EURO 2016: Germania zdrobeste Slovacia si se pregateste pentru un sfert de finala de vis

De Florin Necula - Duminica, 26 Iunie 2016, ora 20:51
Germania a invins clar, duminica seara, echipa nationala a Slovaciei, scor 3-0, in optimile EURO 2016. Niciun moment nu s-a pus sub semnul intrebarii castigatoarea acestei partide, pe care campioana mondiala a controlat-o de la un capat la altul.

Boateng a deschis scorul in minutul 8, marcand primul gol in peste 60 de selectii, iar Ozil putea face 2-0 cinci minute mai tarziu, dupa un penalti dictat in urma unui fault al lui Skrtel. Sutul mijocasului lui Arsenal a fost insa slab si aparat de portar.

Cu doua minute inainte de pauza, insa, Mario Gomez a dublat avantajul si a linistit apele in tabara nemtilor.

In partea a doua, slovacii s-au zbatut sa inscrie, insa golul a venit tot in poarta lor, cu mai putin de o jumatate de ora inainte de finalul meciului, prin Draxler, cu o reusita frumoasa din interiorul careului. Pana la sfarsit, slovacii au parut resemnati si neputinciosi, iar nemtii au redus turatia, pregatindu-se pentru meciul din sferturi.

Aici ii asteapta unul dintre cele doua cosmaruri din ultimii 10 ani - Italia, care i-a eliminat in semifinale la Cupa Mondiala din 2006 si la EURO 2012, sau Spania, care i-a invins in finala EURO 2008 si i-a eliminat in semifinalele Cupei Mondiale din 2010.

Acum, insa, nemtii vin dupa ce au castigat Cupa Mondiala din 2014 si par mai puternici decat oricand in ultimul deceniu.

Germania este una dintre marile favorite la castigarea EURO 2016, conform cotelor oferite de Unibet, agentie la care puteti juca si poker online.

Germania
3 - 0
Slovacia
*Apasati tasta Refresh (F5) / pull down (app Ziare.com) pentru actualizarea comentariului
Final de meci! Germania invinge lejer si va intalni in sferturile de finala pe Spania sau Italia, cele doua echipe intalnindu-se luni seara in optimi.
90 Kucka vede si el cartonasul galben.
88 Cele doua echipe dau impresia ca asteapta finalul meciului.
84 Ultima schimbare si la slovaci: Kornel Salata intra in locul lui Gyomber.
76 Nemtii efectueaza si ultima schimbare, la putin timp: Bastian Schweinsteiger ii ia locul lui Khedira.
72 Dubla schimbare la germnani: Benedikt Howedes si Lukas Podolski ii inlocuiesc pe Jerome Boateng si Julian Draxler.
67 Mats Hummels a primit cartonasul galben.
64 Inca o schimbare la slovaci: Stanislav Sestak il inlocuieste pe Duris.
63 GOOOOLL Germania! Draxler inscrie cu un sut din voleu, de la cativa metri de poarta, lateral stanga, dupa ce mingea este deviata de un coleg. Greu de crezut ca se mai pune problema echipei calificate.
58 Nemtii au redus turatia, iar Kucka si Hamsik incearca sa puna in pericol poarta campioanei mondiale.
49 Prima ocazie a reprizei apartine lui Kucka, sutul acestuia fiind prins in doi timpi de Neuer.
46 Joshua Kimmich a primit cartonasul galben.
46 A inceput repriza a doua! Vladimir Weiss este inlocuit cu Jan Gregus.
Pauza la Lille! Campioana mondiala conduce meritat cu 2-0, dar scorul putea fi lejer mai mare, nemtii ratand, printre altele, si un penalti.
45 Ofsaid la un atac al slovacilor.
43 GOOOOLL Germania! Mario Gomez inscrie dupa ce primeste o pasa excelenta in fata portii, de la Draxler.
41 Prima mare ocazie pentru slovaci: Kucka trimite cu capul din apropierea portii, dar Neuer respinge cu greutate in corner.
39 Sut Draxler, din intoarcere, pe langa poarta Slovaciei.
37 Jocul curge intr-o singura directie, Neuer este deocamdata spectator la prestatia colegilor sai.
28 Continua atacurile germanilor, iar Thomas Muller are doua ocazii importante in doua minute.
24 Mare ocazie a lui Ozil, care din pozitie perfecta din interiorul careului suteaza milimetric pe langa poarta slovacilor!
16 Inca un sut al lui Gomez, respins de apararea slovaca.
13 Ozil trage foarte slab si rateaza penaltiul! Mingea este respinsa de portarul Kozacik!
13 Penalti pentru Germania, dupa un fault al lui Skrtel, care il impinge pe Mario Gomez! Capitanul slovac Skrtel primeste cartonasul galben si nu va evolua in meciul din sferturi, daca Slovacia se va califica.
Info: A fost primul gol pentru Boateng la echipa nationala, in pste 60 de selectii.
8 GOOOOOLL Germania! Gol superb reusit de Jerome Boateng! Mingea este respinsa dupa lovitura de colt, iar fundasul lui Bayern Munchen marcheza cu un sut din prima, din afara careului.
7 Ocazie pentru Germania, dar lovitura de cap a lui Khedira este deviata in corner.
4 O prima faza importanta a meciului: Kroos centreaza de pe stanga, dar mingea iese in afara terenului.
1 Incepe jocul!!

18:58 - S-au intonat imnurile celor doua echipe.

18:55 - Echipele ies pe gazon.

18:50 - Partida se disputa la Lille.

INFO: Partida incepe la ora 19:00 si e televizata de Dolce Sport

Germania:
Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler - Gomez
Selectioner: Joachim Low

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, ġurica, Gyomber - Kucka, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss - Duris

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Selectioner: Jan Kozak

INFO: Germania a castigat Grupa C, in timp ce Slovacia a incheiat pe locul 3 Grupa B, reusind un egal cu Anglia si o victorie cu Rusia.

INFO: Invingatoarea acestei optimi va intalni in sferturi castigatoarea partidei dintre Italia si Spania.