Europa League: Botosani, invinsa de Legia Varsovia

de Ionut Gaman
Joi, 16 Iulie 2015, ora 23:52

FC Botosani a fost invinsa cu 1-0 de Legia Varsovia, in prima mansa a turului II preliminar al Europa League, disputata joi seara in Polonia.

Trupa antrenata de Leo Grozavu a jucat de la egal la egal cu vicecampioana Poloniei timp de 75 de minute, perioada in care a avut mai multe ocazii de a deschide scorul.

Moldovenii au cedat insa in ultimul sfert de ora si se pot declara norocosi ca au pierdut la limita.

Singurul gol al intalnirii a fost marcat de vedeta gruparii poloneze, mijlocasul slovac Ondrej Duda, cu un sut superb de la marginea careului, in minutul 78.

O victorie meritata pentru Legia, care pe final de meci putea sa mai marcheze, insa goalkeeperul Iliev a facut minuni in poarta botosanenilor.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare in Romania.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Legia Varsovia si FC Botosani, din prima mansa a turului II preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90+2 - Schimbare la Legia: iese Duda, intra Maslowski.

min.90+1 - Iliev are o dubla interventie salvatoare la suturile lui Kucharczyk si Duda.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

min.84 - Ultima schimbare facuta de Leo Grozavu: iese Miron, intra Croitoru.

min.82 - Miron il deposedeaza in ultima clipa pe Kucharczyk.

min.81 - Inca o ocazie mare pentru gazde! Broz a reluat aiurea dintr-o pozitie excelenta!

min.79 - Kucharczyk trimite putin pe langa poarta lui Iliev.

min.77 - GOOOL LEGIA VARSOVIA! Duda marcheaza cu un sut superb de la marginea careului!!!

min.75 - Ocazie imensa pentru Legia! Prijovic trimite peste poarta din numai 5 metri.

min.74 - Acsinte il blocheaza in ultimul moment pe Broz, care nu se mai oprea din driblinguri.

min.73 - Iliev scoate la un sut al lui Rzezniczak.

min.69 - Inca o schimbare si la Botosani: iese Brata, intra Ivanovici.

min.68 - Dubla modificare la polonezi: ies Guilherme si Nikolic, intra Zyro si Prijovic.

min.66 - Raul Costin executa bine o lovitura libera, insa Kuciak respinge.

min.64 - Schimbare la Botosani: iese Vasvari, intra Robertson.

min.54 - Broz are o intrare intarziata la Batin si vede galbenul.

min.51 - Duda se distreaza cu aparatorii botoseneni, centreaza in mijlocul careului, dar niciun coechipier nu reuseste sa reia spre poarta.

min.49 - Iliev retine in doi timpi o reluare cu capul a lui Nikolic.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Nikolic inscrie, dar de la margine se ridica fanionul pentru o pozitie de offside.

min.40 - Brata suteaza milimetric pe langa poarta lui Kuciak. Mare ocazie pentru moldoveni!

min.39 - Batin centreaza periculos in fata portii, insa Rzezniczak intervine salvator si respinge.

min.36 - Dimitrov suteaza pe langa poarta polonezilor.

min.30 - Botosani s-a descurcat excelent in aceasta prima jumatate de ora, reusind sa joace de la egal la egal cu vicecampioana Poloniei, vazuta ca mare favorita la calificare.

min.22 - Ocazie uriasa pentru Legia! Cu toata poarta goala in fata, Kucharczyk trimite cu capul peste poarta!

min.20 - Cordos vede un cartonas galben pentru un fault.

min.16 - Faza periculoasa a botosenenilor, incheiata insa cu un sut mult peste poarta al lui Roman.

min.14 - Brata suteaza de la distanta, dar Kuciak retine fara probleme.

min.6 - Iliev iese bine din poarta si retine din fata lui Nikolic.

ora 22:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc la Varsovia si e transmisa in direct la TV de Digi Sport.

INFO: Mansa retur va avea loc joia viitoare in Romania.

INFO: In turul I preliminar, Botosani a trecut cu scorul general de 4-2 de georgienii de la Spartaki Tskhinvali.

ECHIPELE:

LEGIA VARSOVIA: Kuciak - Broz, Rzezniczak, Pazdan, Brzyski - Furman, Jodlowiec - Guilherme, Duda, Kucharczyk - Nikolic.
Antrenor: Henning Berg.

FC BOTOSANI: Iliev - Dimitrov, Miron, Cordos, Acsinte - Cucu - Brata, Vasvari, Costin, Batin - Roman.
Antrenor: Leo Grozavu.

Arbitru: Ante Vucemilovici (Croatia).