EURO 2016: Franta revine superb cu Irlanda si se califica in sferturi

De Florin Necula - Duminica, 26 Iunie 2016, ora 17:54
Echipa nationala a Frantei a reusit sa se califice in sferturile de finala ale EURO 2016, duminica dupa-amiaza, dupa ce a revenit de la 0-1 in partida din optimi cu Irlanda.

Meciul de la Lyon a inceput cum nu se poate mai prost pentru francezi, cu penalti pentru Irlanda acordat dupa doar un minut de joc. Brady a transformat si se prefigura o mare surpriza. Francezii au atacat apoi toata repriza, insa fara mari ocazii.

Repriza a doua a inceput cu cate o mare ocazie pentru fiecare parte, iar francezii au reusit in cele din urma sa egaleze dupa mai putin de un sfert de ora, prin Griezmann, care a reluat superb cu capul dupa o centrare a lui Sagna, in minutul 58.

Trei minute mai tarziu, acelasi atacant al lui Atletico Madrid este gasit in careu dupa o deviere a lui Giroud si egaleaza cu un sut bine plasat.

Meciul a fost practic incheiat in minutul 66, cand irlandezul Duffy a fost eliminat dupa un fault in postura de ultim aparator.

Francezii au mai pus in pericol poarta irlandezilor pe final de meci, prin Gignac, cel care a intrat in locul lui Giroud si a trimis mingea in transversala cateva minute mai tarziu, avand alte ocazii bune de a marca.

Se termina 2-1 pentru francezi, la capatul unei demonstratii de forta din repriza a doua, iar acum gazdele turneului asteapta duelul din sferturi cu Anglia sau cu una dintre cele mai mari surprize ale competitiei, Islanda.

Griezmann a fost, fara indoiala, cel mai bun jucator al meciului, iar francezii au aratat ca dispun de multe alte solutii in ofensiva - Payet, Giroud, Gignac.

Franta este una dintre marile favorite la castigarea EURO 2016, conform cotelor oferite de Unibet, una dintre agentiile cu cele mai bune oferte la poker online.

Franta
2 - 1
Irlanda
*Apasati tasta Refresh (F5) / pull down (app Ziare.com) pentru actualizarea comentariului
Final de meci! Franta invinge meritat Irlanda si se califica in sferturile de finala!
90+3 In ultimul minut al prelungirilor, Moussa Sissoko intra in locul lui Coman, care s-a accidentat. Deschamps pare sa fi pierdut trei jucatori inaintea meciului din sferturi, Kante si Rami fiind suspendati pentru cumul de cartonase galbene.
90 Kingsley Coman s-a accidentat si nu mai poate continua partida.
88 Sut Payet de la distanta, prinde portarul irlandezilor.
86 Inca o ocazie importanta pentru Gignac, dar acesta nu reuseste sa devieze mingea pe spatiul portii.
77 Sut in transversala al lui Gignac! Putea fi un gol similar celui reusit de Payet cu Romania, dar "decarul" francez nu reuseste sa marcheze.
73 Giroud iese si intra Andre Pierre Gignac.
72 Cartonas galben si pentru Shane Long.
72 Martin O'Neill face si ultima schimbare: Wesley Hoolahan in locul lui McCarthy.
69 John O'Shea intra in locul lui James McClean la irlandezi.
66 Lovitura libera de la marginea careului pentru Franta si cartonas rosu pentru Duffy, care il faulteaza de la spate pe Griezmann. Francezii nu reusesc insa sa inscrie din aceasta ocazie.
65 Prima schimbare in echipa Irlandei: Jonathan Walters in locul lui Daryl Murphy.
61 GOOOOLLL Franta! Gol Griezmann, care este gasit excelent in careu dupa o deviere a lui Giroud si egaleaza cu un sut in stanga portarului! Francezii preiau conducerea.
60 Payet suteaza si el la poarta, francezii pun presiune pe irlandezi.
59 Mare eroare a brigazii de arbitri, care nu acorda un corner irlandezilor la o faza clara in care mingea a iesit in afara terenului deviata de un francez.
58 GOOOOOL Griezmann! Sagna centreaza de pe partea dreapta si atacantul lui Atletico Madrid inscrie cu o lovitura de cap, din centrul careului, fara marcaj.
52 Interventie excelenta a lui Lloris, care a respins o minge ce putea ajunge la Long, care putea face 2-0, singur, cu poarta goala in fata!
48 Mare ocazie pentru francezi! Payet executa o lovitura libera si Koscielny nu ajunge sa impinga mingea in poarta, cu capul, de la cativa metri.
46 Incepe repriza a doua! Kingsley Coman il inlocuieste pe Kante.
Pauza la Lyon, dupa 4 minute de prelungiri si dupa o prima repriza slaba a francezilor. Irlandezii au stat foarte bine in aparare.
45+1 Ocazii in cascada ale francezilor! Payet si Griezmann sunt blocati, pe rand, in careu, de catre fundasii irlandezi!
45 Frumoasa faza reusita de Pogba, insa niciun coechipier nu se regaseste la capatul pasei decisive.
44 Rami face un fault la jumatatea terenului si primeste cartonasul galben. Si el va fi suspendat pentru sferturi.
42 Noua ocazie pentru Irlanda, insa retine Lloris.
41 Hendrick de la irlandezi a primit si el cartonasul galben.
35 Meciul este fragmentat, dupa mai multe accidentari. Fanii francezi huiduie copios un jucator irlandez care este intins pe gazon si care se ridica inainte ca echipa medicala sa ajunga la el.
27 Si Kante primeste cartonasul galben. Mijlocasul francez va rata jocul din sferturi, daca Franta se va califica.
25 Primul galben al partidei, primit de irlandezul Seamus Coleman.
24 Lovitura libera executata de Paul Pogba, insa nici acesta nu reuseste sa puna in pericol poarta "verzilor".
18 Lovitura de cap a lui Griezmann, portarul irlandezilor retine fara probleme.
13 Francezii ataca in valuri, insa niciunul dintre atacanti nu are succes.
9 Griezmann are si el o ocazie de a marca, insa mingea trimisa cu capul trece pe langa poarta.
8 Ocazie pentru Payet, care trimite mingea pe langa poarta.
2 Penalti pentru irlandezi, dupa doar un minut de joc! Brady marcheaza de la 11 metri dupa un fault al lui Pogba! Inceput de cosmar pentru francezi!
1 Incepe jocul!

INFO: Partida incepe la ora 16:00 si e televizata de Dolce Sport

15:56 - Se intoneaza imnurile celor doua tari.

15:55 - Echipele ies pe teren!

15:42 - Al patrulea meci al Frantei la EURO 2016 se disputa la Lyon, acolo unde Romania a fost invinsa de Albania.

Franta:
Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet

Selectioner: Didier Deschamps

Irlanda: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - McClean, McCarthy, Hendrick, Brady - Murphy - Long

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Selectioner: Martin O'Neill

INFO: Franta a castigat Grupa A, in care s-a aflat si Romania, in timp ce Irlanda a incheiat pe locul 3 Grupa E, reusind una dintre surprizele acestui turneu, in ultima etapa, invingand Italia cu scorul de 1-0.

INFO: Invingatoarea acestei optimi va intalni in sferturi castigatoarea partidei dintre Anglia si Islanda.