Romania s-a distrat cu Georgia in ultimul meci inainte de EURO 2016

Vineri, 03 Iunie 2016, ora 22:49
20655 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat categoric partida amicala cu Georgia, scor 5-1, in ultimul test inaintea debutului la Campionatul European din Franta.

"Tricolorii" au controlat partida de la inceput pana la final, beneficiind si de marile greseli din defensiva adversa.

Inca din primele trei minute, Romania conducea deja cu 2-0, dupa ce Adi Popa a profitat de o mare gaura in apararea adversa, iar Amisulashvili si-a bagat mingea in propria poarta.

Dominarea baietilor nostri a continuat si ocaziile au inceput sa devina din ce in ce mai mari. Stancu a sutat in transversala in minutul 18, iar Adi Popa l-a copiat trei minute mai tarziu, cu o executie in bara laterala.

Desprinderea a venit insa abia dupa pauza, cand Nicusor Stanciu a inscris fara emotii din centrul careului.

Baietii nostri s-au relaxt in defensiva, iar gruzinii au punctat si ei in minutul 68, prin Mchedlidze, dupa o gafa la marcaj a lui Cosmin Moti.

Ne-am revenit rapid insa si am mai marcat de doua ori pana la final, in minutul 81 prin Torje, din pasa lui Chipciu, si in minutul 87 prin Keseru, cu un sut deviat.

Tricolorii vor pleca saptamana viitoare in Franta cu un moral bun dupa acest succes categoric, in fata unui adversar modest.

Romania va debuta la EURO 2016 vineri, 10 iunie, de la ora 22:00, impotriva Frantei. Tara noastra face parte din Grupa A, alaturi si de Albania si Elvetia.

ROMANIA - GEORGIA 5-1

90+3 - Final de meci!

87 - GOOOOOOOL ROMANIA!!! Keseru inscrie cu un sut deviat de la 30 de metri!

84 - Alibec intra in locul lui Stanciu.

81 - GOOOOOOOOL ROMANIA!!! Chipciu scapa singur cu portarul, trimite in lateral la Torje, iar acesta inscrie cu poarta goala!!!

75 - Chipciu primeste bine in careu, dar trage peste poarta!

70 - Torje si Keseru intra in locul lui Popa si Stancu.

68 - GOL GEORGIA! Mchedlidze profita de o greseala de marcaj a lui Moti si inscrie cu o lovitura de cap!

64 - Chipciu si Prepelita intra in locul lui Hoban si Andone.

63 - Hoban suteaza mult peste poarta din afara careului.

59 - Nicusor Stanciu suteaza peste poarta din lovitura libera.

54 - Tricolorii domina autoritar si in startul partii secunde.

49 - GOL ROMANIA!!! Stanciu primeste in centrul careului si inscrie cu un sut plasat!!!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - Andone se descurca bine in careu, dar nimeni nu ajunge la centrarea sa.

34 - Florin Andone reia spectaculos in plasa laterala.

33 - Stanciu suteaza in bratele portarului din marginea careului.

33 - Mchedlidze intra in locul lui Dvali la georgieni.

30 - Inca un sut periculos la poarta noastra, Tatarusanu retine in doi timpi.

25 - Ce ocazie!!! Georgienii reiau periculos cu capul spre poarta, Tatarusanu respinge in corner.

21 - Ce ocazie!!! Popa primeste in marginea careului, dar sutul sau izbeste bara laterala!!!

18 - Ce ocazie!!! Florin Andone centreaza din partea dreapta, mingea ajunge la Stancu, iar acesta trage superb in transversala!

16 - Georgienii au evolutie slaba pana in acest moment, par deja resemnati cu infrangerea.

11 - Stanciu trage pe jos din marginea careului, portarul advers retine.

11 - Ritmul a mai scazut dupa startul furtunos de partida.

7 - Ovidiu Hoban are probleme medicale la bratul stang si primeste ingrijiri.

3 - GOOOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Rat centreaza din partea stanga, Amisulashvili baga mingea in propria poarta si conducem cu 2-0!!!

2 - GOOOOOOOL ROMANIA!!! Adi Popa profita de o mare gafa in apararea adversa, fura mingea si inscrie in poarta goala!!!

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 21:00

ROMANIA: 2. Tatarusanu - 22. Sapunaru, 4. Moti, 21. Grigore, 3. Rat-cpt. - 5. Hoban, 8. Pintilii - 20. Popa, 10. Stanciu, 19. Stancu - 14. Andone

Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung - 2. Matel, 6. Chiriches, 7. Chipciu, 9. Alibec, 11. Torje, 13. Keseru, 15. Gaman, 16. Filip, 17. Sanmartean, 18. Prepelita

GEORGIA: 12. Kvaskhvadze - 3. Kverkvelia, 5. Amisulashvili-cpt., 21. Dvali - 2. Lobzhanidze, 7. Aburjania, 4. Kashia, 22. Navalovski - 8. Qazaishvili, 10. Okriashvili - 9. Dvalishvili

Rezerve: 1. Revishvili, 13. Makaridze - 6. Kvekveskiri, 11. Kvilitaia, 15. Kakabadze, 16. Tsiskaridze, 17. Tchanturishvili, 18. Kenia, 19. Kobakhidze, 20. Jigauri, 23. Mchedlidze

Vlad Chiriches este accidentat, motiv pentru care Moti a fost trimis in echipa de start.

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Acesta este ultimul meci de pregatire al tricolorilor inainte de EURO 2016. In precedentele doua am remizat cu Congo si am pierdut cu Ucraina.

Partida e televizata de TVR 1.

Romania va debuta la EURO 2016 vineri, 10 iunie, de la ora 22:00, impotriva Frantei.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Romania Georgia, #Romania Georgia LIVE, #Romania Georgia direct, #televizare Romania Georgia , #Romania