Astra Giurgiu continua in Europa League dupa un meci dramatic

Joi, 25 Iulie 2013, ora 21:55
8197 citiri

Astra Giurgiu s-a calificat in turul trei preliminar al Europa League dupa ce s-a impus in deplasarea din Cipru, de pe terenul Omoniei Nicosia, cu scorul de 2-1.

Dupa 1-1 in meciul tur de pe National Arena, Astra a inceput curajos in returul din Cipru, iar Amorim a trecut aproape de gol in minutul 13, cu un sut scos cu greu de langa bara.

Gazdele au replicat in minutele 21 si 26, cand Silviu Lung si-a demonstrat clasa si a avut doua interventii excelente.

In cele din urma, giurgiuvenii au reusit sa deschida scorul cu ceva noroc in minutul 39, printr-un sut trimis de Constantin Budescu din marginea careului, deviat in propria plasa de un jucator advers.

Cipriotii s-au aruncat in atac si au reusit sa egaleze in minutul 56, prin polonezul Gikiewicz. Acesta a reluat in plasa mingea venita din partea dreapta, dupa o actiune de contraatac precedata de o minge pierduta de Budescu.

Totul parea ca merge spre rau pentru romani, mai ales ca francezul Laban a fost eliminat in minutul 60, insa decarul Budescu a iesit din nou la rampa.

El a primit in careul cipriotilor in minutul 69 si a trimis mingea spre vinclu cu un sut excelent plasat, desi unghiul parea imposibil.

Cipriotii n-au reusit sa mai marcheze de doua ori pe final de meci, astfel ca Astra va continua in Europa League.

In turul urmator, Astra va intalni formatia slovaca Trencin. Prima mansa va avea loc pe 1 august, iar returul o saptamana mai tarziu.

OMONIA - ASTRA 1-2

90+5 - Final de meci! Astra se califica in turul trei!

89 - Cipriotii arunca mingi lungi in careul Astrei, defensiva giurgivenilor rezista.

81 - Combinatii ale cipriotilor in careul nostru, Lung scoate cu greu de sub bara un sut puternic.

76 - Mare ocazie pentru gazde. Lovitura de cap trimisa de Leandro trece milimetric pe langa bara.

Info: Astra mai poate pierde calificarea doar daca va fi infranta! Dupa golul lui Budescu nu vom mai avea prelungiri!

69 - GOL ASTRA! Budescu inscrie un gol fabulos pentru Astra, un sut plasat langa bara dintr-un unghi imposibil! Parca a pus mingea cu mana! Cipriotii au ramas interzisi, n-au avut nicio reactie!

67 - Suares trage din marginea careului putin peste poarta.

61 - Este eliminat si antrenorul Daniel Isaila pentru proteste.

60 - Laban vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

Info: La acest scor vom avea prelungiri.

56 - GOL OMONIA! Budescu pierde o minge in jumatatea adversa, cipriotii pleaca pe contraatac si inscriu prin Gikiewicz, care pune latul din patru metri.

52 - Budescu vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

Pauza!

44 - Lung scoate de sub bara un sut puternic de la peste 30 de metri.

39 - GOL ASTRA! Budescu inscrie cu un sut din voleu de la 20 de metri, deviat de un jucator al gazdelor!

35 - Astra trece aproape de gol dupa o centrare in forta a lui Budescu, la un pas sa fie deviata in propria poarta de un jucator al Omoniei.

32 - Matel incearca o degajare, insa le ofera gazdelor un corner.

27 - Ocazie monumentala a gazdelor. Lung intervine fenomenal la lovitura de cap trimisa de Schembri din patru metri.

26 - Schembri primeste liber in careu, insa trage defectuos pe langa poarta.

21 - Ocazie mare pentru gazde. Gaman sare pe sub minge, cipriotii scapa in careu, insa Lung intervine excelent.

17 - Budescu trage din 14 metri putin pe langa poarta, la firul ierbii.

13 - De Amorim suteaza puternic la coltul lung, portarul gazdelor scoate cu greu in corner. Ocazie buna pentru prahoveni.

12 - Lung retine o recentrare cu capul trimisa de Leandro.

6 - Fatai patrunde frumos in careul gazdelor, insa nu obtine nici macar un corner.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 20:00 si e televizat de GspTV

Omonia: Moreira - Jose, Alabi, J.P. Andrade, Scaramozzino - Marco, Nuno Assis, Leandro - Taylor, Gikiewicz, Schembri

Rezerve: Brooks-Meade, Mbemba, Margaca, Bruno Aguilar, Kyriakou, Efrem, Platini

Astra: Lung Jr. - Matel, Ben Youssef, V. Gaman, Morais - Tembo, Laban, Seto, Amorim - Budescu - Fatai

Rezerve: Gavrilas, Barboianu, Giurgiu, A. Muresan, Enache, Bukari, Ivanovski

In prima mansa, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

Pentru a se califica, Astra Giurgiu trebuie sa castige sau sa remizeze cu cel putin doua marcate.

Daca se va califica, Astra o va intalni pe Goteborg (Suedia) sau Trencin (Slovacia). Cele doua echipe au terminat la egalitate (0-0) in prima mansa.

Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...
Ministrul Agriculturii le ia apărarea crescătorilor: "Eu nu cred că fermierii români vopsesc puii. Cel mai mare export de carne de pui în Franţa se face din România"
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a precizat că el nu crede că „fermierii români vopsesc puii”. Declarațiile vin în contextul în care fostul președinte al...
#Omonia Astra 1 2, #Omonia Astra Europa League, #Omonia Astra, #televizare Omonia Astra , #meciuri Europa League