza grupelor

Luni, 13 Iunie 2016, ora 23:50
Italia a castigat cel mai echilibrat duel valoric din faza grupelor, scor 2-0, cu Belgia, in grupa E de la EURO 2016.

Dupa un inceput destul de modest, fara stralucire, Italia a reusit sa deschida scorul la prima faza mai periculoasa la poarta lui Courtois

Bonucci a trimis o pasa excelenta de peste 50 de metri si a surprins defensiva adversa, iar Giaccherini a dat dovada de un calm magnific pentru un gol de manual venit in minutul 31.

Belgienii nu si-au revenit din socul primirii golului, iar Candreva si Pelle au trecut putin pe langa gol pana la pauza.

Prima mare sansa a Belgiei a venit abia in minutul 54, cand Lukaku, ramas singur cu portarul, a sutat putin pe langa vinclu.

Italia si-a demonstrat insa suprematia la capitolul defensiva si a castigat in cele din urma aceasta partida, in care Pelle si Immobile au mai ratat doua sanse bune in partea secunda. In cele din urma, Pelle si-a luat revansa in prelungiri, cu un gol venit pe contraatac.

Dupa prima etapa, Italia conduce grupa E, cu 3 puncte, urmata de Irlanda si Suedia (ambele cu un punct) si Belgia, fara niciun punct.

90+3 Final de meci!
90+2 GOOOOOOOOOOL ITALIA!!! Graziano Pelle da lovitura decisiva in prelungiri pe contraatac!
90+1 Vertonghen vede cartonasul galben.
90 Trei minute suplimentare.
89 Ce ocazie!!! Centrare periculoasa in careul italienilor, Origi nu reuseste insa sa reia din sase metri!
85 Ce ocazie!!! Immobile pleaca pe contraatac, suteaza foarte bine, dar Courtois scoate extraordinar de sub bara!
85 Motta vede cartonasul galben.
83 Origi trimite cu capul peste poarta din sase metri.
81 Mertens suteaza din afara careului, mingea e deviata in corner.
79 Schimbare Italia: Motta intra in locul lui De Rossi.
78 Bonucci vede cartonas galben pentru un fault din spate.
76 Schimbare Belgia: Carrasco intra in locul lui Ciman.
76 Schimbare Italia: Immobile intra in locul lui Eder.
75 Eder vede cartonasul galben.
73 Schimbare Belgia: Origi intra in locul lui Lukaku.
70 Italia se apara foarte bine in acest meci, Belgia pare complet anihilata in multe momente.
66 Chiellini vede cartonas galben pentru o tragere de tricou.
62 Schimbare Belgia: Mertens intra in locul lui Naingolan.
59 Schimbare Italia: De Sciglio intra in locul lui Darmian.
55 Ce ocazie!!! Pelle reia periculos din fata portii, dar Courtois respinge!
54 Ce ocazie!!! Lukaku ramane singur cu portarul, dar trage putin pe langa vinclu!
54 Candreva patrunde bine in careu, dar este blocat in ultima clipa de Vertonghen.
51 Inceput echilibrat de parte secunda. Italia gestioneaza cu brio avantajul.
46 Se reia jocul!
45 Pauza!
42 De Bruyne primeste bine in careu, dar trage in blocaj!
37 Ce ocazie!!! Pelle trimite cu capul putin pe langa poarta din opt metri, pozitie ideala!
35 Ce ocazie! Candreva suteaza frumos din afara careului sub transversala, mingea e scoasa in corner!
31 GOOOOOOOOOOL ITALIA!!! Giaccherini primeste o pasa ideala in careu peste defensiva adversa de la Bonucci, preia excelent si inscrie fara emotii!
28 Pelle suteaza pe langa poarta din marginea careului. Fara emotii pentru belgieni.
22 Naingolan suteaza pe langa poarta de la 25 de metri.
21 Hazard centreaza din partea stanga, Bonucci trimite direct in aut. Un meci destul de modest pana in momentul de fata.
16 Corner pentru belgieni, dar Pelle reuseste sa respinga fara emotii din centrul careului.
11 Naingolan suteaza puternic de la 30 de metri, Buffon scoate in corner!
7 Italia are un inceput mai bun de partida, cu o posesie putin superioara.