EURO 2016: Franta se califica in optimi dupa o victorie chinuita cu Albania

Miercuri, 15 Iunie 2016, ora 23:55
35804 citiri

Franta este prima echipa calificata in optimile de finala de la EURO 2016 dupa o victorie chinuita obtinuta pe final cu Albania, scor 2-0.

Dupa victoria chinuita din meciul cu Romania, Franta a avut un nou meci foarte slab in confruntarea cu Albania, echipa considerata cea mai slaba din grupa A.

Prima repriza in special a fost extrem de modesta, iar francezii nu au reusit nici macar sa trimita vreun sut pe poarta.

Lucrurile s-au schimbat insa complet in partea secunda, cand am avut un meci cu un ritm mult mai bun.

Primii care au trecut pe langa gol au fost albanezii, in minutul 52, mingea lovind bara dupa o faza confuza.

Franta a preluat totusi rapid carma jocului, dar dominarea a fost mai mult sterila. Giroud s-a aflat de multe ori la finalizare, insa nu a fost intr-o zi de gol, trimitand inclusiv in bara.

Golul francezilor a venit abia in minutul 90, ca si in meciul cu Romania. Griezmann a fost eroul gazdelor cu o lovitura de cap, desi este un jucator scund. Pe final de meci, la ultima faza, Payet a punctat si el pe contraatac.

Dupa acest rezultat, Franta are 6 puncte si e calificata in optimi. Elvetia e pe doi, cu 4 puncte, urmata de Romania (1 punct) si Albania (fara niciun punct).

Programul ultimei etape din grupa:

19 iunie, ora 22:00: Romania - Albania

19 iunie, ora 22:00: Elvetia - Franta

FRANTA - ALBANIA 2-0

90+6 - Final de meci!

90+5 - GOL FRANTA! Dmitry Payet inscrie pe contraatac!

90 - GOL FRANTA! Griezmann inscrie cu o deviere cu capul din fata portii!

88 - Kante vede cartonasul galben.

88 - Pogba aluneca in careu intr-o situatie periculoasa.

85 - Schimbare Albania: Veseli intra in locul lui Ajeti.

84 - Kante suteaza din afara carelui, mingea e deviata in corner. Primul sut pe poarta al francezilor!

81 - Kiscielny trimite pe langa poarta din sapte metri cu o lovitura de cap.

81 - Rashi vede cartonasul galben.

77 - Schimbare Franta: Gignac intra in locul lui Giroud.

74 - Schimbare Albania: Xhaka intra in locul lui Kukeli.

71 - Schimbare Albania: Roshi intra in locul lui Lila.

69 - Ce ocazie!!! Giroud trimite cu capul in bara laterala de la 12 metri!

68 - Schimbare Franta: Griezmann intra in locul lui Coman.

67 - Giroud reia pe langa poarta dintr-o pozitie idela.

66 - Franta are o posesie covarsitoare in ultimele minute, dar nu poate trece de barajul albanez.

61 - Pogba suteaza de la mare distanta in blocaj.

55 - Kukeli vede cartonasul galben si va rata meciul cu Romania.

52 - Ce ocazie!!! Albanezii trimit in bara din sase metri dupa o faza confuza in careu!

51 - Matuidi intra tare asupra unui adversar, dar scapa de galben.

46 - Ce ocazie!! Coman reia periculos cu capul, dar trimite milimetric pe langa poarta!

46 - Se reia jocul!

Schimbare Franta: Pogba intra in locul lui Martial.

45+1 - Pauza!

44 - Memushaj suteza peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri.

41 - Martial incearca o pasa decisiva spre Giroud in careu, Mavraj blocheaza insa.

Info: Pentru noi n-ar fi rau daca Franta n-ar castiga. Gazdele turnelui final ar ramane cu 3 puncte si ar fi mult mai motivate in ultima etapa cu Elvetia, in dorinta de a ocupa primul loc. Iar Romania, cu o victorie in meciul cu Albania la scor, ar termina pe locul secund. Dar deocamdata sunt doar calcule.

36 - Coman face un dribling superb in stilul Zidane si mai dezmortese o partida anosta.

34 - Payet trimite o pasa lunga spre Giroud, insa acesta nu controleaza balonul.

31 - Franta nu a reusit sa suteze pe spatiul portii pana in acest moment.

29 - Albanezii gestioneaza foarte bine situatia. Nu pun probleme in ofensiva, dar ii tin departe pe francezi.

24 - Sut centrare al lui Hysaj, mingea ajunge in bratele lui Lloris.

21 - Franta are posesia in startul mciului, dar nu face un joc extraordinar.

17 - Centrare periculoasa in careul albanezilor, se respinge defectuos in corner.

15 - Matuidi patrunde in viteza in careu, insa suteaza in blocaj.

13 - Lenjani suteaza mult peste poarta din marginea careului.

8 - Rami se complica in propriul careu, dar Lloris calmeaza situatia.

4 - Payet bate bine o lovitura libera din marginea careului, insa Giroud trimite cu capul peste poarta.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 22:00 si este televizata de Dolce Sport

Franta: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kante, Matuidi - Coman, Payet, Martial - Giroud

Albania: Berisha - Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli - Lila, Abrashi, Kukeli, Memushaj, Lenjani - Sadiku

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

In prima etapa, Franta a invins Romania cu 2-1, in timp ce Albania a pierdut cu Elvetia, scor 0-1.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Franta Albania, #Franta Albania LIVE, #Franta Albania direct, #Franta Albania EURO 2016 , #meciuri