Steaua, eliminata din Europa League, dupa un meci cu greseli de arbitraj

Joi, 11 Decembrie 2014, ora 23:50
17821 citiri

Steaua a ratat calificarea in primavara Europa League dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, scor 0-2, de Dinamo Kiev, in ultimul meci din grupa J a Europa League. Steaua a primit un gol din ofsaid si a avut un penalti neacordat.

Victoria era singura varianta a stelistilor pentru a mai putea spera la primavara europeana, astfel ca formatia pregatita de Costel Galca a inceput in forta confruntarea disputata in fata unor tribune aproape goale pe National Arena.

Dupa doar cinci minute, ros-albastrii au ratat prima mare sansa de gol, la un corner batut excelent de Sanmartean, pe care Szukala l-a reluat putin alaturi cu o lovitura de cap.

Ucrainenii au raspuns in minutul 11 cu o ocazie mare a lui Kravets, in timp ce la faza urmatoare Chipciu a sutat slab dintr-o pozitie foarte buna.

Au urmat cateva minute mai bune pentru Dinamo Kiev, in care ucrainenii au facut legea la mijlocul terenului, dar Steaua si-a revenit pe finalul primei reprize.

Sanmartean a ratat o sansa importanta in minutul 45, cand sutul sau din centrul careului a fost boxat cu greu de portar. S-a intrat astfel la pauza cu un 0-0 ce o mentinea pe Steaua in cartile calificarii.

In partea secunda, Steaua a avut de suferit si din cauza greselilor de arbitraj facute de brigada din Anglia.

In minutul 55, campioana Romaniei a avut un penalti neacordat dupa un hent in careu, dar stelistii au suferit si din cauza propriilor erori.

La scurt timp dupa ce Rio Ave a deschis scorul cu Aalborg, Tanase a avut o minge perfecat pentru gol in minutul 59, insa Chipciu s-a bagat peste el si a sutat pe langa poarta.

Stelistii au cazut psihic dupa aceasta ratare, iar Dinamo Kiev a reusit sa deschida scorul in minutul 71 prin Yarmolenko, plecat dintr-o pozitie nesemnalizata de ofsaid.

Golul primit i-a incetosat definitiv pe stelisti, care s-au incurcat in greseli lamentabile si faze comice pana la finalul meciului. Printre protagonisti s-a aflat si Arlauskis, care la ultima faza a meciului a iesit hazardat la 40 de metri si a fost driblat de Lens, care a marcat fara emotii.

Steaua a terminat astfel grupa J pe locul 3, cu 7 puncte, si este eliminata din Europa League.

STEAUA - DINAMO KIEV 0-2

90+4 - Final de meci!

90+4 - GOL DINAMO KIEV! Arlauskis iese hazardat la 40 de metri, Lens il dribleaza si inscrie in poarta goala!

90+3 - Rusescu finalizeaza cu un sut slab un contraatac.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Inca un atac pentru Steaua, dar Szukala reia mult peste poarta.

83 - Steaua cere din nou penalti, dar Mike Oliver lasa jocul sa continue.

81 - Ratare incredibila! Mingea cade la patru metri de poarta lui Dinamo Kiev, doi stelisti sunt acolo, dar niciunul nu reuseste sa suteze!

81 - Schimbare Dinamo Kiev: Buyalskiy intra in locul lui Belhanda.

79 - Schimbare Dinamo Kiev: Mbokani intra in locul lui Kravets.

78 - Schimbari Steaua: Latovlevici si Popa intra in locul lui Tanase si Filip.

Info: Rio Ave face 2-0 cu Aalborg.

76 - Chipciu face inca o greseala si este fluierat copios.

74 - Chipciu primeste intr-o pozitie buna, dar trage in blocaj.

74 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Sanmartean greseste pasa decisiva.

71 - GOL DINAMO KIEV! Yarmolenko inscrie din zece metri cu un sut pe langa portar din pozitie de ofsaid.

69 - Keseru bate un corner, ucrainenii resping de la prima bara.

67 - Rusescu suteaza din intoarcere in bratele portarului.

65 - Schimbare Dinamo Kiev: Sydorchuk intra in locul lui Veloso.

64 - Rusescu incearca un dribling decisiv, dar greseste preluarea.

61 - Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Bourceanu.

59 - Nu se poate!!! Ce ocazie!! Keseru suteaza din afara careului, mingea e respinsa in fata, dar Chipciu ii fura mingea lui Tanase, face inca doi pasi si suteaza pe langa poarta din unghi!

Info: Rio Ave deschide scorul cu Aalborg in celalalt meci.

58 - Prepelita se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

55 - Steaua cere penalti pentru un hent in careu, dar jocul continua. Reluarile arata ca mingea a fost atinsa cu pumnul de un jucator de la Dinamo Kiev.

