Europa League: Petrolul se califica magnific in play-off

Joi, 07 August 2014, ora 22:50
15160 citiri

Petrolul Ploiesti s-a calificat superb in play-off-ul pentru grupele Europa League, dupa ce a castigat pe terenul Viktoriei Plzen, scor 4-1.

Prahovenii au facut una dintre cele mai bune partide ale unei echipe din Romania in cupele europene din ultimii ani si s-au calificat in play-off dupa 90 de minute de fotbal superb.

Echipa lui Lucescu pornea cu sansa a doua in urma rezultatului din tur (1-1), insa "lupii" au dat dovada de curaj la Plzen si au obtinut o victorie pe deplin meritata.

Scorul a fost deschis in minutul 19 de Filipe Teixeira, care a fructificat o centrare perfecta din lovitura libera a lui Pablo de Lucas.

A fost, totodata, si meciul in care talentul si valoarea lui Adrian Mutu au iesit pentru prima data la rampa de la transferul la Petrolul, acesta fiind primul mare meci al "Briliantului".

Fostul varf al echipei nationale a marcat un gol superb in minutul 37, cu un sut de la 25 de metri ce a trimis mingea in vinclu.

Cehii au revenit imediat in joc, prin golul lui Pilar din minutul 38, dar Mutu a mai dat un recital pana la pauza, oferind o centrare perfecta pentru golul lui De Lucas de 3-1 din minutul 31, cu o lovitura de cap.

Prahovenii s-au organizat bine in defensiva in partea secunda, iar Plzen nu i-a dat multe batai de cap lui Pecanha.

In plus, cum spatiile din jumatatea adversa au devenit tot mai largi, Petrolul a facut 4-1 in minutul 69, cand Tamuz a fost gasit ideal de Teixeira.

Petrolul nu a avut emotii pe final si s-a calificat astfel in play-off. Adversara o va afla vineri, de la ora 14:00, in direct pe Ziare.com.

PLZEN - PETROLUL 1-4

90+3 - Final de meci! Petrolul merge in pla-off!

90 - Trei minute de prelungire.

87 - Hoban trage puternic de la 30 de metri in bratele portarului.

83 - Schimbare Petrolul: Marinescu intra in locul lui Teixeira.

79 - Kolar reia defectuos din doar sase metri.

73 - Schimbare Petrolul: Albin intra in locul lui Mutu.

69 - GOL PETROLUL! Tamuz inscrie cu un sut puternic pe jos din pasa lui Teixeira!

67 - Hubnik vede cartonasul galben.

67 - Schimbare Plzen: Tecl intra in locul lui Petrzela.

65 - Schimbare Petrolul: Mustivar intra in locul lui Nepomuceno.

63 - Pilar reia defectuos cu capul din centrul careului.

59 - Doua faze periculoase in careul prahovenilor, Fanchone si Alcenat reusesc sa respinga.

55 - Ce ocazie! Pecanha scoate de sub bara un sut pe care scria gol trimis de Kolar!

53 - Schimbare Plzen: Chramosta intra in locul lui Bakos.

48 - Pilar trage de la 20 de metri in bratele lui Pecanha.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Horvath si Prochazka vad cartonasul galben pentru proteste.

41 - GOL PETROLUL! De Lucas inscrie cu o lovitura de cap din sase metri dupa o centrare fabuloasa a lui Mutu!

38 - GOL PLZEN! Pilar marcheaza cu un sut langa bara din 15 metri!

37 - GOL PETROLUL! Mutu inscrie cu un sut fabulos de la 25 de metri ce trimite mingea in vinclu!

34 - Horvath trage de la 45 de metri, dar mingea se duce pe langa.

29 - Pilar primeste liber in centrul careului, dar Alcenat intervine excelent si-l blocheaza!

26 - Mutu trimite o noua pasa perpendiculara, acum obtine un corner.

23 - Mutu ia o actiune pe cont propriu, dar greseste pasa decisiva.

19 - GOL PETROLUL! Teixeira inscrie cu un sut printre picioarele portarului din sase metri dupa o lovitura libera batuta perfect de De Lucas!

15 - Reznik vede cartonasul galben.

14 - Horvath suteaza direct din corner, dar Pecanha scoate de sub bara!!

12 - Pecanha iese bine in marginea careului si opreste un atac periculos.

8 - Tamuz vede galben pentru o simulare in careu.

7 - Un prim atac al Petrolului, incheiat cu o pasa imprecisa a lui Teixeira.

4 - Atac periculos al gazdelor, finalizat cu un sut deviat de Fanchone in corner.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de Digi Sport 1.

Plzen: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava, Horvath - Petrzela, Kolar, Pilar - Bakos

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Gerson, Geraldo, Fanchone - Hoban, De Lucas - Nepomuceno, Mutu, Teixeira - Tamuz

Info: In prima mansa, cele doua echipe au terminat la egalitate la Ploiesti, 1-1.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Viktoria Plzen Petrolul, #Viktoria Plzen Petrolul live, #Viktoria Plzen Petrolul direct, #televizare Viktoria Plzen Petrolul , #meciuri Europa League