Ziare.com

Vezi ce adversari pot avea echipele romanesti in Europa League

Vineri, 06 August 2010, ora 10:22

   

Vezi ce adversari pot avea echipele romanesti in Europa League
Steaua, FC Vaslui, Unirea Urziceni si FC Timisoara isi vor afla vineri adversarii din play-off-ul Europa League, ultimul hop inainte de faza grupelor.

Romania va avea in acest sezon maxim patru formatii in grupele Europa League, Dinamo Bucuresti fiind eliminata joi din competitie de croatii de la Hajduk Split. Timisoara s-a calificat in extremis cu finlandezii de la MyPa.

Vicecampioana Romaniei, Unirea Urziceni, va juca in play-off-ul Europa League dupa ce a fost invinsa in preliminariile Ligii Campionilor de Zenit Sankt Petersburg, in timp ce Steaua si FC Vaslui au fost calificate direct in penultima faza dinantea grupelor.

Daca Steaua si Unirea Urziceni au sanse mari sa prinda un adversar facil, fiind capi de serie, FC Timisoara si FC Vaslui au nevoie de mult noroc si de evolutii foarte bune pentru un loc in grupe.

Cele doua urne principale pentru tragerea la sorti au fost impartite de UEFA in 7 subgrupe a cate 10 echipe, care vor fi imperecheate cate doua pe sistemul cap de serie/outsider.

Iata subgrupele si posibilii adversari pentru echipele din Liga I:

Steaua a fost repartizata in subgrupa 4 si va avea ca adversar in play-off una dintre echipele: Grasshoppers Zurich (Elvetia), Trabzonspor (Turcia), FC Utrecht (Olanda), AIK Stockholm (Suedia), FK Qarabagh (Azerbaidjan)

Unirea Urziceni a fost repartizata in subgrupa 1 si va avea ca adversar in play-off una dintre echipele: Anorthosis Famagusta (Cipru), Tavryia Simferopol (Ucraina), La Gantoise (Belgia), Maccabi Tel Aviv (Israel), Hajduk Split (Croatia)

FC Vaslui a fost repartizata in subgrupa 3 si va avea ca adversar in play-off una dintre echipele: Sporting Lisabona (Portugalia), Lille (Franta), FC Bruges (Belgia), Metalist Harkov (Ucraina), Napoli (Italia)

FC Timisoara a fost repartizata in subgrupa 7 si va avea ca adversar in play-off una dintre echipele: Villarreal (Spania), Fenerbahce Istanbul (Turcia), Manchester City (Anglia), Lokomotiv Moscova (Rusia), Odense BK (Danemarca), Dinamo Zagreb (Croatia)

Iata componenta celor doua urne principale:

Capi de serie: Liverpool, FC Porto, TSKA Moscova, PSV, Juventus, Sporting, Fenerbahce, Stuttgart, AZ Alkmaar, STEAUA, Lille, Galatasaray, Leverkusen, PSG, Celtic, FC Brugge, Palermo, Getafe, Besiktas, Manchester City, AEK Atena, Aston Villa, Lokomotiv Moscova, Metalist Harkov, Levski Sofia, UNIREA URZICENI, Austria Viena, Feyenoord, Villarreal, Litex, TSKA Sofia, Odense, Dnepr, Napoli, Dortmund, Dinamo Zagreb, BATE Borisov.

Urna a doua: Anorthosis, Aris Salonic, Brondby, Grasshoppers, Rapid Viena, FC TIMISOARA, APOEL, PAOK, FC VASLUI, Lech Poznan, Trabzonspor, Sibir, Genk, Tavria, Carpati Lvov, Maritimo, Elfsborg, Utrecht, Sturm Graz, Gent, Motherwell, Hibernian, Laussane, Debrecen, Dundee United, Slovan, Dnepr Mogilev, Omonia, AIK Stockholm, Maccabi Tel Aviv, Hajduk Split, Dinamo Minsk, Qarabagh, Gyor ETO, HJK Helsinki, Aktobe, The New Saints.

Tragerea la sorti, programata de la ora 14:30, se va simplifica vineri dimineata, cand echipele vor fi impartite in grupe de cate zece, cinci capi de serie si cinci din urna a doua. Astfel, vom cunoaste 5 posibili adversari pentru fiecare din echipele romanesti inscrise in competitie.

Tragerea la sorti pentru play-off-ul Europa League va avea loc vineri, de la ora 14:30, si va fi transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 2593 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

ar trebui sa ne suspende vreo 5-10 ani din cupele europene

cu "meciuri"interzise la pronosport ca ale lu dinamo sau timisoara,chiar am dreptate!

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor