EURO 2016 Rusia smulge o remiza dramatica in fata Angliei

De Marius Doroftei - Sambata, 11 Iunie 2016, ora 23:46
Derbiul zilei de la Euro 2016, meciul dintre Anglia si Rusia, s-a incheiat nedecis, scor 1-1.

Rusii au reusit sa egaleze in prelungirile partidei, smulgand un punct ce se poate dovedi extrem de important.

Englezii au inceput excelent partida de la Marsilia, dorind parca sa isi demonstreze statutul de favoriti ai hartiei.

Lallana a fost cel mai periculos om in prima repriza, insa atunci cand a prins cadrul portii s-a lovit de opozitia veteranului Akinfeev. Rooney a incercat si el cate ceva, insa tabela a ramas neschimbata.

Rusii, in schimb, s-au aparat compact si au rezistat pana la pauza.

Dupa reluarea jocului, elevii lui Slutski au intrat mult mai bine in teren, astfel ca englezii n-au mai avut atat de multe ocazii.

Eric Dier a deschis scorul in minutul 73, fostul coleg al lui Chiriches de la Tottenham transformand impecabil o lovitura libera de la marginea careului.

Cand jocurile pareau facute, in prelungiri, Rusia a dat lovitura. Berezutski a reluat curios cu capul un balon centrat bine, lobul sau involuntar surprinzandu-l pe Hart.

Dupa acest rezultat, Tara Galilor este liderul Grupei B, iar lupta pentru calificarea in optimi se anunta extrem de interesanta.

Desfasurarea meciului:

Anglia
1 - 1
Rusia
90+1 GOOOOL RUSIA!!! Berezutski reia cu capul, iar balonul sau inalt il surprinde pe Hart si intra in poarta!
87 Schimbare Anglia: Milner intra in locul lui Sterling.
85 Vine si ultima schimbare la rusi, Mamaev fiind aruncat in lupta.
80 Schimbare Rusia: Glushakov intra in locul lui Neustadter.
78 Schimbare Rusia: Shirokov intra in locul lui Golovin. Schimbare Anglia: Wilshere intra in locul lui Rooney.
73 GOOOOOL ANGLIA! Dier inscrie superb, transformand o lovitura libera de la 17 metri!
72 Cartonas galben pentru Schennikov.
71 Ce ocazie! Rooney suteaza in forta, Akinfeev deviaza cu greu, iar balonul loveste bara!
63 Smolov suteaza inselator, balonul trece putin pe langa poarta.
62 Cartonas galben pentru Cahill.
60 Dier deviaza nefericit un balon, iar Hart este nevoit sa se intinda destul de tare pentru a respinge in corner.
55 Rooney suteza din lovitura libera, insa trimite peste poarta.
48 Kokorin trimite o centrare in "gura portii", unde astepta Dzyuba, insa englezii resping cu greu.
46 Incepe partea secunda.
45+1 Finalul primei reprize.
42 Rose trimite un sut centrare, portarul rus iese bine si boxeaza din nou.
35 Rooney suteaza violent de la 20 de metri, Akinfeev boxeaza!
33 Rooney inventeaza o pasa superba pentru Delle Ali, insa Ainfeev respinge in corner.
30 Rusii rezista deocamdata, insa englezii sunt tot mai periculosi.
24 Smolnikov invervine excelent si il blocheaza pe Sterling!
22 Inca o mare sansa pentru Anglia! Lallana combina superb cu Walker dupa care suteaza la coltul lung, insa mingea trece la o palma de bara!
17 Vine si sansa rusilor, Hart retinand in doi timpi balonul reluat cu capul de catre Ignashevich.
12 Smalling reia bine cu capul, Akinfeev este insa din nou la post.
7 Ce ocazie! Lallana suteaza violent din interiorul careului, Akinfeev scoate peste transversala!
4 Delle Ali suteaza din afara careului, insa nu prinde cadrul portii.
1 Si avem fluierul de start al meciului!

ECHIPELE DE START

Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose, Rooney, Dier, Alli, Lallana, Sterling, Kane.
Selectioner: Roy Hodgson

Rusia: Akinfeev - Smolnikov, Ignashevich, V.Berezutski, Schennikov, Neustadter, Shatov, Golovin, Kokorin, Smolov, Dzyuba
Selectioner: Leonid Slutski

INFO: Anglia si Rusia fac parte din Grupa B de la Euro 2016, alaturi de Tara Galilor si Slovacia.