EURO 2016: Portugalia se impiedica de Islanda

Marti, 14 Iunie 2016, ora 23:48
Islanda a avut un debut de neuitat la EURO 2016. Cea mai mica tara prezenta la Campionatul European a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Portugalia, intr-un meci din Grupa F.

Aflata la prima prezenta la un turneu final in intreaga istorie, micuta reprezentativa din insula a facut un meci entuziasmant in fata unei echipe net superioare ca valoare.

Astfel, islandezii au inceput cu tupeu, iar in minutul 3 Sigurdsson a ratat prima sansa a meciului.

Portughezii au raspuns prin Nani, care a ratat incredibil in minutul 22 dintr-o pozitie ideala, dar fostul jucator de la Manchester United s-a revansat noua minute mai tarziu.

Gomes l-a servit ideal pe Nani in sase metri, iar acesta a pus doar latul pentru deschiderea scorului.

Islandezii au egalat insa la sase minute dupa pauza, cand Bjarnason a prins un sut superb din prima si a marcat primul gol din istoria acestei tari la un turneu final.

Portughezii s-au aruncat in atac pana la final si au dominat categoric, insa nu au reusit sa mai schimbe tabela.

Dupa prima runda, Ungaria conduce in Grupa F, cu 3 puncte, urmata de Portugalia si Islanda cu cate 1 punct si Austria, fara niciun punct.

90+4 Final de meci!
90+4 Ronaldo trage in zid din lovitura libera!
90 Trei minute suplimentare.
90 Schimbare Islanda: E. Bjarnason intra in locul lui Gudmundsson.
87 Quaresma suteaza mult peste poarta din afara careului.
87 Final spectaculos de meci, un ritm excelent. Se poate marca in orice clipa!
85 Ce ocazie!!! Ronaldo reia lamentabil cu capul din sase metri in bratele portarului, dintr-o pozitie ideala! Starul Realului e o umbra!
85 Schimbare Portugalia: Eder intra in locul lui Andre Gomes.
83 Pepe reia cu capul din sase metri peste poarta!
82 Cristiano Ronaldo suteaza din lovitura libera de la 30 de metri, mingea e deviata in corner.
80 Schimbare Islanda: Finbogasson intra in locul lui Sightorsson.
77 Sansa buna pentru portughezi: Quaresma ia o actiune pe cont propriu, dar sutul sau e respins de la coltul scurt.
75 Schimbare Portugalia: Quaresma intra in locul lui Joao Mario.
71 Ce ocazie!!! Nani trimite cu capul putin pe langa poarta din sase metri!
70 Schimbare Portugalia: Sanchez intra in locul lui Moutinho.
65 Centrare periculoasa a lui Joao Mario, mingea e respinsa cu greu.
61 Sansa buna pentru Portugalia! Andre Gomes suteaza din marginea careului, mingea e respinsa cu greu in corner!
60 Portugalia domina copios in ultimele minute.
54 Bjarnason vede cartonasul galben.
51 GOOOOOOOL ISLANDA!!! Bjarnason inscrie cu un sut frumos din prima, dupa o centrare din partea dreapta! Primul gol din istoria Islandei la un turneu final!
48 Ronaldo suteaza din voleu din marginea careului, mingea trece pe langa poarta.
46 Se reia jocul!
45 Pauza!
41 Moutinho suteaza din marginea careului in bratele portarului.
37 Islanda s-a instalat in jumatatea adversa dupa primirea golului.
31 GOL PORTUGALIA!!! Nani inscrie cu un sut din sase metri dupa o centrare perfecta a lui Gomes!
26 Ce ocazie!!! Ronaldo primeste in careu, dar nu reuseste sa inscrie din opt metri!
23 Cristiano Ronaldo trimite cu capul peste poarta din sapte metri.
22 Ce ocazie!!! Cristiano Ronaldo centreaza perfect in careu, Nani reia cu capul dar trimite in portar dintr-o pozitie ideala!
18 Vieirinha suteaza din marginea careului in bratele portarului.
14 Atmosfera din tribune este superba. Islandezii fac o atmosfera magnifica. Aproximativ 3% din populatia Islandei se afla acum pe stadion.
7 Situatie periculoasa in careul islandezilor, care resping cu greu in corner.
3 Ce ocazie!!! Sigurdsson scapa singur in careu, dar Rui Patricio apara sutul sau!