52 - Veloso vede cartonasul galben.

Info: In celalalt meci, dintre Rio Ave si Aalborg, scorul este 0-0. Steaua trebuie sa castige si sa astepte ca Aalborg sa nu se impuna pentru a se putea califica in primavara europeana.

50 - Chipciu ia o actiune pe cont propriu, dar pasa decisiva spre Keseru e imprecisa.

49 - Steaua cere o lovitura libera la marginea careului, jocul continua.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Paul Papp vede cartonasul galben.

45 - Ce ocazie!!! Sanmartean suteaza puternic din 12 metri, portarul respinge in fata, mingea ajunge la Tanase, dar acesta trimite la coltul scurt de unde mingea e respinsa.

43 - Ce ocazie! Yarmolenko reia din sase metri, Arlauskis retine in doi timpi.

42 - Sanmartean trage slab in bratele portarului din 20 de metri.

42 - Arlauskis retine o centrare inalta.

39 - Steaua are o lovitura libera la marginea careului, se bate repede, dar Keseru centreaza gresit.

38 - Dupa 25 de minute foarte bune, Steaua nu mai reuseste sa creeze probleme in jumatatea adversa.

34 - Lovitura libera periculoasa pentru ucraineni, Tanase reuseste sa respinga.

30 - Momente mai bune pentru ucraineni, Steaua a pierdut posesia.

26 - Filip centreaza periculos, insa Keseru nu reuseste sa preia in careu.

24 - Rybalka ia o actiune pe cont propriu, insa suteaza mult pe langa.

20 - Kravets reia periculos cu capul putin pe langa poarta.

17 - Sanmartean ia o actiune pe cont propriu, dar trage peste poarta.

16 - Inca o ocazie! Tanase intra in careu si trage la coltul scurt, portarul apara.

15 - Varela reia cu capul din centrarea perfecta a lui Sanmartean, dar mingea se duce pe directia portarului.

12 - Ce ocazie! Chipciu scapa singur spre poarta, dar suteaza pe centru in portar!

11 - Ce ocazie! Kravets ramane singur cu portarul, dar trage in plasa laterala.

7 - Papp incearca un sut de la distanta si obtine un corner.

5 - Ce ocazie! Sanmartean executa cornerul, pana la Szukala care reia foarte putin pe langa poarta!

4 - Chipciu patrunde superb in banda dreapta si obtine un corner.

2 - Szukala recentreaza periculos, ucrainenii reusesc sa rezolve.

1 - Fluier de start!

Grupa Stelei in Europa League: Rio Ave-Aalborg si clasamentul in timp real LIVE

Info: meciul incepe la ora 22:05 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

STEAUA: Arlauskis - Papp, Varela, Szukala, L.Filip - Bourceanu, Prepelita - Chipciu, Sanmartean, Tanase - Keseru

Rezerve: Cojocaru, Luchin, Latovlevici, Breeveld, Popa, Valceanu, Rusescu

DINAMO KIEV: Shovkovskiy - Gusev, Dragovici, Khacheridi, Burda - Veloso, Rybalka - Yarmolenko, Belhanda, Lens - Kravets,

Rezerve: Rybka, Danilo Silva, Bezus, Sydorchuk, Buyalskiy, Mbokani, Teodorczyk

Inaintea acestui meci, clasamentul grupei J arata astfel: 1. Dinamo Kiev 12p, 2. Aalborg 9p, 3. Steaua 7p, 4. Rio Ave 1p.

Pentru a se califica in 16-imile Europa League, Steaua trebuie sa castige acest meci si sa spera ca Aalborg nu va invinge pe Rio Ave.

In meciul tur de la Kiev, Dinamo s-a impus cu 3-1.

Drulă critică eșecul coaliției PSD-PNL: „Nu e inevitabil să fim conduși de neterminați și șpăgari. Economia României gâfâie”
Deputatul Cătălin Drulă, preşedintele USR acuză liderii coaliţiei PSD-PNL că au blocat Guvernul României timp de 16 ore, timp în care au făcut negocieri politice fără niciun rezultat...
Ciolacu laudă candidatura lui Firea la primărie: "Este cea mai bună alegere pentru bucureștenii care își doresc mai puțin spectacol"
După decizia luată în coaliția PSD-PNL de a retrage sprijinul pentru candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la primăria Capitalei, Marcel Ciolacu o prezintă pe Gabriela Firea ca cea mai bună...
#Steaua Dinamo Kiev, #steaua dinamo kiev live, #Steaua Dinamo Kiev direct, #Steaua Dinamo Kiev Europa League, #televizare steaua dinamo kiev , #meciuri Europa League