Europa League: Steaua zdrobeste Aalborg dupa un meci cum rar se vede

Joi, 18 Septembrie 2014, ora 23:50
36789 citiri

Steaua a castigat primul meci din grupa J a Europa League, scor 6-0, in fata danezilor de la Aalborg. Campioana din Danemarca a ratat cateva ocazii uluitoare, iar la pauza Steaua a fost norocoasa ca a intrat cu 0-0. Totusi, in partea secunda jocul a luat o turnura absolut incredibila.

Danezii au dat o replica neasteptat de buna in prima repriza, avand numeroase oportunitati de a marca la poarta lui Arlauskis.

Axul central al Stelei a fost extrem de firav, Breeveld si Prepelita expunandu-i pe Varela si Szukala la dueluri unu contra unu, in fata unor jucatori de viteza.

Prima mare ocazie la poarta Stelei a avut loc in minutul 12, cand Thomsen a scapat singur cu Arlauskis, insa lituanianul a salvat miraculos.

Jocul a fost pe contre, iar Steaua a pus si ea probleme la poarta lui Larsen. Sanmartean a fost si de aceasta data dirijorul ros-albastrilor, insa centrarea perfecta pe care a furnizat-o in minutul 15 nu a fost suficienta pentru ca Claudiu Keseru sa inscrie.

Ritmul nebun a continuat, iar jocul parea ca se desfasoara intre doi pugilisti ce au lasat garda jos. Danezii au scapat din nou singuri cu Arlauskis in minutul 16 si au tras pe langa, pentru ca doua minute mai tarziu Keseru sa trimita aproape de vinclu.

In cele din urma, Steaua a reusit sa mai domoleasca ritmul jocului spre finalul partii reprize, dar nu a mai creat panica la poarta lui Larsen.

Dupa pauza, jocul a luat o turnura total neasteptata. Danezii au uitat brusc toate lucrurile bune aratate in prima parte si s-au transformat in niste incasatori profesionisti.

Totul a inceput in minutul 51, cand Sanmartean a oferit o bijuterie de gol, cu un sut centrare ce s-a dus langa bara.

Sapte minute mai tarziu, Larsen, portarul danezilor a fost eliminat pentru un fault in careu asupra lui Keseru, iar Rusescu a facut 2-0 din penalti.

A fost momentul in care danezii au cazut definitiv. Minutul 61 a adus un nou gol, reusit de Keseru din pasa excelenta a lui Chipciu.

Steaua a continuat sa atace, iar in minutul 65 Keseru a facut 4-0 dintr-o noua pasa a lui Chipciu. Hattrick-ul avea sa il completeze in minutul 72, cu un nou sut din centrul careului.

Golul de 6-0 a fost o noua executie foarte frumoasa, ce i-a apartinut lui Raul Rusescu, cu un sut trimis excelent langa bara.

Steaua conduce astfel in grupa J, la egalitate de puncte cu Dinamo Kiev, care a castigat cu 3-0 pe terenul lui Rio Ave.

Urmatorul meci al Stelei va avea loc peste doua saptamani, in deplasare la Dinamo Kiev.

STEAUA - AALBORG 6-0

90+2 - Final de meci!

90 - Chipciu s-a accidentat si are nevoie de ingrijiri medicale.

85 - Prepelita suteaza mult peste poarta din afara careului.

80 - Steaua continua sa domine copios, campionii se distreaza cu adversarii lor.

74 - Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Keseru.

73 - GOL STEAUA! Rusescu scapa singur cu portarul, trage plasat, bara-gol si 6-0!!!

72 - GOL STEAUA! Keseru inscrie dupa o combinatie excelenta cu Chipciu si Rusescu!

69 - Rusescu patrunde frumos in careu, dar faulteaza in atac.

67 - Schimbare Steaua: Papp intra in locul lui Breeveld.

65 - GOL STEAUA!!! Keseru inscrie din nou din zece metri dupa o pasa a lui Chipciu!

64 - Rusescu trage frumos de la 30 de metri, mingea se duce peste poarta!

63 - Schimbare Aalborg: Helenius intra in locul lui Jacobsen.

61 - GOL STEAUA! Keseru inscrie cu un sut puternic cu piciorul stang langa bara!!!

