Europa League: Rezultatele inregistrate in prima mansa a semifinalelor

Joi, 25 Aprilie 2013, ora 23:57
5958 citiri

Site-ul Ziare.com va prezinta rezultatele meciurilor din prima mansa a semifinalelor Europa League.

FENERBAHCE - BENFICA 1-0 (Egemen '73)

Fenerbahce a castigat prima mansa a duelului cu Benfica Lisabona cu scorul de 1-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 72 de Egemen Korkmaz cu o reluare din doi metri dupa o gafa mare in defensiva lusitanilor.

In prelungirile primei reprize, Cristian ratase o lovitura de pedeapsa pentru gazde.

FENERBAHCE: Volkan - Egemen Korkmaz, Yobo, Ziegler, Topal - Gokhan Gonul, Cristian - Meireles, Kuyt, Webo - Sow

Rezerve: Mert Gunok, Bekir, Sulcuk Sahin, Krasic, Topuz, Ucan, Semih

BENFICA: Artur - Maxi Pereira, Garay, Jardel, Melgarejo - Andre Gomes, Aimar, Matic - Ola John, Cardozo, Salvio

Rezerve: Paulo Lopes, Roderick, Carlos Martins, Gaitan, Urreta, Lima, Rodrigo

FC BASEL - CHELSEA 1-2 (Schar '87 pen. / Moses '12, Luiz '90)

Chelea s-a impus pe terenul lui FC Basel cu scorul de 2-1 in prima mansa a semifinalelor, care a avut loc in Elvetia.

Londonezii au deschis scorul in minutul 12, dupa o deviere a lui Moses din fata portii.

In partea secunda, ambele echipe au lovit bara cate o data, insa Basel a reusit sa egaleze pe final.

Schar a readus-o pe FC Basel in joc, cu un sut imparabil din lovitura de la 11 metri in minutul 88.

Oscar si John Terry au ratat insa ocazii fabuloase in minutele de prelungire.

Londonezii au continuat sa preseze, iar Luiz a facut 2-1 la ultima faza a meciului, cu un sut plasat din lovitura libera de la 18 metri.

FC BASEL: Sommer - P. Degen, Schar, Dragovic, Park - Frei - Salah, Elneny, Serey Die, Stocker - Streller

Rezerve: Vailati, Sauro, Steinnhofer, D. Degen, Diaz, Cabral, Zoua

CHELSEA: Cech - Azpilicueta, Ivanovic, Terry, Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Hazard, Moses - Torres

Rezerve: Turnbull, Cahill, Bertrand, Oscar, Mikel, Benayoun, Mata

Mansa retur este programata peste o saptamana.

Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...
Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
#semifinale Europa League, #Fenerbahce Benfica, #FC Basel Chelsea , #rezultate Europa League