Liga 1: FC Vaslui a castigat cu arbitrii la Targu Jiu

Joi, 10 Mai 2012, ora 21:50
3672 citiri

FC Vaslui a castigat meciul disputat, in deplasare, scor 2-1, cu Pandurii Targu Jiu in etapa cu numarul 31 din Liga 1.

Cu sanse mari la titlul de campioana, moldovenii s-au impus intr-o maniera controversata la Targu Jiu, cu ajutorul unui penalti inventat.

Gorjenii au deschis scorul in minutul 20, prin Voiculet, dupa care au ratat alte doua mari ocazii la poarta lui Borjan. De cealalta parte, Wesley si Papp au fost blocati in careu la cele mai importante faze ale oaspetilor si scorul pauzei a fost 1-0.

Evolutia buna a gazdelor a continuat si in repriza secunda, insa o gafa a centralului Robert Dumitru a readus egalitatea pe tabela, acesta acordand un penalti gratuit pentru Vasluieni la o faza in care Yerro Bello a cazut peste Cardoso in careu.

Enervat de decizia lui Dumitru, Grigoras si-a scos imediat echipa de pe teren, insa gorjenii au revenit dupa doua minute. Wesley a transformat penaltiul si scorul a devenit egal.

Meciul s-a incins si mai tare pe final, cand Marius Constantin a faultat in calitate de ultim aparator si a fost eliminat. Ramasi in inferioritate numerica, moldovenii au dat lovitura cu patru minute inainte de final, prin Papp, care a punctat cu o lovitura de cap.

Cu victoria obtinuta la Targu Jiu, FC Vaslui a devenit liderul Ligii 1, la egalitate de punct cu CFR, cel putin pana la verdictul Ligii Profesioniste de Fotbal in privinta derbiul dintre Universitatea Cluj si feroviari. De cealalta parte, Pandurii isi pastreaza pozitia a 8-a in ierarhie.

Pandurii Targu Jiu: Mingote - Ungurusan, Viera, Rada, Vlad - Pintilii, Voiculet. Nistor - Maxim, Lemnaru, Cristea;

Rezerve: Lazar, Brata, Rusu, Avramescu, Batin, Grigoras, Cardoso;

FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, Constantin, Paito - Costin, Anderson - Belo, Wesley, Sanmarteam - Mike;

Rezerve: Straton, Adailton, Farkas, Hugo Luz, Stanciu, N'Doye, Buhaescu;

Arbitri: Robert Dumitru, Daniel Mitruti, Sebastian Stoianof.

Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
#Vaslui victorie Pandurii, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 31, #greseli arbitraj Liga 1 , #Liga I