Cum a reusit Liverpool o calificare de neuitat in fata lui Dortmund - ce le-a spus Klopp jucatorilor la pauza

Vineri, 15 Aprilie 2016, ora 09:00
11768 citiri

Una dintre partidele ce va ramane in istoria fotbalului s-a disputat, joi seara, pe Anfield. Liverpool a reusit sa se califice in semifinalele Europa League, dupa ce a trecut cu 4-3 de Borussia Dortmund, desi la pauza a fost condusa cu doua goluri.

"Cormoranii" au scris o noua pagina in istoria fotbalului, mergand in semifinalele Europa League dupa o prestatie pe care iubitorii acestui sport nu o vor uita prea curand.

Dupa 1-1 in prima mansa, Dortmund a intrat mai bine in meci, iar dupa noua minute conducea deja cu 2-0, in urma reusitelor lui Mkhitaryan si Aubameyang.

La pauza, antrenorul lui Liverpool, Jurgen Klopp, cel care pana nu cu mult timp in urma o pregatea pe Dortmund, a reusit sa le insufle insa jucatorilor sai o parte din energia sa, iar jocul s-a schimbat categoric in actul secund.

Origi a redus din diferenta in minutul 48, dar Dortmund s-a lasat greu rapusa. Reus a facut 3-1 in minutul 57, insa, impinsi de la spate de un public extraordinar, britanicii au reusit minunea.

Coutinho (in minutul 66) si Sakho (in minutul 78) au adus egalarea, numai ca pentru Liverpool nu era suficient. "Cormoranii" au atacat in valuri pe final si in cele din urma au izbutit ce si-au dorit, Lovren marcand in prelungiri golul victoriei si al calificarii.

La finalul meciului, laudele s-au indreptat catre antrenorul lui Liverpool, Jurgen Klopp, acest "nebun" care a reusit sa intre in istoria fotbalului.

"Antrenorul ne-a spus la pauza ca trebuie sa producem un moment pe care sa-l putem povesti nepotilor si sa facem aceasta seara speciala pentru fani", a dezvaluit Origi, imediat dupa meci.

La randul sau, Jurgen Klopp a vorbit despre trairile din vestiarul lui Liverpool de la pauza meciului.

"Le-am spus la pauza ca nu-mi pasa daca pierdem, ca se mai intampla. Le-am amintit ca am mai fost condusi cu 3-0 la pauza si am revenit, deci orice e posibil. Cred ca oamenii care nu tin cu Liverpool si s-au uitat la meci au zis ca fotbalul este un sport frumos", a afirmat Klopp la conferinta de presa.

Liverpool a mers astfel in semifinalele Europa League dupa o victorie cu 5-4 la general.

C.S.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...