FCSB castiga clar la Timisoara si se califica in sferturile Cupei

Joi, 30 Noiembrie 2017, ora 23:26
10603 citiri

FCSB s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa o victorie clara la Timisoara.

Rezervele vicecampioanei s-au impus cu scorul de 3-0 in fata celor de la ACS Poli si au incheiat seria de trei infrangeri consecutive in toate competitiile.

Nicolae Dica a abordat curajos partida cu Timisoara lui Ionut Popa, trimitand in teren jucatori ca Pleasca, Golofca, Artur Jorge, Mario Mihai sau Daniel Benzar.

Chiar si in aceasta situatie FCSB s-a prezentat destul de bine, reusind pana la urma sa se impuna la o diferenta confortabila.

Gnohere a deschis scorul in minutul 34, el transformand un penalti acordat destul de usor dupa o interventie a lui Bocsan.

In partea secunda, Golofca, jucator de pe lista neagra a lui Becali, a punctat pentru 2-0 dupa o gafa uriasa comisa de Solijc, iar pustiul Daniel Benzar a "inchis tabela" in prelungiri.

Timisoara a dat o replica destul de darza, elevii lui Popa avand sanse bune atat in prima repriza, cat si in cea de-a doua, de fiecare data acestea fiind irosite cu seninatate.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Fluierul de final al jocului!

Min.90+3 GOL FCSB! Benzar reuseste sa inscrie in finalul partidei!

Min.89 Straton intervine din nou excelent in fata lui Coman!

Min.87 Birnoi rateaza cea mai mare ocazie a banatenilor, nereusind sa trimita pe poarta din 3 metri.

Min.84 Ne indreptam spre final, iar Dica il trimite in teren pe pustiul Ianis Stoica.

Min.74 Faza buna pentru FCSB, insa Coman, lansat bine de Man, a sutat slab si i-a permis lui Straton sa respinga.

Min.72 La Timisoara intra Doman.

Min.68 O noua schimbare la FCSB: Man intra in locul lui Gnohere.

Min.61 Vasvari suteaza de la 18 metri, insa trimite putin pe langa poarta.

Min.56 GOL FCSB! Golofca reuseste sa inscrie dupa o gafa uriasa a banatenilor!

Min.55 Se joaca dupa coordonatele din prima repriza, cu o FCSB care pare ca face fata cu greu adversarei.

Min.49 Ce ocazie! Munteanu scapa din nou spre poarta lui Vlad, insa se pierde in fata goalkeeperului si iroseste o sansa mare!

Min.48 Accidentat in finalul primei reprize, Melinte se prabuseste pe gazon si cere schimbarea.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare FCSB: Florinel Coman este trimis in teren.

________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.44 Contra periculoasa a lui Munteanu, dar jucatorul Timisoarei se pierde in momentul pasei si trimite slab, in bratele lui Vlad.

Min.34 GOL FCSB! Gnohere inscrie din penalti!

Min.32 Penalti pentru FCSB dupa ce Gnohere cade in careu dupa un duel cu Bocsan.

Min.30 Schimbare Timisoara: Capitanul Canu iese accidentat.

Min.25 Golofca primeste un cartonas galben pentru simulare.

Min.24 Atac bun al Timisoarei, insa Nedelcu scoate in corner din fata lui Draghici.

Min.21 Cartonas galben pentru Mario Mihai.

Min.17 Sansa buna pentru banateni, insa acestia se complica in careul FCSB.

Min.12 Golofca solicita penalti la Timisoara, insa Hategan lasa jocul sa continue.

Min.10 Avem un meci destul de cuminte pana acum, fara mari ocazii la cele doua porti. FCSB pare ceva mai insistenta, insa gazdele de la Poli pot lovi periculos pe contraatac.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Dica il titularizeaza pe Catalin Golofca, jucatorul de care Gigi Becali vrea sa scape in iarna. De asemenea, fundasul adus de Meme Stoica, Artur Jorge, cel care a debutat cu autogol, va fi pe teren.

ECHIPELE DE START

Poli: Straton - Cretu, Melinte, Canu, Ciucur - Vasvari, Artean, Munteanu - Barnoi, Solijc - Draghici

Rezerve: Smaranda, Harut, Curjuric, Abraw, Doman, Straut, Bocsan.

FCSB: Vlad - Pleasca, Larie, Jorge, M. Mihai - Achim, Nedelcu - Golofca, D. Benzar, De Amorim - Gnohere

Rezerve: Stancioiu, A. Nicola, P.Szecui, E. Pacionel, I. Stoica, F. Coman, D. Man

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Poli Timisoara FCSB Cupa, #Cupa Romaniei rezultate, #FCSB Cupa rezultate , #meciuri