Steaua, eliminata din Europa League, dupa un meci cu greseli de arbitraj

Joi, 11 Decembrie 2014, ora 23:50
17821 citiri

Steaua a ratat calificarea in primavara Europa League dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, scor 0-2, de Dinamo Kiev, in ultimul meci din grupa J a Europa League. Steaua a primit un gol din ofsaid si a avut un penalti neacordat.

Victoria era singura varianta a stelistilor pentru a mai putea spera la primavara europeana, astfel ca formatia pregatita de Costel Galca a inceput in forta confruntarea disputata in fata unor tribune aproape goale pe National Arena.

Dupa doar cinci minute, ros-albastrii au ratat prima mare sansa de gol, la un corner batut excelent de Sanmartean, pe care Szukala l-a reluat putin alaturi cu o lovitura de cap.

Ucrainenii au raspuns in minutul 11 cu o ocazie mare a lui Kravets, in timp ce la faza urmatoare Chipciu a sutat slab dintr-o pozitie foarte buna.

Au urmat cateva minute mai bune pentru Dinamo Kiev, in care ucrainenii au facut legea la mijlocul terenului, dar Steaua si-a revenit pe finalul primei reprize.

Sanmartean a ratat o sansa importanta in minutul 45, cand sutul sau din centrul careului a fost boxat cu greu de portar. S-a intrat astfel la pauza cu un 0-0 ce o mentinea pe Steaua in cartile calificarii.

In partea secunda, Steaua a avut de suferit si din cauza greselilor de arbitraj facute de brigada din Anglia.

In minutul 55, campioana Romaniei a avut un penalti neacordat dupa un hent in careu, dar stelistii au suferit si din cauza propriilor erori.

La scurt timp dupa ce Rio Ave a deschis scorul cu Aalborg, Tanase a avut o minge perfecat pentru gol in minutul 59, insa Chipciu s-a bagat peste el si a sutat pe langa poarta.

Stelistii au cazut psihic dupa aceasta ratare, iar Dinamo Kiev a reusit sa deschida scorul in minutul 71 prin Yarmolenko, plecat dintr-o pozitie nesemnalizata de ofsaid.

Golul primit i-a incetosat definitiv pe stelisti, care s-au incurcat in greseli lamentabile si faze comice pana la finalul meciului. Printre protagonisti s-a aflat si Arlauskis, care la ultima faza a meciului a iesit hazardat la 40 de metri si a fost driblat de Lens, care a marcat fara emotii.

Steaua a terminat astfel grupa J pe locul 3, cu 7 puncte, si este eliminata din Europa League.

STEAUA - DINAMO KIEV 0-2

90+4 - Final de meci!

90+4 - GOL DINAMO KIEV! Arlauskis iese hazardat la 40 de metri, Lens il dribleaza si inscrie in poarta goala!

90+3 - Rusescu finalizeaza cu un sut slab un contraatac.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Inca un atac pentru Steaua, dar Szukala reia mult peste poarta.

83 - Steaua cere din nou penalti, dar Mike Oliver lasa jocul sa continue.

81 - Ratare incredibila! Mingea cade la patru metri de poarta lui Dinamo Kiev, doi stelisti sunt acolo, dar niciunul nu reuseste sa suteze!

81 - Schimbare Dinamo Kiev: Buyalskiy intra in locul lui Belhanda.

79 - Schimbare Dinamo Kiev: Mbokani intra in locul lui Kravets.

78 - Schimbari Steaua: Latovlevici si Popa intra in locul lui Tanase si Filip.

Info: Rio Ave face 2-0 cu Aalborg.

76 - Chipciu face inca o greseala si este fluierat copios.

74 - Chipciu primeste intr-o pozitie buna, dar trage in blocaj.

74 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Sanmartean greseste pasa decisiva.

71 - GOL DINAMO KIEV! Yarmolenko inscrie din zece metri cu un sut pe langa portar din pozitie de ofsaid.

69 - Keseru bate un corner, ucrainenii resping de la prima bara.

67 - Rusescu suteaza din intoarcere in bratele portarului.

65 - Schimbare Dinamo Kiev: Sydorchuk intra in locul lui Veloso.

64 - Rusescu incearca un dribling decisiv, dar greseste preluarea.

61 - Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Bourceanu.

