Ziare.com

Europa League: Rezultatele inregistrate in ultima etapa a grupelor, clasamentele finale si echipele calificate in 16-imi

Vineri, 14 Decembrie 2018, ora 00:01

   

Europa League: Rezultatele inregistrate in ultima etapa a grupelor, clasamentele finale si echipele calificate in 16-imi
Joi seara s-au disputat meciurile din ultima etapa a grupelor Europa League.

Echipa antrenata de Razvan Lucescu, PAOK Salonic, a suferit o noua infrangere si a fost eliminata, la fel ca si formatia la care evolueaza Razvan Marin, Standard Liege.

Surpriza serii a fost insa consemnata la Piraeus, unde AC Milan a fost eliminata de Olympiacos dupa un meci de infarct.

Dar iata rezultatele complete din ultima etapa a grupelor din Europa League:

GRUPA A

AEK Larnaca - Bayer Leverkusen 1-5 1-5 (Catala '26 / Kohr '28 si 68, Alario '41 - penalti si '86, Paulinho '78)

Ludogorets - FC Zurich 1-1 (Swierczok '45 / Odey '21)

Clasament:
1. Leverkusen - 13 puncte
2. Zurich - 10 puncte
------------------------
3. Larnava - 5 puncte
4. Ludogorets - 4 puncte


GRUPA B

Celtic - Salzburg 1-2 (Ntcham '90+4 / Dabbur '67, Gulbrandsen '77)

RB Leipzig - Rosenborg 1-1 (Cunha '47 / Reginiussen '86)

Clasament:
1. Salzburg - 18 puncte
2. Celtic - 9 puncte
------------------------
3. RB Leipzig - 7 puncte
4. Rosenborg - 1 punct


GRUPA C

FC Copenhaga - Bordeaux 0-1 (Briand '74)

Slavia Praga - Zenit St. Petersburg 2-0 (Zmrhal '32, Stoch '41)

Clasament:
1. Zenit - 11 puncte
2. Slavia Praga - 10 puncte
---------------------------
3. Bordeaux - 7 puncte
4. Copenhaga - 5 puncte


GRUPA D

Dinamo Zagreb - Anderlecht 0-0

Spartak Trnava - Fenerbahce 1-0 (Yilmaz '41)

Clasament:
1. Dinamo Zagreb - 14 puncte
2. Fenerbahce - 8 puncte
---------------------------
3. Spartak Trnava - 7 puncte
4. Anderlecht - 3 puncte


GRUPA E

Arsenal - Qarabag 1-0 (Lacazette '16)

Sporting Lisabona - Vorskla Poltava 3-0 (Montero '17, Luis '35, Dalku '44 - autogol)

Clasament:
1. Arsenal - 16 puncte
2. Sporting - 13 puncte
-------------------------

3. Vorskla - 3 puncte
4. Qarabag - 3 puncte


GRUPA F

Dudelange - Betis 0-0

Olympiacos Piraeus - AC Milan 3-1 (Cisse '60, Zapata '70 - autogol, Fortounis '82 - penalti / Zapata '72)

Clasament:
1. Betis - 12 puncte
2. Olympiacos - 10 puncte
------------------------
3. AC Milan - 10 puncte
4. Dudelange - 1 punct


GRUPA G

Rapid Viena - Glasgow Rangers 1-0 (Ljubicic '84)

Villarreal - Spartak Moscova 2-0 (Chukwueze '11, Ekambi '48)

Clasament:
1. Villarreal - 10 puncte
2. Rapid Viena - 10 puncte
--------------------------
3. Glasgow Rangers - 6 puncte
4. Spartak Moscova - 5 puncte


GRUPA H

Lazio - Eintracht Frankfurt 1-2 (Correa '56 / Gacinovic '65, Haller '71)

Marseille - Apollon Limassol 1-3 (Thauvin '11 / Maglica '8 - penalti si '30, Stylianou '56)

Clasament:
1. Frankfurt - 18 puncte
2. Lazio - 9 puncte
----------------------
3. Apollon - 7 puncte
4. Marseille - 1 punct


GRUPA I

Besiktas - Malmo 0-1 (Antonsson '51)

Genk - Sarpsborg 4-0 (Gano '3, Paintsil '5, Berge '64, Aidoo '67)

Clasament:
1. Genk - 11 puncte
2. Malmo - 9 puncte
--------------------
3. Besiktas - 7 puncte
4. Sarpsborg - 5 puncte


GRUPA J

Anderlecht - Standard Liege 0-0

Sevilla - Krasnodar 3-0 (Ben Yedder '5 si '10, Banega '49 - penalti)

Clasament:
1. Sevilla - 12 puncte
2. Krasnodar - 12 puncte
-------------------------
3. Standard Liege - 10 puncte
4. Akhisarspor - 1 punct


GRUPA K

Dinamo Kiev - Jablonec 0-1 (Dolezal '10)

Rennes - Astana 2-0 (Sarr '68 si '73)

Clasament:
1. Dinamo Kiev - 11 puncte
2. Rennes - 9 puncte
------------------------
3. Astana - 8 puncte
4. Jablonec - 5 puncte


GRUPA L

PAOK Salonic - BATE Borisov 1-3 (Prijovic '59 / Skavysh '18, Signevich '41 - penalti si '45)

Vidi - Chelsea 2-2 (Ampadu '32 - autogol, Nego '56 / Willian '30, Giroud '75)

Clasament:
1. Chelsea - 16 puncte
2. BATE Borisov - 9 puncte
--------------------------
3. Vidi - 7 puncte
4. PAOK Salonic - 3 puncte


Echipele calificate in primavara europeana:

Bayer Leverkusen, FC Zurich, Salzburg, Celtic, Zenit, Slavia Praga, Dinamo Zagreb, Fenerbahce, Arsenal, Sporting Lisabona, Real Betis, Olympiacos Piraeus, Villarreal, Rapid Viena, Eintracht Frankfurt, Lazio, Genk, Malmo, FC Sevilla, FC Krasnodar, Dinamo Kiev, Rennes, Chelsea si BATE Barisov.

Acestor echipe li se vor alatura formatiile clasate pe locul 3 in grupele Ligii Campionilor:

Club Brugge, Inter, Napoli, Galatasaray, Benfica, Sahtior Donetk, Viktoria Plzen si Valencia.

Tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile Europa League se va efectua luni dupa-amiaza.

I.G.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 8727 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Nu exista comentarii postate de utilizatori.



Platforma pentru solutionarea online a litigiilor