Europa League: Astra obtine o victorie superba si e aproape de primavara europeana

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:56
34073 citiri

Astra Giurgiu are in continuare sanse de calificare in primavara europeana dupa victoria de pe terenul Austriei Viena, scor 2-1.

Formatia lui Marius Sumudica a fost condusa din minutul 57, dupa un gol al lui Lukas Rotpuller, dar a izbutit sa intoarca rezultatul.

Giurgiuvenii au reintrat in joc si cu ajutorul eliminarii lui Alexander Greunwald, din minutul 65.

Sumudica a avut mana buna, l-a introdus pe teren pe Florea, iar acesta a adus egalarea in minutul 78. Cu cateva minute inainte, Budescu lovise bara, iar Alibec ratase o mare sansa.

Golul victoriei i-a apartinut lui Budescu, in minutul 87, din lovitura de la 11 metri.

In cealalta partida din grupa, AS Roma a invins cu 4-1 Viktoria Plzen.

Dupa cinci etape, clasamentul arata astfel: 1. AS Roma 11 puncte, 2. Astra Giurgiu 7p, 3. Austria Viena 5p, 4. Viktoria Plzen 3p.

Ultima runda va avea loc pe 8 decembrie, de la ora 20:00. Atunci vom avea meciurile Astra - AS Roma si Plzen - Austria Viena.

In partida cu AS Roma, Astra nu se va putea baza pe Geraldo, suspendat pentru cumul de cartonase.

AUSTRIA VIENA - ASTRA 1-2

90+3 - Final de meci!

88 - GOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Budescu inscrie din penalti!!!

87 - Penalti pentru Astra dupa un fault comis de Filipovici!

86 - Astra s-a instalat in jumatatea adversa si forteaza victoria.

83 - Lukas Rotpuller primeste intr-o pozitie periculoasa, dar sutul sau e blocat.

79 - GOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Daniel Florea este la locul potrivit si egaleaza pentru giurgiuveni dupa o faza superba.

73 - Ce sansa! Budescu suteaza in bara laterala si rateaza egalarea!

71 - Schimbare Astra: Lovin intra in locul lui Boubacar.

70 - Geraldo vede cartonasul galben.

67 - Austriecii raman in zece oameni! Alexander Grunwald este eliminat!

64 - Astra trece in ofensiva, iar Budescu trage pe langa poarta.

64 - Schimbare Astra: Daniel Florea intra in locul lui Oros.

60 - Boubacar vede cartonasul galben.

Info: La acest scor, Astra este eliminata din Europa League.

57 - GOL AUSTRIA VIENA! Lukas Rotpuller deschide scorul pentru austrieci cu o reluare din fata portii!

56 - Morais vede cartonasul galben.

48 - Takayuki suteaza pe langa poarta din careul austriecilor.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - Sapunaru suteaza mult peste poarta din lovitura libera de la 24 de metri.

34 - Teixeira suteaza de la distanta, insa mingea e deviata in corner.

30 - Austriecii au dominat copios prima jumatate de ora, in care s-a jucat mai mult in jumatatea noastra.

26 - Avem si o actiune de atac a Astrei, dar Alibec este surprins in ofsaid.

20 - Astra se apara bine si deocamdata nu avem un meci cu ocazii. Giurgiuvenii spera sa dea lovitura pe contraatac.

15 - Seto trimite o centrare in careul advers, mingea este insa respinsa.

9 - Inceput mai bun pentru austrieci, care s-au instalat in jumatatea noastra.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 22:05

Austria Viena: Hadzikici - J. Larsen, Rotpuller, Filipovici, Martscinko - Holzhauser, Serbest - Venuto, Grunwald, F. Pires - Kayode.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Sapunaru, Geraldo, Oros - Al. Stan, Boubacar, Takayuki, Teixeira, J. Morais - Budescu, Alibec

In cealalta partida din grupa se intalnesc AS Roma si Viktoria Plzen.

Clasamentul dupa primele 4 etape:

1. AS Roma 8 puncte

2. Austria Viena 5 puncte

3. Astra 4 puncte

4. Viktoria Plzen 3 puncte

* Primele doua clasate merg in primavara europeana.

Partida e televizata de Dolce Sport.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Austria Viena Astra, #Austria Viena Astra LIVE, #Austria Viena Astra direct, #televizare Austria Viena Astra , #meciuri Europa League