Europa League: FC Timisoara, invinsa de Manchester City

Joi, 19 August 2010, ora 23:50
5471 citiri

FC Timisoara a pierdut, scor 0-1, intalnirea jucata joi seara, pe teren propriu, cu Manchester City, in prima mansa a playoff-ului Europa League.

Roberto Mancini a inceput partida de pe Bega cu cel mai bun '11' pe care l-a avut la dispozitie, insa fotbalul aratat de englezi a fost unul foarte slab.

Primele 25 de minute ale intalnirii disputate in fata a peste 30.000 de spectatori au fost dominate de banateni, care au avut cateva ocazii bune prin Axente si Curtean si au solicitat si doua lovituri de la 11 metri, neacordate insa de neamtul Mayer.

Dupa cele 25 de minute, englezii au inceput sa mai arate ca o formatie in care s-a investit milioane de euro si au fost aproape sa inscrie prin Lescott, dupa o faza excelenta a mijlocasului transferat in aceasta vara cu peste 20 de milioane de euro de la FC Barcelona, Yaya Toure.

In repriza a doua in teren s-a aflat o singura echipa: Manchester City.

Britanicii au dominat in totalitate cel de-al doilea mitan, in special dupa intrarea in teren a lui Balotelli.

Dupa o bara a lui Yaya Toure in minutul 69, englezii au marcat prin Balotelli, in minutul 72. Atacantul venit in urma cu cateva zile de la Inter a marcat din 3 metri, dupa o pasa a lui Adebayor.

Pana la final, Timisoara a mai cerut un penalti, la Ianis Zicu, iar City a fost aproape sa inscrie din nou prin Balotelli. 0-1 scor final, iar sansele timisorenilor sa ajunga in grupele Europa League au ajuns sa fie de domeniul fantasticului.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre FC Timisoara si Manchester City, din pentru prima mansa a playoff-ului Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII !!!

min.90+3 - Balotelli se resimte si are nevoie de interventia echipei medicale.

min.90+3 - Cisovski il blocheaza excelent pe Balotelli.

min.90+1 - Balotelli, aproape de a marca un eurogol cu un sut de la vreo 20 de metri.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.88 - Y.Toure, singur cu Pantilimon, suteaza in goalkeeperul timisorenilor.

min.86 - Johnson suteaza pe langa poarta lui Pantilimon.

min.84 - Zicu cere penalti, dupa ce este impins de Zabaleta, dar Mayer face semne ca jocul sa continue.

min.83 - Ultima schimbare la timisoreni: iese Magera, intra Goga.

min.79 - Schimba si Petrovici: iese Contra, intra Mera.

min.77 - Ultima schimbare la City: intra Jo, iese Tevez.

min.75 - Galben pentru Balotelli.

min.72 - GOOOL MANCHESTER CITY !!! Balotelli inscrie din 3 metri, dupa o pasa primita de la Adebayor !!!

min.70 - Schimbare si la Timisoara: iese Scutaru, intra Zicu.

min.69 - BARA CITY !!! Balotelli executa un corner din stanga, mingea ajunge Y.Toure, iar acesta trimite puternic in bara portii aparate de Pantilimon !!!

min.66 - Faza prelungita de atac a britanicilor, incheiata cu ratarea lui Balotelli, din 5 metri. Mare ocazie a lui City.

min.64 - O noua schimbare la City: intra Johnson, iese Silva.

INFO: Si in aceasta repriza, partida de pe Bega este lispita de ocazii. City ataca, dar o face fara a pune in pericol poarta lui Pantilimon.

min.57 - Schimbare la City: iese Barry, intra Balotelli, aflat la debut.

min.55 - Cisovski il faulteaza pe Adebayor, dar scapa fara cartonas.

min.50 - Hart retine sutul lui Axente.

min.47 - Silva inscrie, dar este semnalizat in pozitie de offside.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.42 - Y.Toure ia o actiune pe cont propriu, trece de 4 adversari, centreaza pentru Lescott, dar Pantilimon intervine excelent.

min.41 - Luchin intervine tare la Tevez si primeste cartonasul galben.

min.38 - Timisoara preseaza, dar Curtean trimite imprecis.

min.36 - Contra suteaza in Kompany si cere penalti. Arbitrul nu acorda nimic.

min.34 - Y.Toure trimite mult peste poarta aparata de Pantilimon.

min.30 - Pantilimon retine in doi timpi lovitura libera executata de Tevez de la vreo 30 de metri.

min.28 - Scutaru il blocheaza pe Silva, aflat in careul banatenilor.

min.24 - Axente, blocat excelent de Kompany.

min.21 - Timisorenii scapa cu fata curata dupa un corner executat de spaniolul Silva.

min.19 - K.Toure necesita interventia echipei medicale, dupa ce-a receptionat in plin un sut de la Bourceanu.

min.15 - Pana in acest minut, jucatorii lui City n-au reusit sa ajunga la poarta timisorenilor.

min.14 - Zabaleta il impinge usor in careu pe Curtean, acesta cade, dar "centralul" Mayer nu acorda nimic.

min.6 - Curtean suteaza peste poarta britanicilor.

min.3 - Axente este blocat in momentul sutului.

INFO: Coregrafie impresionanta a timisorenilor.