Europa League: Petrolul, invinsa dramatic de Dinamo Zagreb

Joi, 21 August 2014, ora 22:05
12452 citiri

Petrolul Ploiesti a pierdut dramatic meciul cu Dinamo Zagreb, scor 1-3, in prima mansa a play-off-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Prahovenii au dominat meciul, au avut multe ocazii de a marca, insa au fost invinsi pe final.

In fata unui stadion arhiplin, Petrolul a inceput mai bine, punand presiune in repetate randuri pe o defensiva adversa destul de subreda.

Primele ocazii la poarta lui Eduardo, fost titular al nationalei Portugaliei, le-au apartinut lui Teixeira si Mutu, insa mingea a fost de fiecare data respinsa.

Contrar cursului jocului, Dinamo Zagreb a reusit sa deschida scorul in minutul 29. Mutu a comis un hent in suprafata de pedeapsa, iar Cop a inscris frumos de la 11 metri.

Petrolul si-a reluat raidurile ofensive, iar in minutul 38 a inscris prin Tamuz, insa golul a fost anulat corect pentru un fault comis in atac de Mutu.

In cele din urma, Tamuz a egalat cu cateva secunde inainte de pauza, dupa o actiune superba in care a driblat doi adversari si a sutat elegant pe langa portar.

In partea secunda, Petrolul a mizat totul pe cartea atacului, Lucescu a mutat ofensiv prin introducerea lui Albin, iar "lupii" au devenit tot mai periculosi.

Teixeira si Mutu au ratat doua ocazii uriase, insa cei care au marcat au fost tot oaspetii.

In minutul 80, Ivo Pinto a centrat perfect catre Cop, iar acesta a facut 2-1 cu o lovitura de cap imparabila.

Dezastrul a fost complet pentru Petrolul in minutul 90+6, cand Machado a inscris din lovitura libera cu un sut in vinclu, profitand si de o gafa a lui Pecanha.

Petrolul a pierdut astfel meciul tur si va avea o misiune aproape impoisibila in returul de peste o saptamana de la Zagreb.

In mansa retur, prahovenii nu vor putea conta nici pe Geraldo Alves, care a fost eliminat usor pentru un fault la marginea careului.

PETROLUL - DINAMO ZAGREB 1-3

90+7 - Final de meci!

90+6 - GOL DINAMO! Machado inscrie cu un sut din vinclu din lovitura libera! Pecanha are o parte de vina!

90+3 - Geraldo Alves vede cartonasul rosu!

90+1 - Croatii trag de timp in prelungiri.

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Mustivar centreaza din partea stanga, mingea e respinsa.

83 - Schimbare Petrolul: Nepomuceno intra in locul lui Mutu.

80 - GOL DINAMO! Cop inscrie cu o lovitura de cap din sapte metri dupa o centrare din dreapta de la Ivo Pinto.

Info: In celalalt meci, Lyon a deschis scorul cu Astra.

78 - Ce ocazie!!! Tamuz se descurca excelent in careu, mingea ajunge la Mutu, care trage in blocaj cu toata poarta in fata!!!

73 - Schimbare Dinamo: Vukojevici intra in locul lui Antolici.

72 - GOL ANULAT PETROLUL! Tamuz inscrie, dar reusita e anulata pentru un ofsaid. Decizie la limita!

69 - Ce ocazie!!! Eduardo iese gresit, mingea ajunge la Teixeira, dar sutul acestuia e scos din fata portii goale de Pinto!

68 - Atac periculos al Petrolului, dar sutul lui Mustivar e de viat in corner.

65 - Pasa lunga spre Albin, dar acesta nu reuseste preluarea.

63 - Schimbare Petrolul: Albin intra in locul lui Priso.

62 - Schimbare Dinamo: Pjaca intra in locul lui Eduardo.

61 - Pecanha salveaza la un sut din marginea careului trimis de Eduardo.

59 - Centrare spre Mutu, Eduardo iese bine si retine.

54 - Inceput echilibrat de repriza, fara faze notabile.

51 - Schimbare Petrolul: Mustivar intra in locul lui Hoban.

49 - Ademi vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Dinamo: Machado intra in locul lui Soudani.

45+2 - Pauza!

45 - GOL PETROLUL! Tamuz primeste excelent in careu, dribleaza doi adversari si inscrie cu un sut elegant pe langa portar! Ce faza superba!

43 - Petrolul are sansa unui contraatac, dar De Lucas greseste pasa decisiva.

40 - Gerson comite o eroare uriasa, paseaza slab inapoi, dar Pecanha salveaza cu calcaiul!

38 - GOL ANULAT PETROLUL! Tamuz inscrie cu un sut puternic, dar golul e anulat pentru un fault comis de Mutu asupra portarului.

38 - Sansa buna pentru Petrolul, dar centrarea lui Priso e respinsa in ultimul moment.

36 - Pecanha are o interventie buna la un sut periculos trimis de Eduardo.

33 - Alcenat vede cartonasul galben.

32 - Mutu reia cu capul din sase metri in bratele lui Eduardo.

29 - GOL DINAMO! Cop inscrie din penalti cu un sut elegant!

28 - Penalti pentru Dinamo Zagreb dupa un hent al lui Mutu!

27 - Hoban suteaza de la mare distanta in bratele portarului.

23 - Eduardo trage puternic peste poarta de la 30 de metri.

21 - Geraldo greseste, croatii scapa pe contraatac, dar Eduardo trage modest.

18 - Ce ocazie!!! Mutu scapa spre poarta, dar sutul sau e blocat in ultimul moment!

17 - Contraatac pentru Petrolul, mingea ajunge la marginea careului la Mutu, al carui sut este aparat de portar!

14 - Razvan Lucescu este amenintat de arbitru cu eliminarea pentru proteste.

11 - Soudani primeste in careu, dar sutul sau e blocat de Geraldo.

8 - Prima ocazie!!! Teixeira trage puternic din unghi la coltul scurt, mingea e scoaasa cu greutate!

8 - Teixeira primeste intr-o pozitie periculoasa, dar e deposedat in ultimul moment.

5 - Minge lunga in careul Petrolului, dar Eduardo nu mai ajunge.

3 - Hoban are nevoie de ingrijiri medicale dupa ce a incasat o lovitura pe glezna.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 20:15 si este televizat de ProTV.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo Alves, Gerson, Fanchone - Hoban, De Lucas - Priso, Teixeira, Mutu - Tamuz

Dinamo Zagreb: Eduardo - Ivo Pinto, Simunovici, Simunici, Pivarici - Ademi, Brozovici - Soudani, Antolici, Wilson Eduardo - Cop

Meciul se disputa pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, in fata a aproximativ 14.000 de spectatori.

Mansa retur se va disputa joia viitoare, la Zagreb.

Pentru a ajunge aici, Petrolul le-a eliminat pe Flamurtari (Albania) si Viktoria Plzen (Cehia).

In schimb, Dinamo Zagreb a participat in Liga Campionilor, fiind eliminata de Aalborg.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Petrolul Dinamo Zagreb, #Petrolul Dinamo Zagreb Live, #Petrolul Dinamo Zagreb direct, #Petrolul Dinamo Zagreb televizare, #cine transmite Petrolul Dinamo Zagreb , #meciuri Europa League