59 - GOL STEAUA! Rusescu inscrie din penalti!

58 - Schimbare Aalborg: Christensen intra in locul lui Enevoldsen.

57 - Penalti pentru Steaua!!! Larsen, portarul danezilor, e eliminat pentru fault asupra lui Keseru!

55 - Sanmartean incearca un sut de la 40 de metri, dar Larsen retine.

52 - Ce ocazie!!! Aalborg loveste bara cu un sut din 14 metri deviat de Szukala!

51 - GOL STEAUA! Sanmartean inscrie un gol superb cu un sut centrare din 20 de metri langa bara!

49 - Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Rapa.

49 - Ce ocazie!!! Danezii scapa din nou singuri cu portarul, Arlauskis respinge din nou!

48 - Sanmartean da o pasa lunga, dar Larsen iese si retine.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

43 - Steaua s-a instalat in jumatatea adversa in ultimele minute.

38 - Keseru suteaza pe langa poarta din lovitura libera.

36 - Steaua obtine un fault la marginea careului dupa un fault asupra lui Varela.

33 - Szukala trimite pe langa poarta dupa o centrare a lui Sanmartean.

27 - Ce ocazie!!! Arlauskis respinge in lateral la un sut al lui Olsen!

26 - Steaua pleaca pe contraatac, dar Latovlevici trage peste din afara careului.

25 - Ce ocazie!!! Danezii fac din nou sah-mat apararea Stelei, Arlauskis respinge in prima faza, iar apoi Varela respinge din fata portii goale!

24 - Breeveld ia o actiune pe cont propriu, dar trage slab de la 25 de metri.

23 - Sanmartean dribleaza cinci adversari, intra in careu, dar este deposedat.

20 - Chipciu suteaza peste poarta din unghi.

18 - Ce ocazie!!! Actiune buna a Stelei in careul advers, dar sutul lui Keseru din 12 metri se duce putin pe langa!

16 - Ce ocazie!!! Danezii scapa din nou singuri cu portarul, dar Olsen trage putin pe langa! Apararea Stelei doarme!

16 - Schimbare Aalborg: Frederiksen intra in locul lui Gorter.

15 - Ce ocazie!!! Sanmartean face un slalom de 30 de metri, centreaza bine, dar Keseru reia acrobatic peste poarta dintr-o pozitie buna!

12 - Ce ocazie!!! Thomson scapa singur cu portarul, are tot timpul din lume, dar Arlauskis deviaza fenomenal in corner!

10 - Sanmartean primeste bine in careu, dar pierde un tempo si centreaza imprecis.

8 - Latovlevici suteaza cu pamantul de la 30 de metri, portarul respinge in fata, dar retine in doi timpi.

8 - Popa centreaza din partea dreapta, danezii resping.

4 - Inca un sut la poarta Stelei! Jacobsen trimite alaturi, stelistii nu reusesc sa iasa din primii 30 de metri!

3 - Varela comite un fault in postura de ultim aparator la marginea careului, dar arbitrul rus lasa jocul sa continue.

2 - Un prim sut la poarta lui Arlauskis, mingea e retinuta fara probleme.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 22:05 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1

STEAUA: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld, Prepelita - Ad. Popa, Chipciu, Sanmartean - Keseru

Rezerve: Cojocaru, Papp, Filip, Stanciu, Neagu, Iancu, Rusescu

AALBORG: Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter - Wurtz, Risgard - Wichmann, Enevoldsen, Thomsen - Jacobsen

Rezerve: Christensen, Pedersen, Augustinussen, Borsting, Bruhn, Helenius, Frederiksen

Costel Galca nu poate conta in aceasta partida pe Cristi Tanase si Alexandru Bourceanu, ambii accidentati.

Partida se disputa pe National Arena, fara spectatori.

Aalborg ocupa locul 5 in Danemarca, cu 10 puncte in sapte etape.

Steaua va disputa urmatorul meci in Europa League pe 2 octombrie, de la ora 20:00, impotriva lui Dinamo Kiev.

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Steaua Aalborg, #Steaua Aalborg Live, #Steaua Aalborg direct, #televizare Steaua Aalborg, #Steaua Aalborg Europa League , #meciuri Europa League