Liga 1: FCSB invinge CSU Craiova la scor si va juca in Liga Campionilor

Sambata, 13 Mai 2017, ora 21:50
14821 citiri

FCSB a terminat pe locul doi in Liga 1 si va evolua in sezonul urmator al Ligii Campionilor, dupa victoria cu 3-0 in fata celor de la CSU Craiova.

In asteptarea unui rezultat favorabil in meciul de la Ovidiu, FCSB a rezolvat partida inca de la pauza si apoi a jucat la trecerea timpului.

Dupa un inceput de meci in care ambele formatii si-au impartit momentele de dominare, Denis Alibec a deschis scorul in minutul 18, cand Alibec a reluat in plasa dupa un sut respins gresit de Calancea.

Scorul a luat proportii pana la pauza, deoarece tot Alibec a punctat in minutul 41, din pasa lui Mihai Pintilii.

Doua minute mai tarziu, Alibec l-a gasit excelent pe Jakolis, iar acesta a facut 3-1.

In partea secunda, FCSB nu a mai fortat si a stat mai mult cu gandul la Ovidiu, de unde nu a venit un rezultat favorabil.

Dupa acest rezultat, FCSB incheie sezonul pe locul doi, cu 44 de puncte, la egalitate cu Viitorul care are insa avantajul meciurilor directe din play-off.

Va urma asadar o contestatie din partea celor de la FCSB, care sustin ca ei ar trebui sa primeasca titlul de campioana intrucat ar trebui sa se ia in calcul si rezultatele din sezonul regular.

Dinamo a terminat sezonul pe locul trei si va juca in Europa League.

FCSB - CSU CRAIOVA 3-0

90+2 - Final de de meci!

90 - 2 minute suplimentare.

87 - Nita intervine bine in fata lui Baluta, dupa o reluare cu calcaiul.

83 - Boldrin suteaza periculos din 17 metri, mingea e respinsa in corner!

83 - Schimbare CSU Craiova: Gustavo intra in locul lui Bancu.

81 - Se joaca mai mult la trecerea timpului, cu gandul la meciul de la Ovidiu.

75 - Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Alibec.

72 - Schimbare CSU Craiova: Burlacu intra in locul lui Jazvici.

69 - Schimbare FCSB: Achim intra in locul lui Pintilii.

68 - Jazvici trimite cu capul pe langa poarta din opt metri.

Info: Viitorul deschide scorul cu CFR Cluj. La acest scor, Viitorul este campioana, FCSB pe doi si Dinamo pe trei.

62 - Ivan trage modest din lovitura libera in blocaj.

61 - Balasa vede cartonasul galben.

60 - Jazvici vede cartonasul galben.

55 - Ovidiu Popescu suteaza mult pe langa poarta de la 30 de metri.

52 - Schimbare FCSB: Ov. Popescu intra in locul lui De Amorim.

50 - Sansa mare pentru olteni, insa Bancu trage peste din 12 metri!

48 - Jakolis vede cartonasul galben.

47 - Sansa uiasa pentru FCSB, dar Tanase trage modest din 14 metri in bratele portarului, dintr-o pozitie excelenta!

46 - Se reia jocul!

La pauza, FCSB este campioana, Viitorul pe doi, iar Dinamo pe trei!

45 - Pauza!

45 - Ce sansa!!! Contraatac periculos al lui FCSB, Alibec trimite la Tanase, dar acesta trage slab din 14 metri!

45 - Mihai Stoica este eliminat si trimis in tribune deoarece s-a bucurat excesiv!

44 - GOL FCSB!!! Alibec il gaseste excelent pe Jakolis in marginea careului, acesta preia excelent si inscrie cu un sut plasat!!!

42 - GOL FCSB!!! Alibec face dubla dupa o combinatie de zile mari cu Pintilii! Sut din 12 metri si Calancea nu poate interveni!!!

Info: Dinamo a egalat-o pe Astra. In acest moment, FCSB e pe primul loc, Viitorul pe doi, Dinamo pe trei.

41 - Lovitura libera pentru FCSB din marginea careului, dar Momcilovici trimite gresit in fata portii.

39 - Dimitrov vede cartonasul galben.

36 - Mateiu suteaza puternic, dar mingea se duce mult pe langa.

Info: Astra deschide scorul cu Dinamo, prin Alex Ionita! FCSB este pe primul loc, Viitorul e doi, Dinamo pe trei la aceste scoruri!

32 - Ivan preia in careu, suteaza din intoarcere, insa mingea se duce mult pe langa.

30 - Nita are un plonjon superb si retine la o centrare periculoasa in careu.

27 - Moke intervine bine in fata lui Jazvici si face o recuperare buna.

23 - Bancu vede cartonasul galben pentru un fault dur asupra lui Boldrin.

21 - Lovitura libera pentru CSU din marginea careului, schema oltenilor nu iese si FCSB scapa.

Info: La acest scor, FCSB este campioana!

18 - GOL FCSB!!! Alibec inscrie din fata portii dupa un sut respins de Calancea gresit!

16 - Alibec incearca o actiune pe cont propriu la centrul terenului si este blocat.

13 - Momcilovici trimite cu capul din opt metri direct in bratele lui Calancea.

12 - Schimbare CSU Craiova, Jazvici intra in locul lui Barthe.

11 - Enache trimite o centrare buna, insa Tanase nu reuseste sa trimita spre poarta.

10 - Sansa mare pentru olteni, dar Nita iese excelent la 14 metri si respinge in fata lui Bancu.

9 - Centrare periculoasa in careul lui FCSB, dar Balasa intervine excelent si respinge.

8 - Inceput echilibrat de meci, CSU Craiova iese la joc de fiecare data cand are ocazia.

3 - Alibec pleaca intr-o actiune periculoasa, dar sutul sau din marginea careului e in blocaj.

1 - Briceag are prima sansa a meciului, dar trage in plasa laterala din unghi!

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 20:00

FCSB: Nita - Enache, Balasa, Moke, Momcilovici - Boldrin, Pintilii - Jakolis, Tanase, De Amorim - Alibec

Rezerve: Stancioiu, Tamas, Tudorie, Pleasca, Achim, Ov. Popescu, Gnohere

CSU Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelici, Barthe, Briceag - Mateiu, Screciu, Zlatinski - Baluta, Ivan, Bancu

Rezerve: Mingote, Gustavo, Jazvici, Mazarache, Robert Petre, Fajici, Buralcu

INFO: FCSB va fi campioana daca va castiga aceasta partida, iar Viitorul se va incurca. FCSB poate fi campioana si cu un egal, daca Viitorul pierde, iar Dinamo va obtine cel mult o remiza cu Astra. Cu un esec, FCSB va pierde titlul.

FCSB este la egalitate de puncte cu Viitorul inaintea acestui meci (41), dar constantenii au avantajul meciurilor directe. Dinamo este pe trei, cu 39 de puncte.

Partida este televizata de Dolce Sport 2, Digi Sport 3 si Look TV.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dan îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#FCSB CSU Craiova, #FCSB CSU Craiova LIVE, #FCSB CSU Craiova direct, #televizare FCSB CSU Craiova , #meciuri