Europa League: Steaua se impiedica de FC Zurich

de Cristian Soitu
Joi, 20 Octombrie 2016, ora 21:49

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, cu FC Zurich, intr-un meci din grupa L a Europa League.

Desi evolueaza in liga a doua din Elvetia, FC Zurich a avut o prestatie lipsita de teama in fata unei echipe a Stelei care s-a chinuit din nou.

Elvetienii si-au creat inca din startul meciului mai multe situatii periculoase, dar portarul Florin Nita a fost din nou erou si a salvat miraculos.

In schimb, Steaua a ratat o ocazie uriasa in prima repriza, prin Adi Popa, care a reluat in bara laterala din 15 metri.

Popa a mai trimis o data in bara si in partea secunda si si-a consolidat statutul de om al meciului printr-o centrare ideala catre Golubovici in minutul 63, la golul de 1-0.

Varful bosniac a marcat primul sau gol la Steaua cu o reluare din fata portii, dintr-o centrare ideala a lui Adi Popa.

Steaua s-a retras insa inexplicabil dupa marcarea golului, iar elvetienii si-au creat ocazie dupa ocazie.

Egalarea a venit firesc in minutul 85, cand Kone a reluat in plasa la o centrare din partea dreapta.

In celalalt meci din grupa, Osmanlispor a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Villarreal. Golurile turcilor au fost reusite de Raul Rusescu.

Clasamentul dupa trei etape arata astfel: 1. Villarreal 5p, 2. Osmanlispor 4p, 3. FC Zurich 4p, 4. Steaua 2p.

Etapa urmatoare, Steaua se va deplasa in Elvetia, pentru a se duela cu FC Zurich, pe 3 noiembrie de la 22:05.

STEAUA - FC ZURICH 1-1

90+4 - Final de meci!

90+3 - Tudorie ramane singur in fata portii, dar e prins in ofsaid!

89 - Voser vede cartonasul galben.

86 - GOL FC ZURICH! Kone egaleaza cu o reluare din fata portii dupa o centrare din partea dreapta!

85 - Nita intervine din nou salvator la un sut direct din corner!

85 - Nita scoate excelent din vinclu la o lovitura de cap pe care scria gol!

83 - Schimbare Steaua: Jakolis intra in locul lui Muniru.

82 - Momcilovici respinge bine la o centrare din lovitura libera.

Info: In cealalta partida din grupa, Villarreal egaleaza la doi pe terenul lui Osmanlispor.

80 - Schimbare Steaua: Tudorie intra in locul lui Golubovici.

79 - Tamas respinge salvator la o centrare foarte periculoasa a elvetienilor.

78 - Schimbare Zurich: Cavusevici intra in locul lui Sarr.

77 - Ce ocazie!!! Tamas greseste in propria jumatate, dar Nita scoate de sub transversala la un sut din afara careului!

73 - Schimbare FC Zurich: Schonbachler intra in locul lui Winter.

71 - FC Zurich a trecut la controlul jocului dupa ce a primit gol.

65 - Momcilovici e surprins in ofsaid la o centrare a lui Bourceanu.

63 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!! Golubovici deschide scorul cu o reluare din fata portii dupa o centrare perfecta a lui Adi Popa!!!

62 - Brunner vede cartonasul galben.

61 - Momente ceva mai bune pentru Steau, care s-a instalat in jumatatea adversa.

55 - Boldrin suteaza din 10 metri, mingea e retinuta de portar.

54 - Buff suteaza bine din afara careului, Nita respinge in lateral!

50 - Actiune buna de atac a Stelei, dar Popa greseste sutul din voleu.

47 - Adi Popa face o cursa superba, dar centrarea sa cade pe bara transversala!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Golubovici trimite pe langa poarta dupa o centrare din partea dreapta.

37 - Tamas suteaza puternic din lovitura libera de la 25 de metri, mingea e respinsa in lateral.

34 - Adi Popa incearca o patrundere in careu, dar isi prelungeste prea mult mingea.

30 - Elvetienii au dominat clar prima jumatate de ora, Steaua joaca foarte slab.

Info: Osmanlispor o conduce pe Villarreal cu 2-0. Rusescu a marcat de doua ori in doua minute!

26 - Boldrin suteaza mult peste poarta din lovitura libera de la 27 de metri.

25 - Ce ocazie!!! Momcilovici se arunca la sacrificiu in propriul careu si salveaza un sut pe care scria gol trimis de Winter.

24 - Ocazie mare! Nita salveaza din nou la un sut al lui Kone!

18 - Ce ocazie!!! Nita scoate incredibil la o reluare din fata portii a lui Kone! Interventie de zile mari!

16 - Ce ocazie!!! Adi Popa suteaza bine din 15 metri, dar mingea loveste bara laterala!

14 - Boldrin bate lamentabil un corner, mult departe de careu.

11 - Elvetienii domina teritorial startul acestei partide.

7 - Nita intervine bine si blocheaza o situatie periculoasa in careul Stelei.

3 - Ce ocazie!!! Contraatac fulgerator al Stelei, Bourceanu trimite in fata portii, dar Adi Popa da incredibil pe langa minge!

2 - Tosca e depasit usor in marginea careului, Bourceanu acorda corner.

1 - A inceput meciul!

Info:

STEAUA:
Nita - Ovidiu Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovici - Bourceanu, Muniru - Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovici

Rezerve: Stancioiu - Gabriel Simion, Tudorie, Vilceanu, Jakolis, Aganovic, Dan Popescu.

FC ZURICH: Vanins - Brunner, Kecojevici, Nef - Buff, Yapi, Sarr, Voser - Winter, M. Kone, R. Rodriguez.

Info: Steaua are un singur punct dupa primele doua etape, in timp ce FC Zurich are 3 puncte.

In cealalta partida din grupa se intalnesc Osmanlispor si Villarreal.

Partida retur dintre FC Zurich si Steaua va avea loc pe 3 noiembrie, de la ora 22:05.

Confruntarea e televizata de ProTV si Dolce Sport.