Europa League: Astra obtine o victorie surpriza la Plzen

Joi, 20 Octombrie 2016, ora 23:56
24364 citiri

Astra Giurgiu a produs surpriza in Europa League si s-a impus, scor 2-1, pe terenul Viktoriei Plzen, in grupa E.

Formatia ceha a inceput in forta, a ratat numeroase ocazii, dar Astra a fost tot timpul periculoasa pe contraatac.

Scorul a fost deschis in minutul 41 de Denis Alibec, cu un sut bine plasat dintr-o pasa ideala a lui Budescu.

Cehii au cazut dupa pauza, iar scorul a fost majorat in minutul 64, cand Horava a deviat in plasa o centrare a lui Denis Alibec.

Horava si-a luat revansa in minutul 86, cand, dupa ce a ratat un penalti, a reusit sa-l invinga pe Lung pentru ca mingea i-a revenit.

In celalalt meci din grupa, AS Roma si Austria Viena au terminat la egalitate, scor 3-3.

Clasamentul arata astfel: 1. AS Roma 5p, 2. Austria Viena 5p, 3. Astra 3p, 4. Viktoria Plzen 2p.

Etapa urmatoare, Astra va primi vizita lui Plzen, pe 3 noiembrie, de la ora 21:45.

PLZEN - ASTRA 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - Schimbare Astra: Florea intra in locul lui Alibec.

86 - GOL PLZEN! Lung apara un penalti la sutul lui Hojava, dar mingea revine la acesta si inscrie!

83 - Schimbare Astra: Ionita intra in locul lui Budescu.

80 - Ocazie buna pentru cehi, dar lovitura de cap se duce pe langa poarta.

71 - Morais intervine excelent la marginea careului si blocheaza o situatie periculoasa.

64 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Alibec inscrie cu noroc, dupa ce centrarea sa e deviata in poarta!!!

61 - Jocul este foarte fragmentat in ultimele minute, formatia gazda a cazut dupa forcingul din prima repriza.

53 - Schimbare Plzen: Poznar intra in locul lui Duris.

51 - Astra incepe bine si repriza a doua si sta in jumatatea adversa.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - GOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Alibec inscrie cu un sut superb pe langa portar!

40 - Budescu suteaza frumos din afara careului peste poarta.

34 - Situatie incalcita in careul Astrei, mingea e resnsa cu mare dificultate de Fabricio.

31 - Fabricio trimite cu capul peste poarta dupa o lovitura libera executata de Budescu.

28 - Kace suteaza mult peste poarta din lovitura libera de la 25 de metri.

23 - Mare sansa pentru Astra! Alibec scapa singur spre poarta, dar trage putin pe langa!

22 - Zeman centreaza periculos, Lung iese si boxeaza.

18 - Mare ocazie pentru cehi! Bakos reia putin pe langa poarta cu o lovitura de cap dintr-o pozitie ideala.

17 - Budescu suteaza din marginea careului in bratele portarului.

14 - Petzrela suteaza din afara careului, mingea trece mult peste poarta.

9 - Astra incearca o schema la o faza fixa, insa mingea nu ajunge la Sapunaru.

7 - Alibec mai incearca o actiune in partea stanga, dar trimite din nou imprecis.

5 - O prima actiune de atac pentru Astra, dar centrarea lui Alibec e blocata.

1 - A inceput meciul!

Info:

PLZEN: Kozacik - Reznik, Hejda, Baranek, Limbersky - Petrzela, Kace, Horava, Zeman - Duris, Bakos

ASTRA: S. Lung jr - Sapunaru, Geraldo, Fabricio - Lazic, Seto, Lovin, Boubacar, J. Morais - Budescu, Alibec,

Info: Astra nu are niciun punct dupa primele doua etape, in timp ce Plzen are 2 puncte.

In cealalta partida din grupa se intalnesc Austria Viena si AS Roma.

Partida retur dintre Astra si Plzen va avea loc pe 3 noiembrie, de la ora 20:00.

Confruntarea e televizata de Dolce Sport.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Plzen Astra, #Plzen Astra LIVE, #Plzen Astra direct, #televizare Plzen Astra , #meciuri Europa League