Reactia antrenorului portughez, dupa calificarea in sferturile EURO: Nu mereu castiga cei mai buni

Duminica, 26 Iunie 2016, ora 11:28
8686 citiri

Portugalia s-a calificat sambata seara in sferturile de finala ale EURO 2016, dupa un meci slab facut in fata Croatiei, scor 1-0 dupa un gol marcat in prelungiri, in minutul 117.

Fernando Santos, selectionerul Portugaliei, a fost foarte sincer la conferinta de presa de dupa joc, spunand clar faptul ca nu tot timpul in fotbal castiga cei mai buni, recunoscand superioritatea croata de sambata:

"A fost un meci extrem de tacticizat, am incercat sa preluam controlul, dar Croatia nu ne-a lasat. Nici noi nu am facut-o. Trebuie vazute ambele fete ale monedei. Am intalnit o echipa extraordinara, care a jucat cel mai bun fotbal in faza grupelor. Eram pregatiti pentru ceea ce incercau ei, am pregatit echipa sa lupte impotriva atuurilor lor si sa profite de dezavantajele lor. Nu i-am lasat sa contraatace mult, am fost foarte atenti la acest lucru. Nu mereu castiga fotbalul mai bun", a punctat Santos dupa joc.

Golul Portugaliei a fost marcat de Quaresma in minutul 117.

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Portugalia va juca in fata Poloniei in sferturile de finala de la EURO, joia viitoare la Marsilia.

Cea mai buna performanta a Portugaliei la EURO este finala din 2004, cand a organizat turneul.

D.A.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Portugalia calificare in sferturi, #reactie antrenor Portugalia sferturi EURO, #EURO reactie antrenor Portugalia meci Croatia , #stiri EURO 2016