Liga 1: FC Vaslui, invinsa din penalti la Medias

Duminica, 28 Octombrie 2012, ora 20:55
1551 citiri

Formatia Gaz Metan Medias s-a impus, scor 1-0, in meciul disputat, duminica, pe teren propriu, impotriva echipei FC Vaslui, in etapa cu numarul 13 din Liga 1.

Dupa doua ocazii ratate de Vasluieni la poarta lui Loncarici, prin Caue si Celeban, gazdele au deschis scorul in minutul 27 printr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Markovici si transformata de Astafei.

Bawab a trecut pe langa majorarea scorului in ultimul minut al primei reprize, iar mediesenii au intrat la cabine cu avantaj minim pe tabela.

Cursul jocului s-a schimbat radical in repriza secunda, cand moldovenii au fost mai prezenti in careul advers. Chiar si asa, trupa lui Hizo n-a reusit sa inscrie, desi a avut patru ocazii uriase in mai putin de 25 de minute.

Varela a ratat incredibil din fata portii, Antal a lovit, iar centrarea lui Varga a fost deviata de Ciuca in transversala. Ultima mare ratare i-a apartinut lui Marius Niculae, fostul dinamovist trimitand cu capul in unul din buturile portii mediesene.

In urma acestui succes, Gaz Metan Medias a facut un salt de trei pozitii in clasamentul Ligii 1, pana pe 11. De cealalta parte, FC Vaslui a ramas pe locul 4, la sapte puncte in urma liderului Steaua.

Gaz Metan Medias: Loncarici - Ciuca, Frasinescu, Markovici, Buzean - Todea, Tahar - Petre, Eric, Astafei - Bawab;

Rezerve: Greab, Muth, Vukadinovici, Avram, Negru, Llullaku, Bud;

FC Vaslui: Coman - Celeban, Varela, Charalambous, Milanov - Caue, Costin - Antal, Stanciu, Sanmartean - Niculae;

Rezerve: Straton, Sburlea, Andrei Cordos, Buhaescu, Tukura, Jumisse, Varga.

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
#Vaslui invinsa Gaz Metan, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 13, #meciuri Liga 1 , #Liga I