EURO 2016: Spania se califica in optimi dupa o victorie la scor

De Cristian Soitu - Vineri, 17 Iunie 2016, ora 23:49
Spania s-a calificat in optimile de finala de la EURO 2016 dupa o victorie categorica impotriva Turciei, scor 3-0, in grupa D de la EURO 2016.

Daca in prima partida cu Cehia jocul spaniolilor nu a stralucit, de aceasta data formatia lui Vicente del Bosque a fost mult mai consistenta si a oferit una dintre cele mai bune prestatii din ultima perioada.

Dupa o bara in minutul 11, Spania a deschis scorul in cele din urma in minutul 34, cand Morata a reluat superb cu capul direct in vinclu.

Peste doar trei minute, Nolito a profitat de o gafa a defensivei adverse si a facut 2-0 pentru Spania.

Turcia nu a fost in stare sa dea o replica pe masura, iar la trei minute dupa pauza Morata a facut dubla cu o reluare din fata portii.

Ibericii si-au mai creat cateva ocazii mari pana la final, in timp ce turcii au jucat foarte slab, iar fanii l-au fluierat copios pe starul Arda Turan de la FC Barcelona.

Spania are sase puncte dupa primele doua etape si e calificata in optimi, alaturi de Italia si Franta, in timp ce Turcia e ultima, fara niciun punct, si sanse minime de calificare.

90 Doua minute suplimentare.
87 Ce ocazie! Sakan scapa singur cu portarul, dar trage in blocaj!
81 Schimbare Spania: Azpilicueta intra in locul lui Alba.
79 Ritmul a mai scazut in ultimele minute. Spania nu mai forteaza.
71 Schimbare Spania: Koke intra in locul lui Fabregas.
70 Schimbare Turcia: Malli intra in locul lui Selchuk.
68 Soriano trage din afara careului, mingea e respinsa cu greu in corner de Volkan.
64 Schimbare Spania: Soriano intra in locul lui Silva.
64 Schimbare Turcia: Sakan intra in locul lui Oguzan.
61 David Silva primeste in careu, trage bine, dar mingea e deviata in corner.
58 Arda Turan suteaza din afara careului pe langa poarta. Corner pentru turci, ramas fara rezultat.
52 Burak primeste intr-o pozitie buna in careu, dar trage mult peste.
48 GOOOOOOOL SPANIA!!! Morata face dubla cu o reluare din fata portii!
46 Se reia jocul!
46 Schimbare Turcia: Sahin intra in locul lui Cahanoglu.
45 Pauza!
41 Tufan vede cartonas galben pentru un fault la marginea careului.
37 GOOOOOOOOOOOOL SPANIA!!! Nolito profita de o respingere gresita in careul turcilor si reia din centrul careului pentru un 2-0 fulgerator!!!
34 GOOOOOOOOOOL SPANIA!!! Centrare din banda stanga, Morata reia perfect cu capul si trimite mingea in vinclu!
29 Ce ocazie!! Nolito trage putin pe langa poarta din marginea careului!
24 Hakan Calhanoglu suteaza peste poarta din marginea careului.
21 Iniesta se resimte si primeste ingrijiri medicale.
17 Turcia are sansa unui contraatac, dar Busquets se repliaza excelent si recupereaza.
11 Ce ocazie!!! Alba centreaza din partea stanga, Morata trimite spre poarta, dar mingea e deviata in bara si apoi in corner!
9 Burak Yilmaz vede cartonasul galben.
7 Morata suteaza puternic de la 25 de metri, Volkan respinge in corner!
2 Sergio Ramos vede cartonasul galben!
1 A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 22:00 si e televizata de Dolce Sport si ProTV

Spania:
De Gea - Juanfran, Pique, S. Ramos, Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - David Silva, Morata, Nolito

Turcia: Babacan - Gonul, Tufan, Hakan Balta, Caner Erkin - Topal, Selcuk Inan, Ozyakup - Burak Yilmaz, Hakan Calhanoglu, Arda Turan

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

In prima etapa, Spania a invins Cehia cu 1-0, iar Turcia a cedat in fata Croatiei cu acelasi scor.