FCSB castiga in Israel si e foarte aproape de primavara Europa League

Joi, 19 Octombrie 2017, ora 21:54
28817 citiri

FCSB s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Hapoel Beer Sheva, in grupa G a Europa League, si este foarte aproape de calificarea in 16-imile competitiei.

Vicecampioana Romaniei are noua puncte acumulate in primele trei etape si-si poate asigura calificarea inca de etapa viitoare.

Formatia lui Nicolae Dica a inceput bine meciul, iar Budescu a fost aproape de gol inca din minutul 2, dar sutul sau s-a dus milimetric pe langa bara.

Israelienii au inceput sa preseze si au echilibrat meciul, iar in minutul 17 au avut un gol anulat pentru un ofsaid la limita.

FCSB l-a pierdut pe Benzar din cauza unei accidentari ce pare grava, iar vicecampioana a fost salvata si in minutul 29, cand Nita a parat excelent la un sut al lui Tony.

S-a intrat la pauza cu un 0-0 incrancenat, insa in repriza a doua israelienii au inceput ceva mai bine, dar Nita a fost din nou la post.

Jocul a fost decis insa de o schimbare facuta de Nicolae Dica in minutul 70, care l-a trimis pe Harlem Gnohere in locul lui Florin Tanase.

Varful francez a inscris chiar la prima actiune, la cateva secunde dupa ce a intrat pe teren, cu un sut plasat langa bara, dintr-o pasa a lui Teixeira.

Cinci minute mai tarziu, francezul a realizat dubla, cu o lovitura de cap dupa o centrare perfecta a lui Budescu.

Israelienii au avut nevoie de ceva timp de a-si reveni, insa au redus din diferenta in minutul 87, dupa o minge respinsa gresit de Nita, de care Cuenca a profitat.

Au urmat cateva minute de emotii, arbitrul a trecut cu vederea un hent in careu comis de Planici, dar in cele din urma formatia ros-albastra a obtinut victoria.

In cealalta partida din grupa G, Lugano a invins surprinzator Viktoria Plzen cu 3-2.

Dupa rezultatele inregistrate joi seara, clasamentul grupei arata astfel: 1. FCSB 9p, 2. Lugano 3p, 3. Viktoria Plzen 3p, 4. Hapoel Beer Sheva 3p.

In etapa urmatoare, programata pe 3 noiembrie, FCSB va primi vizita lui Hapoel Beer Sheva, in timp ce Lugano se va deplasa la Plzen.

HAPOEL BEER SHEVA - FCSB 1-2

90+5 - Victorie!!! FCSB castiga si e aproape de primavara!!!

90+4 - Mingea e la noi, asteptam finalul!

90+4 - Se ridica fanionul pentru ofsaid!

90+3 - Ovidiu Popescu primeste cartonasul galben! S-au dus cele trei minute, Beer Sheva are lovitura libera. Ultima faza!

90+2 - Budescu e doborat in careu si cere penalti. FCSB are insa un corner! Mai sunt 40 de secunde!

90 - 3 minute suplimentare.

90 - Radi trage peste poarta de la 30 de metri. Urmeaza cateva minute de mari emotii.

89 - Planici pune mana pe minge in careu, dar nu se acorda penalti.

88 - Budescu vede cartonasul galben.

87 - GOL Beer Sheva! Cuenca inscrie din fata portii, dupa o centrare pe care Nita a scapat-o!

86 - Radi suteaza mult peste poarta de la 25 de metri.

84 - Posesia este de 60-40% pentru Beer Sheva, dar FCSB are 2-0!

80 - Beer Sheva e in jumatatea FCSB, dar formatia noastra se apara foarte bine. Balasa si Planici se apara excelent.

75 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Gnohere inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o centrare ideala a lui Budescu!!! Sa vina primavara!!!

74 - Schimbare Beer Sheva: Cuenca intra in locul lui Bitton.

72 - Florinel Coman vede cartonasul galben.

70 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! Gnohere inscrie la prima atingere cu un sut din intoarcere langa bara!!!!!!!! Golul vine dupa o actiune de senzatie a lui Teixeira, care patrunde superb in careu.

