Portugalia invinge Polonia la penaltiuri si se califica in semifinalele EURO 2016

Vineri, 01 Iulie 2016, ora 00:43
27783 citiri

Portugalia s-a calificat in semifinalele EURO 2016 dupa ce a invins Polonia la loviturile de departajare.

Scorul pe durata timpului regulamentar a fost 1-1, iar la penaltiuri scorul a fost 5-3 in favoarea lusitanilor.

Polonezii au inceput ca din tun aceasta partida si dupa doar doua minute aveau deja 1-0 la capatul unei actiuni excelente.

Robert Lewandowski a spart gheata la turneul final si a inscris cu un sut din 10 metri, dupa o centrare ideala din partea stanga.

Polonezii au facut insa un pas in spate, iar Portugalia a lovit la prima actiune mai periculoasa.

In minutul 34, noul star al fotbalului lusitan, Renato Sanches, a sutat puternic din afara careului si a adus egalarea.

In partea secunda ritmul a fost ceva mai scazut, cu Portugalia putin mai periculoasa pe finalul meciului.

Cristiano Ronaldo a ratat insa o sansa uriasa in minutul 86, cand a dat pe langa minge desi era singur cu portarul.

Meciul a ajuns in prelungiri, insa din nou Ronaldo a iesit la rampa in mod negativ, dand din nou pe langa minge intr-o situatie periculoasa, in minutul 92.

Prelungirile au fost insa anoste, iar soarta meciului s-a decis la loviturile de departajare.

Cele doua echipe au mers cap la cap pana cand sutul lui

Blaszczykowski a fost aparat de Rui Patricio, iar Quaresma a transformat penaltiul decisiv.

In semifinale, Portugalia va intalni castigatoarea meciului Tara Galilor - Belgia, programat vineri de la ora 22:00.

La agentiile de pariuri sportive, Portugalia are sansa a cincea la castigarea EURO 2016 in momentul de fata, conform cotelor oferite de Unibet.

POLONIA - PORTUGALIA 4-6

Quaresma inscrie si Portugalia merge in semifinale!!!

Blaszczykowski rateaza pentru Polonia!

Nani inscrie pentru Portugalia.

Glick marcheaza pentru Polonia.

Moutinho inscrie pentru Portugalia.

Milik aduce egalarea pentru polonezi.

Renato Sanches inscrie pentru Portugalia!

Robert Lewandowski egaleaza pentru polonezi.

Cristiano Ronaldo transforma primul penalti!

120 - Urmeaza loviturile de departajare!

114 - Joc anost, se asteapta penaltiurile.

110 - Un suporter a intrat pe teren si a incercat sa-l atinga pe Cristiano Ronaldo! Portughezul s-a ferit la timp. UEFA cenzureaza insa imaginile. Fanul respectiv e luat pe sus si scos in afara terenului.

105 - Se incheie prima repriza de prelungiri.

100 - Milik suteaza puternic din afara careului pe langa poarta.

98 - Schimbare Portugalia: Jodlowiec intra in locul lui Maczynski.

97 - Schimbare Portugalia: Danilo intra in locul lui W. Carvalho.

92 - Ce ocazie! Incredibil! Ronaldo da din nou pe langa minge dintr-o situatie iminenta de gol! A treia oara in acest meci!

90 - Incepe prima repriza de prelungiri!

90+3 - Finalul timpului regulamentar. Urmeaza doua reprize de prelungiri!

90+2 - Carvalho primeste cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Kaputska primeste cartonasul galben.

86 - Ce ocazie! Ronaldo primeste intr-o pozitie buna, ramane singur cu portarul, dar da pe langa minge!

82 - Schimbare Polonia: Kapustka intra in locul lui Grosicki.

81 - Ce ocazie! Polonezii sunt aproape de autogol. Pepe urca in ofensiva, trimite o pasa spre Ronaldo, dar mingea e deviata de la 25 de metri de un fundas si se duce milimetric pe langa bara.

81 - Schimbare Portugalia: Quaresma intra in locul lui Mario.

80 - Fonte reia cu capul din sase metri in bratele lui Fabianski.

76 - Grosicki trage mult peste poarta de la 25 de metri.

74 - Schimbare Portugalia: Moutinho intra in locul lui Silva.

71 - Adrien Silva vede cartonasul galben.

69 - Milik reia din patru metri la coltul scurt, Rui Patricio retine.

67 - Glick vede cartonasul galben.

64 - Cedric suteaza frumos din afara careului, mingea trece pe langa poarta.

60 - Nani centreaza bine din partea stanga, dar Ronaldo da pe langa minge!

56 - Ritmul e mai scazut in partea secunda, echipele sunt preocupate sa nu greseasca.

50 - Lewandowski reia slab cu capul din sapte metri in bratele portarului.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Portugalia joaca mai bine dupa marcarea golului, le-a revenit moralul lusitanilor.

37 - Atac prelungit al polonezilor, mingea e respinsa cu greu din careu.

34 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL PORTUGALIA!!! Renato Sanches inscrie cu un sut din marginea careului, cu piciorul stang!

29 - Cristiano Ronaldo suteaza din marginea careului pe centrul portii, in bratele portarului.

23 - Actiune buna de atac a polonezilor, dar lusitanii resping din careu.

20 - Polonia gestioneaza cu maturitate avantajul si are posesia la centrul terenului.

15 - MIlik suteaza pe langa poarta de la 30 de metri.

10 - Cristiano Ronaldo primeste intr-o pozitie buna, dar reia slab si Fabianski retine.

7 - Polonia are sansa unui nou contraatac, dar pasa spre Milik e prea puternica.

2 - GOOOOOOOOOOOL POLONIA!!! Lewandowski pune latul si inscrie din zece metri dupa o centrare din partea stanga!

1 - A inceput meciul!

UEFA tine in cele din urma un moment de reculegere in memoria victimelor atentatului de la Istanbul, desi initial nu a dorit acest lucru.

Info: Partida incepe la ora 22:00

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki - Milik, Lewandowski

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu - Adrien Silva, William Carvalho, Renato Sanches, Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo

Castigatoarea se va duela in semifinale cu invingatoarea dintre Tara Galilor si Belgia.

Confruntarea e televizata de Dolce Sport si ProTV.

Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...
Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
#Polonia Portugalia, #Polonia Portugalia LIVE, #Polonia Portugalia direct, #Polonia Portugalia EURO 2016, #televizare Polonia Portugalia , #meciuri