Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

FC Botosani, victorie si calificare in Europa League

Joi, 09 Iulie 2015, ora 20:53
12705 citiri

FC Botosani a obtinut joi prima victorie din istorie in cupele europene, impunandu-se cu scorul de 3-1 pe terenul georgienilor de la Tshkinvili.

In urma acestui rezultat, moldovenii s-au calificat in turul II preliminar al Europa League.

Dupa remiza inregistrata in meciul tur de la Botosani, scor 1-1, elevii lui Leo Grozavu erau constienti ca aveau nevoie de cel putin un gol in Georgia pentru a mai spera la calificare.

Iar golul a venit foarte repede, inca din minutul 6, atunci cand Roman l-a invins pe Nadiradze cu un sut de la marginea careului.

Acelasi Roman putea dubla avantajul Botosaniului doua minute mai tarziu, cand a trimis in bara.

Pe finalul reprizei gazdele au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Katcharava, iar Ivanovici a ratat o ocazie uriasa de 2-0 dupa ce a scapat singur cu portarul.

Debutul partii secunde a adus o eliminare si in tabara romana, Plamada vazand al doilea cartonas galben. Zece minute mai tarziu, acelasi Roman reusea "dubla" din centrarea lui Vasvari si risipea toate emotiile botosanenilor.

Georgienii au redus din diferenta in minutul 65, atunci cand Kilasonia a transformat o lovitura de la 11 metri, insa imediat Batin a inscris pentru 3-1, stabilind scorul final.

FC Botosani se califica in turul II preliminar al Europa League, acolo unde o asteapta un duel de foc cu Legia Varsovia.

Intalnirea dintre Tshkinvili si Botosani a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 Final de meci! FC Botosani obtine prima victorie din istorie in cupele europene!

Min.88 Batin scapa singur cu portarul advers, insa nu poate trimite pe poarta!

Min.74 Schimbare Botosani: Iese Roman si intra Hadnagy.

Min.68 GOOOL BOTOSANI! Iliev degajeaza lung, Batin preia, urca spre careul advers si inscrie cu un sut pe coltul lung!

Min.65 GOOOL Tshkinvili! Kilasonia inscrie din penalti!

Min.64 Penalti pentru Tshkinvili! Cucu este cel care a faultat.

Min.61 Ce ocazie! Brown centreaza in fata portii, insa Roman si Vasvari se incurca unul pe celalalt in fata portii goale!

INFO: Georgienii au nevoie acum de trei goluri pentru spera la calificare.

Min.59 GOOOL BOTOSANI! Roman reuseste "dubla" cu reluare simpla, din 5 metri, la centrarea lui Vasvari!

Min.52 Schimbare Botosani: Croitoru intra in locul lui Martinus.

Min.49 ELIMINARE BOTOSANI! Plamada vede si el al doilea galben si este trimis la vestiare!

Min.46 Incepe repriza secunda!

___________________________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.40 Ce ocazie! Ivanovici scapa singur cu portarul advers, incearca un lob, insa acesta respinge in extremis in corner.

Min.38 Eliminare Tshkinvili! Katcharava primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.32 Sut al lui Cucu de la distanta, Nadiradze retine.

Min.24 Vasvari suteaza de la distanta, insa trimite putin pe langa poarta georgienilor.

Min.18 Faza frumoasa a Botosaniului finalizata de Costin cu un sut pe centrul portii.

Min.11 Martinus suteaza bine de la 18 metri, insa trimite putin peste poarta.

Min.8 Bara BOTOSANI! Acelasi Roman loveste bara portii georgienilor!

Min.5 GOOOL BOTOSANI! Dan Roman deschide scorul cu un sut plasat, de la marginea careului!

Min.1 Incepe partida!!!

ECHIPELE DE START:

Tshkinvili: Nadiradze - Bachiashvili, Tsertsvadze, Kakubava, Kilasonia, Gigauri, Makharoblidze, Ivanishvili, Tsatskrialashvili, Kardava, Katcharava

Antrenor: Kakha Kacharava

FC Botosani: Iliev - Cordos, Plamada, Cucu, Patache, Vasvari, Costin, Ivanovici, Martinus, Roman, Browne

Antrenor: Leo Grozavu

INFO: In turul disputat la Botosani cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 1-1.

INFO: Invingatoarea acestui duel va da in turul al doilea preliminar peste polonezii de la Legia Varsovia.

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#Botosani Europa League, #Europa League meciuri rezultate, #Botosani Europa League rezultat , #meciuri Europa League