69 - Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Tanase.

68 - Schimbare Beer Sheva: Pekhart intra in locul lui Sahar.

67 - Ce ocazie!!! Nita respinge excelent cu piciorul si salveaza un gol ca si facut!

63 - FCSB nu joaca mare lucru, pare multumita cu 0-0.

61 - Teixeira primeste cartonasul galben pentru un fault dur.

57 - Schimbare FCSB: Florinel Coman intra in locul lui Dennis Man.

57 - Lovitura libera e batuta in zid, FCSB scapa de emotii.

56 - Lovitura libera periculoasa pentru Beer Sheva de la 28 de metri, pozitie centrala.

54 - FCSB nu mai reuseste mare lucru in startul partii secunde, Beer Sheva domina.

51 - Florin Tanase vede cartonasul galben pentru proteste.

47 - Nedelcu trage mult pe langa poarta de la 30 de metri.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauza!

45+2 - Nedelcu suteaza mult peste poarta de la 22 de metri.

45 - 3 minute suplimentare.

40 - Teixeira primeste in careu, insa nu reuseste sa se intoarca pentru a suta.

36 - Balasa are si el probleme medicale si se resimte.

33 - Man suteaza din careu, direct in blocaj.

30 - Schimbare Beer Sheva: Radi intra in locul lui Ogu.

29 - Ce ocazie!!! Nita scoate excelent la un sut pe care scria gol trimis de Tony!

27 - Budescu suteaza puternic din afara careului, mingea trece peste poarta.

26 - Contraatac al celor de la FCSB, Tanase suteaza din alergar, dar mingea e deviata in corner!

24 - Schimbare FCSB: Benzar e accidentat grav si e inlocuit de Enache.

24 - Ogu suteaza puternic din marginea careului, mingea se duce pe langa.

19 - Romario Benzar primeste ingrijiri medicale dupa o accidentare.

17 - Gol anulat Beer Sheva! Melikson inscrie, dar reusita e anulata pentru un ofsaid!

16 - Teixeira patrunde in careu, dar e deposedat in momentul driblingului.

12 - Benzar centreaza periculos din partea dreapta, insa nimeni nu ajunge la minge!

10 - Einbinder suteaza din marginea careului, mult peste poarta.

8 - Tanase incearca o patrundere in banda stanga, insa e deposedat.

6 - Start bun de meci pentru FCSB! Corner pentru echipa lui Dica, dar Beer Sheva respinge.

2 - Ce ocazie!!! Budescu preia bine pe piept in careu, dar suteazea milimetric pe langa bara!!!

2 - Lovitura libera periculoasa pentru Beer Sheva, din marginea careului, insa sutul se duce direct in zid.

1 - A inceput meciul!

Beer Sheva: Goresh - Bitton, Taha, Elhamed, Korhut - Broun, Ogu, Einbinder - Melikson, Sahar, Tony

Rezerve: Navon, Radi, Barda, Ohana, Cuenca, Elo, Pekhart

FCSB: Nita - Benzar, Planici, Balasa, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Budescu, Teixeira - Tanase

Rezerve: Vlad, Larie, Filip, Gnohere, Morais, Coman, Enache

Nicolae Dica nu va conta in aceasta partida pe Denis Alibec, Mihai Pintilii, William de Amorim si Catalin Golofca.

FCSB ocupa primul loc in grupa, cu 6 de puncte in primele doua etape, in timp ce Beer Sheva este pe doi, cu 3 puncte.

In cealalta partida se disputa meciul dintre Lugano si Viktoria Plzen.

In etapa urmatoare, FCSB va primi vizita lui Hapoel Beer Sheva, pe 2 noiembrie de la ora 22:05.

Meciul este televizat de Pro TV si Telekom Sport.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Hapeol Beer Sheva FCSB, #Hapeol Beer Sheva FCSB LIVE, #Hapeol Beer Sheva FCSB direct, #televizare Hapeol Beer Sheva FCSB, #Hapeol Beer Sheva FCSB Europa League , #meciuri