59 - Nu se poate!!! Ce ocazie!! Keseru suteaza din afara careului, mingea e respinsa in fata, dar Chipciu ii fura mingea lui Tanase, face inca doi pasi si suteaza pe langa poarta din unghi!

Info: Rio Ave deschide scorul cu Aalborg in celalalt meci.

58 - Prepelita se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

55 - Steaua cere penalti pentru un hent in careu, dar jocul continua. Reluarile arata ca mingea a fost atinsa cu pumnul de un jucator de la Dinamo Kiev.

52 - Veloso vede cartonasul galben.

Info: In celalalt meci, dintre Rio Ave si Aalborg, scorul este 0-0. Steaua trebuie sa castige si sa astepte ca Aalborg sa nu se impuna pentru a se putea califica in primavara europeana.

50 - Chipciu ia o actiune pe cont propriu, dar pasa decisiva spre Keseru e imprecisa.

49 - Steaua cere o lovitura libera la marginea careului, jocul continua.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Paul Papp vede cartonasul galben.

45 - Ce ocazie!!! Sanmartean suteaza puternic din 12 metri, portarul respinge in fata, mingea ajunge la Tanase, dar acesta trimite la coltul scurt de unde mingea e respinsa.

43 - Ce ocazie! Yarmolenko reia din sase metri, Arlauskis retine in doi timpi.

42 - Sanmartean trage slab in bratele portarului din 20 de metri.

42 - Arlauskis retine o centrare inalta.

39 - Steaua are o lovitura libera la marginea careului, se bate repede, dar Keseru centreaza gresit.

38 - Dupa 25 de minute foarte bune, Steaua nu mai reuseste sa creeze probleme in jumatatea adversa.

34 - Lovitura libera periculoasa pentru ucraineni, Tanase reuseste sa respinga.

30 - Momente mai bune pentru ucraineni, Steaua a pierdut posesia.

26 - Filip centreaza periculos, insa Keseru nu reuseste sa preia in careu.

24 - Rybalka ia o actiune pe cont propriu, insa suteaza mult pe langa.

20 - Kravets reia periculos cu capul putin pe langa poarta.

17 - Sanmartean ia o actiune pe cont propriu, dar trage peste poarta.

16 - Inca o ocazie! Tanase intra in careu si trage la coltul scurt, portarul apara.

15 - Varela reia cu capul din centrarea perfecta a lui Sanmartean, dar mingea se duce pe directia portarului.

12 - Ce ocazie! Chipciu scapa singur spre poarta, dar suteaza pe centru in portar!

11 - Ce ocazie! Kravets ramane singur cu portarul, dar trage in plasa laterala.

7 - Papp incearca un sut de la distanta si obtine un corner.

5 - Ce ocazie! Sanmartean executa cornerul, pana la Szukala care reia foarte putin pe langa poarta!

4 - Chipciu patrunde superb in banda dreapta si obtine un corner.

2 - Szukala recentreaza periculos, ucrainenii reusesc sa rezolve.

1 - Fluier de start!

Grupa Stelei in Europa League: Rio Ave-Aalborg si clasamentul in timp real LIVE

Info: meciul incepe la ora 22:05 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

STEAUA: Arlauskis - Papp, Varela, Szukala, L.Filip - Bourceanu, Prepelita - Chipciu, Sanmartean, Tanase - Keseru

Rezerve: Cojocaru, Luchin, Latovlevici, Breeveld, Popa, Valceanu, Rusescu

DINAMO KIEV: Shovkovskiy - Gusev, Dragovici, Khacheridi, Burda - Veloso, Rybalka - Yarmolenko, Belhanda, Lens - Kravets,

Rezerve: Rybka, Danilo Silva, Bezus, Sydorchuk, Buyalskiy, Mbokani, Teodorczyk

Inaintea acestui meci, clasamentul grupei J arata astfel: 1. Dinamo Kiev 12p, 2. Aalborg 9p, 3. Steaua 7p, 4. Rio Ave 1p.

Pentru a se califica in 16-imile Europa League, Steaua trebuie sa castige acest meci si sa spera ca Aalborg nu va invinge pe Rio Ave.

In meciul tur de la Kiev, Dinamo s-a impus cu 3-1.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Steaua Dinamo Kiev, #steaua dinamo kiev live, #Steaua Dinamo Kiev direct, #Steaua Dinamo Kiev Europa League, #televizare steaua dinamo kiev , #meciuri Europa League