Elvetia invinge la limita Albania in grupa Romaniei de la EURO 2016

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Sambata, 11 Iunie 2016, ora 17:50
23121 citiri

Elvetia a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal, trecand la limita, scor 1-0, de Albania.

A fost al doilea meci din Grupa A de la Euro 2016, grupa din care face parte si reprezentativa Romaniei.

Intalnirea disputata pe arena din Lens a inceput asa cum se asteptau mai toti specialistii, Elvetia dominand inca din primele minute.

Mai mult, elevii lui Vladimir Petkovic au reusit chiar sa deschida scorul inca din minutul 5, atunci cand Shaqiri a centrat bine din corner, portarul albanez Berisha a iesit gresit din poarta, iar Schar a reluat simplu, cu capul, in plasa.

Albania si-a jucat meciul intr-un interval de cateva minute. Mai intai, Sadiku l-a luat la tinta pe portarul Sommer, in minutul 31, din postura de unu la unu cu goalkeeperul elvetian, iar dupa cinci minute capitanul Cana a facut un hent stupid si a primit al doilea cartonas galben, fiind eliminat.

Din acel moment, jocul a devenit unul de vacanta, cu Elvetia jucand la trecerea timpului si cu Albania fiind incapabila sa atace periculos.

Finalul partidei a fost insa unul incendiar, cu ocazii mari la ambele porti in ultimele minute. Daca elvetienilor li se poate reprosa o oarecare superficialitate, albanezii par ca au platit tribut lipsei de experienta.

In urma acestui rezultat, meciul dintre Romania si Elvetia, de saptamana viitoare, devine extrem de interesant in economia calificarii in optimi.

Desfasurarea meciului:

90+3 - Finalul partidei!

89 - Cartonas galben pentru Kukeli.

87 - CE OCAZIE! Gashi ramane singur cu Sommer, insa sutul sau este respins in corner de portarul elvetian!

81 - Seferovic scapa spre poarta albaneza, salta balonul peste portar si cade. Arbitrul nu acorda penalti.

77 - Ocazie buna pentru Albania! Sadiku e lansat in careul advers, insa trimite in plasa laterala dintr-un unghi imposibil.

76 - Schimbare Elvetia: Frei intra in locul Dzemaili.

75 - Embolo incearca un sut din interiorul careului, insa trimite pe langa poarta.

74 - Schimbare Albania: Cikalleshi intra in locul lui Roshi.

67 - Ce ocazie! Seferovic scapa din nou singur cu Berisha, insa portarul albanez apara inca o data!

63 - Cartonas galben pentru Kace.

62 - Schimbare Albania: Kace intra in locul lui Xhaka. Schimbare Elvetia: Embolo intra in locul lui Mehmedi.

58 - Elvetia domina copios in aceste minute, insa nu ataca prea convingator.

53 - Berisha are o interventie foarte buna la sutul lui Seferovic.

50 - Avem parte de acelasi joc lipsit de ritm si in debutul partii secunde.

46 - Incepe repriza secunda.

45+1 - Finalul primei reprize.

41 - Dzemaili are o noua ocazie de gol, insa trimite la o palma de bara cu un sut din prima!

38 - CE OCAZIE! Dzemaili suteaza din lovitura libera, insa balonul loveste bara!

36 - ELIMINARE ALBANIA! Cana cade in marginea careului, pune mana pe minge si vede al doilea galben. Ce greseala a facut capitanul Albaniei!

31 - CE OCAZIE! Sadiku e lansat excelent in adancime, insa suteaza in Sommer din pozitie de unu la unu cu portarul elvetian!

30 - Sunt tot mai insistenti albanezii, iar elvetienii parca au facut un pas inapoi. Ramanem insa fara ocazii si cu un ritm de joc foarte slab.

23 - Cartonas galben pentru capitanul Albaniei, Cana.

21 - Albania pare ca macina in gol pana acum, nereusind sa puna probleme mari in jumatatea adversa de teren.

15 - Seferovic are o ocazie buna, insa reia slab, in bratele portarului, din marginea careului.

13 - Cartonas galben pentru Schar.

9 - Albanezii incearca sa reintre in joc, insa Elvetia pare a fi echipa mai buna.

5 - GOOOL ELVETIA!!! Shaqiri centreaza bine, Berisha iese aiurea din poarta Albaniei, iar Schar trimite in plasa cu o lovitura de cap!

1 - Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Albania: Berisha - Hysaj, Cana, Mavraj, Kukeli, Abrashi, Agolli, Lenjani, Xhaka, Roshi, Sadiku.

Selectioner: Gianni De Biasi

Elvetia: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez, Behrami, Dzemaili, Xhaka, Shaqiri, Seferovic, Mehmedi.

Selectioner: Vladimir Petkovic

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

INFO: Citeste avancronica partidei de la Lens

INFO: Albania si Elvetia fac parte din Grupa A, alaturi de Franta si Romania.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul DolceSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Albania Elvetia Euro 2016 LIVE, #live Albania Elvetia Euro 2016, #Euro 2016 meciuri rezultate , #rezultate