Dinamo, victorie controversata in fata Timisoarei

Luni, 03 August 2015, ora 22:58
6019 citiri

Dinamo a obtinut o victorie controversata in etapa cu numarul patru din Liga 1, "cainii" trecand la limita, scor 2-1, de ACS Poli Timisoara.

A fost un meci in care atat oaspetii, cat si gazdele, au acuzat arbitrajul lui Marius Avram.

Partida din Stefan cel Mare a inceput practic cu o faza controversata, Avram dictand penalti in minutul 4, dupa o intrare neglijenta a lui Luchin la Vali Lazar in marginea careului banatenilor.

Cosmin Matei a transformat lovitura de la 11 metri si Dinamo a preluat conducerea.

Doar trei minute mai tarziu, Zicu a inventat o pasa superba pentru Hernandez, acesta a sutat din prima, insa Cerniauskas a respins. Elek a fost atent pe recuperare si a inscris cu un sut din interiorul careului.

Pe finalul primei reprize, "tancul" Gnohere a adus-o din nou pe Dinamo in avantaj dupa o gafa uriasa a portarului Pap, care a iesit pe sub o minge centrata de la distanta.

A urmat o noua faza controversata, in care timisorenii au cerut penalti la un duel Feussi - Zicu, insa arbitrul a refuzat sa arate punctul cu var. La reluare s-a vazut ca Zicu se afla in offside.

Dupa pauza a venit si randul celor de la Dinamo sa solicite lovitura de la 11 metri dupa ce Belu si-a dat cu mingea peste mana in careu, insa Avram a lasat si acum jocul sa continue.

Banatenii au avut mai multe ocazii importante in ultimele cinci minute, dar au fost nevoiti sa paraseasca terenul invinsi.

ECHIPELE DE START

Dinamo: Cerniauskas - Feussi, Marc, Mevlja, Filip - Vojnovic, Starokin - Gavrila, Matei, Lazar - Gnohere

Antrenor: Mircea Rednic

ACS Poli: Pap - Belu, Luchin, Scutaru, Popescu - Curtean, Llorente, Hernandez, Melinte - Zicu, Elek

Antrenor: Dan Alexa

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Dinamo Poli Timisoara rezultat, #Liga 1 meciuri rezultate, #Dinamo Timisoara victorie , #meciuri