Europa League: Manchester United invinge Anderlercht si merge in semifinale. Stanciu si Chipciu au jucat pe Old Trafford

Vineri, 21 Aprilie 2017, ora 00:31

Manchester United s-a calificat in semifinalele Europa League dupa ce a castigat cu 2-1 (dupa prelungiri) partida cu Anderlecht Bruxelles. In prima mansa scorul a fost 1-1.

Alexandru Chipciu a fost titular in aceasta partida si a evoluat pana in minutul 63, moment in care pe teren a intrat Nicusor Stanciu. Cei doi romani nu au impresionat insa.

La fel ca si in meciul tur, United a inceput mai bine si a deschis scorul in minutul 10, prin armeanul Mkhitaryan.

Anderlecht a prins insa tot mai mult curaj dupa primirea golului, iar ocaziile la poarta lui United au inceput sa apara.

Egalarea a venit asadar in minutul 32, cand Hanni a fructificat o minge respinsa dupa o bara transversala a lui Tielemans.

Ambele echipe si-au impartit apoi momentele de dominare, dar United a avut ocaziile mai mari.

Rashford, Ibrahimovici si Pogba au ratat cateva situatii incredibile, astfel ca meciul a ajuns in prelungiri.

Diferenta s-a facut in cele din urma in minutul 107, cand Rashford a punctat si a dus-o pe United in semifinale.

Manchester United - Anderlecht 2-1

120 - Final de meci!

116 - Acheampong are o sansa buna de a marca, insa lovitura sa de cap este slaba si pe centrul portii.

110 - Pogba rateaza o sansa buna de a marca, printr-un sut slab din centrul careului.

107 - GOL UNITED!!! Rashford inscrie cu un sut plasat din 14 metri!!

106 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

105 - Thielemans trage puternic din afara careului, Romero retine cu greu in doi timpi.

101 - United inscrie, dar golul este anulat corect pentru un fault in atac comis de Fellaini.

97 - Appiah vede cartonasul galben.

94 - Stanciu suteaza peste poarta din 15 metri!

94 - Obradovici suteaza din afara careului, mingea e deviata in corner.

90 - Se reia jocul!

90+2 - Finalul timpului regulamentar. Urmeaza doua reprize de prelungiri.

90 - 2 minute suplimentare.

89 - Rashford primeste intr-o pozitie buna, dar trage in plasa laterala.

87 - Stanciu este faultat la centrul terenului de Carrick.

82 - Ibrahimovici primeste intr-o pozitie buna, dar trage neasteptat de prost, mult pe langa poarta.

79 - Schimbare Anderlecht: Thielin intra in locul lui Teodorczyk.

78 - Inca o ocazie incredibila pentru United, dar Pogba trage mult peste poarta din sase metri cu toata poarta in fata.

71 - Sansa buna pentru United, dar Ruben intervine bine in fata lui Ibrahimovici.

70 - Acheampong trage frumos din afara careului, mingea se duce putin peste poarta.

69 - Ocazie incredibila: Rashford ramane singur cu portarul, il dribleaza, dar e ajuns din urma de Appiah si este blocat!

65 - Rashford suteaza pe langa poarta din marginea careului.

63 - Dubla schimbare Anderlecht: Stanciu si Bruno intra in locul lui Hanni si Chipciu.

60 - Schimbare United: Fellaini intra in locul lui Lingard.

59 - Chipciu patrunde in viteza in careu, insa suteaza in blocaj.

56 - Ruben intervine bine la o minge periculoasa in careu.

51 - Sansa buna pentru United, insa Lingard rateaza dintr-o situatie incredibila, cu toata poarta in fata.

48 - Teodorczyk scapa singur spre poarta, dar se incurca in minge si sutul sau e blocat.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - Anderlecht pleaca pe contraatac, dar United rezolva bine in defensiva.

32 - GOL ANDERLECHT!!! Hanni inscrie cu un sut din fata portii, dupa ce sutul initial al lui Tielemans a lovit transversala!

28 - Dendoncker suteaza periculos, dar mingea trece putin pe langa poarta!

23 - Schimbare United: Blind intra in locul lui Rojo.

21 - Acheampong patrunde periculos in careu, dar sutul sau e respins in corner!

18 - Chipciu si Rojo se resimt dupa un duel la mijlocul terenului.

13 - Ruben intervine bine la un sut al lui Lingard si respinge in corner!

11 - Tielemans vede cartonasul galben.

10 - GOL UNITED! Mkhitaryan inscrie cu un sut perfect din 14 metri! Faza a fost facuta de o pasa geniala a lui Pogba de 60 de metri!

9 - Chipciu incearca o centrare din partea dreapta, dar este blocat.

7 - Hanni trimite o pasa decisiva spre Acheampong, defensiva lui United respinge.

3 - Prima sansa de gol! Dendoncker suteaza superb de la 30 de metri, mingea se duce putin peste poarta!