Europa League: Astra merge in play-off dupa o victorie superba

Joi, 07 August 2014, ora 20:50
9293 citiri

Astra Giurgiu s-a impus superb pe terenul lui Slovan Liberec, scor 3-2, in mansa retur din turul trei preliminar si s-a calificat in play-off-ul pentru grupele Europa League.

La adapostul victoriei cu 3-0 din meciul tur, Astra a jucat relaxat in Cehia si a mizat pe o tactica defensiva si iesiri rapide pe contraatac.

Golul de 1-0 a venit tocmai pe un contraatac, Enache sutand cu sete din 14 metri in minutul 37.

Finalul primei parti a fost electrizant, cu doua goluri reusite de gazde in doar doua minute, prin Sural si Obrocnik, care au fructificat doua greseli din defensiva prahovenilor.

Astra nu a cedat insa si a reusit sa castige partida bazandu-se pe inspiratia lui Daniel Isaila, prin doi jucatori intrati in partea secunda.

Astfel, Rus a adus egalarea in minutul 83, dupa o pasa a lui Budescu, iar Bukary a marcat golul victorie in minutul 89 dintr-o faza superba.

Astra s-a calificat in play-off cu scorul general 6-2 si isi va afla adversara vineri, de la ora 14:00, in direct pe Ziare.com.

SLOVAN - ASTRA 2-3

90+3 - Final de meci!

90 - Ocazie mare pentru gazde, dar mingea loveste bara portii laterale.

89 - GOL ASTRA! Bukary inscrie superb pe langa portar dupa o combinatie letala in careul advers!

83 - GOL ASTRA! Budescu il gaseste excelent pe Rus, iar acesta inscrie cu un sut plasat!

82 - Contraatac periculos pentru Astra, dar mingea este respinsa in ultimul moment.

75 - Rus intra in locul lui Enache.

73 - Lukasen intra in locul lui Friedek.

70 - Astra are spatii tot mai mare de care poate profita pe contraatac.

65 - Delarge intra in locul lui Obrocnik.

63 - Fatai ramane singur cu portarul, are tot timpul din lume, dar trimite un lob lamentabil in bratele portarului!

62 - Lung intervine excelent si scoate de sub bara o lovitura de cap pe care scria gol.

61 - Morais vede cartonasul galben.

58 - Slovan domina copios in startul partii secunde.

51 - Fatai suteaza puternic in plasa laterala.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauza!

45+2 - GOL SLOVAN! Cehii inscriu din nou! Obrocnik suteaza din marginea careului langa bara dupa o respingere gresita a lui Oros!

45 - GOL SLOVAN! Sural inscrie cu o lovitura de cap din sase metri dupa o gafa de marcaj in centrul apararii!

37 - GOL ASTRA! Giurgiuvenii pleaca pe contraatac si marcheaza printr-un sut puternic trimis de Enache din 15 metri!

37 - Schimbare Astra: Seto intra in locul lui Laban.

34 - Budescu suteaza mult peste din 12 metri.

27 - Frydek trage periculos din marginea careului, Lung scoate in corner.

23 - Budescu primeste liber in careu, dar trage peste!

21 - Astra pleaca pe un nou contraatac, insa Budescu e blocat.

16 - Fatai se resimte dupa o intrare dura a unui adversar.

10 - Astra pleaca pe contraatac, dar Enache e blocat in banda dreapta.

4 - Budescu trimite un sut centrare in bratele portarului.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 19:00 si este televizat de Digi Sport 1.

Slovan: Hrosso - Mudra, Rajnoch, Pimpara, Fleisman - Sackey - Obrocnik, Sural, Frydek, Dubek - Hamul'ak

Astra: Lung - Pliatsikas, Oros, Gaman, Junior Morais - Yahaya, Laban - Enache, Budescu, William de Amorim - Fatai

Info: In prima mansa, echipa lui Isaila a castigat cu 3-0.

Giurgiuvenii nu se vor baza pe Ben Youssef, care a decis sa boicoteze acest meci in semn de protest ca nu si-a incasat primele.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Slovan Liberec Astra, #Slovan Liberec Astra live, #Slovan Liberec Astra direct, #televizare Slovan Liberec Astra , #meciuri Europa League