Europa League: Astra obtine o victorie surpriza la Plzen

Joi, 20 Octombrie 2016, ora 23:56
24364 citiri

Astra Giurgiu a produs surpriza in Europa League si s-a impus, scor 2-1, pe terenul Viktoriei Plzen, in grupa E.

Formatia ceha a inceput in forta, a ratat numeroase ocazii, dar Astra a fost tot timpul periculoasa pe contraatac.

Scorul a fost deschis in minutul 41 de Denis Alibec, cu un sut bine plasat dintr-o pasa ideala a lui Budescu.

Cehii au cazut dupa pauza, iar scorul a fost majorat in minutul 64, cand Horava a deviat in plasa o centrare a lui Denis Alibec.

Horava si-a luat revansa in minutul 86, cand, dupa ce a ratat un penalti, a reusit sa-l invinga pe Lung pentru ca mingea i-a revenit.

In celalalt meci din grupa, AS Roma si Austria Viena au terminat la egalitate, scor 3-3.

Clasamentul arata astfel: 1. AS Roma 5p, 2. Austria Viena 5p, 3. Astra 3p, 4. Viktoria Plzen 2p.

Etapa urmatoare, Astra va primi vizita lui Plzen, pe 3 noiembrie, de la ora 21:45.

PLZEN - ASTRA 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - Schimbare Astra: Florea intra in locul lui Alibec.

86 - GOL PLZEN! Lung apara un penalti la sutul lui Hojava, dar mingea revine la acesta si inscrie!

83 - Schimbare Astra: Ionita intra in locul lui Budescu.

80 - Ocazie buna pentru cehi, dar lovitura de cap se duce pe langa poarta.

71 - Morais intervine excelent la marginea careului si blocheaza o situatie periculoasa.

64 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Alibec inscrie cu noroc, dupa ce centrarea sa e deviata in poarta!!!

61 - Jocul este foarte fragmentat in ultimele minute, formatia gazda a cazut dupa forcingul din prima repriza.

53 - Schimbare Plzen: Poznar intra in locul lui Duris.

51 - Astra incepe bine si repriza a doua si sta in jumatatea adversa.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - GOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Alibec inscrie cu un sut superb pe langa portar!

40 - Budescu suteaza frumos din afara careului peste poarta.

34 - Situatie incalcita in careul Astrei, mingea e resnsa cu mare dificultate de Fabricio.

31 - Fabricio trimite cu capul peste poarta dupa o lovitura libera executata de Budescu.

28 - Kace suteaza mult peste poarta din lovitura libera de la 25 de metri.

23 - Mare sansa pentru Astra! Alibec scapa singur spre poarta, dar trage putin pe langa!

22 - Zeman centreaza periculos, Lung iese si boxeaza.

18 - Mare ocazie pentru cehi! Bakos reia putin pe langa poarta cu o lovitura de cap dintr-o pozitie ideala.

17 - Budescu suteaza din marginea careului in bratele portarului.

14 - Petzrela suteaza din afara careului, mingea trece mult peste poarta.

9 - Astra incearca o schema la o faza fixa, insa mingea nu ajunge la Sapunaru.

7 - Alibec mai incearca o actiune in partea stanga, dar trimite din nou imprecis.

5 - O prima actiune de atac pentru Astra, dar centrarea lui Alibec e blocata.

1 - A inceput meciul!

Info:

PLZEN: Kozacik - Reznik, Hejda, Baranek, Limbersky - Petrzela, Kace, Horava, Zeman - Duris, Bakos

ASTRA: S. Lung jr - Sapunaru, Geraldo, Fabricio - Lazic, Seto, Lovin, Boubacar, J. Morais - Budescu, Alibec,

Info: Astra nu are niciun punct dupa primele doua etape, in timp ce Plzen are 2 puncte.

In cealalta partida din grupa se intalnesc Austria Viena si AS Roma.

Partida retur dintre Astra si Plzen va avea loc pe 3 noiembrie, de la ora 20:00.

Confruntarea e televizata de Dolce Sport.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Plzen Astra, #Plzen Astra LIVE, #Plzen Astra direct, #televizare Plzen Astra , #meciuri Europa League