EURO 2016: Islanda obtine o calificare istorica in optimi cu un gol la ultima faza

De Cristian Soitu - Miercuri, 22 Iunie 2016, ora 20:55
Islanda s-a calificat istoric in optimile de finala ale EURO 2016 dupa o victorie in ultima secunda cu Austria, scor 2-1, intr-un meci din Grupa F.

La prima participare la turneul final, islandezii obtin calificarea dupa o reusita in minutul 90+4 a lui Traustason si incheie grupa pe locul secund.

Insularii au deschis scorul in minutul 18, prin Bodvarsson, din pasa lui Arnason, iar apoi austriecii s-au aruncat in atac.

Dragovici a ratat un penalti inainte de pauza, dar egalarea a venit in cele din urma in minutul 60, cand Schopf l-a invins pe Halldorsson.

Finalul a fost electrizant, cu austriecii aruncati in atac, dar defensiva islandeza a rezistat. Mai mult, in minutul 90+4 Traustason a adus bucuria cu o reusita ce a intrat in istorie.

Austria este eliminata dupa acest meci, in timp ce Islanda termina pe locul doi si va intalni Anglia in optimi.

Islanda
2 - 1
Austria
90+4 GOOOOOOOOOOL ISLANDA! Arnor Traustason inscrie la ultima faza, iar islandezii termina pe locul 2!
86 Schimbare Islanda: Ingason intra in locul lui Gudmundsson.
81 Hannes Halldorsson intervine excelent la un sut al lui Alaba!
78 Schimbare Austria: Jantscher intra in locul lui Sabitzer.
72 Alessandro Schopf rateaza inca o mare sansa pentru austrieci.
65 Marc Janko rateaza o mare sansa cu un sut ce trece pe langa.
63 Almer salveaza excelent la un sut al lui Gylfi Sigurdsson.
Info: Portugalia a egalat Ungaria.
60 GOOOOOOOOL AUSTRIA!! Alessandro Schopf inscrie cu un sut plasat!
52 Kolbeinn Sigthorsson vede cartonasul galben.
51 Gylfi Sigurdsson suteaza putin pe langa poarta superb!
Info: Ungaria conduce Portugalia cu 2-1.
48 Sansa buna pentru austrieci, dar Alaba e blocat in careu in ultima clipa!
46 Se reia jocul!
45 Pauza!
38 Birkir Bjarnason inscrie, dar reusita e anulata pentru ofsaid!
37 Aleksandar Dragovic rateaza penaltiul cu un sut in bara!!!
36 Penalti pentru austrieci dupa un fault al lui Skulason!
30 Arnautovici trimite cu capul mult peste poarta din 10 metri dupa o centrare buna.
24 Julian Baumgartlinger suteaza mult pe langa poarta.
Info: Ungaria a deschis scorul cu Portugalia.
19 GOOOOOOOOOOL ISLANDA!!! Jon Dadi Bodvarsson deschide scorul din pasa lui Kari Arnason!
15 Gylfi Sigurdsson executa un corner, mingea e respinsa fara emotii.
6 Atac bun al islandezilor, dar Aron Gunnarsson paseaza prea lung.
2 Islandezii incep in forta, dar Johann Gudmundsson rateaza de putin golul!
1 A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:00 si e televizata de Dolce Sport

Islanda:
Halldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - B. Bjarnason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Gudmundsson - Bodvarsson, Sigthorsson

Austria: Almer - Prodl, Dragovici, Hinteregger, Fuchs - Ilsanker, Baumgartlinger - Klein, Alaba, Arnautovici - Sabitzer

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

De la ora 19:00 se disputa si meciul Ungaria - Portugalia

Clasamentul Grupei F: 1. Ungaria 4p, 2. Islanda 2p, 3. Portugalia 2p, 4. Austria 1p

Calcule de calificare: Ungaria e deja in optimi. Austria e obligata sa castige pentru a se califica, Islanda si Portugalia au nevoie de victorie pentru a fi sigure de prezenta in optimi.