FCSB pierde acasa cu Lugano si rateaza primul loc in grupa de Europa League

Joi, 07 Decembrie 2017, ora 23:56
20842 citiri

FCSB a ratat sansa de a termina pe prima pozitie a clasamentului in Grupa G din Europa League dupa ce a fost invinsa pe teren propriu de Lugano, in etapa a sasea.

Gruparea din Berceni a pierdut cu scorul de 1-2 si a pierdut si milionul de euro care ar fi fost oferit de UEFA castigatoarei grupei.

Partida de pe Arena Nationala a inceput foarte prost pentru vicecampioana Romaniei, care a incasat un gol inca din minutul 3.

Nici nu s-au asezat bine in teren jucatorii din formula de echipa experimentata cu aceasta ocazie de Dica ca Daprela a prins un sut naprasnic de la 25 de metri, trimitand balonul in poarta lui Vlad.

O jumatate de ora mai tarziu, Vecsei a preluat frumos in careul FCSB-ului, a pivotat pe langa Larie si a marcat cu un sut in forta din 10 metri.

Romanii nu au prea existat in prima repriza, lucrurile schimbandu-se pana la un punct in partea secunda, atunci cand au fost trimisi in teren Gnohere si Man.

Atacantul francez a fost cel care a salvat onoarea gazdelor, punctand cu foarte mult noroc in minutul 60, atunci cand sutul sau ce se ducea in afara terenului a fost deviat nefericit de un jucator de la Lugano in propria poarta.

Gnohere a fost singurul jucator al FCSB care a mai amenintat buturile adverse pana la final, fara a reusi totusi sa mai marcheze.

Echipa lui Becali merge in 16-imile de finala de pe locul 2 al Grupei G si are toate sansele sa intalneasca un adversar foarte puternic, inclusiv dintre echipele venite din Liga Campionilor.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei!

Min.90 Sut tare al lui Gnohere, dar balonul este scos in corner de Da Costa.

Min.84 Ne apropiem de finalul partidei si FCSB-istii se arunca spre poarta adversa. Ocaziile sunt in continuare putine.

Min.76 Jucatorii lui Dica incearca sa atace periculos, insa realizarile lor sunt extrem de putine in aceste minute.

Min.70 Avem parte de un mic meleu in careul advers, cu Balasa si Gnohere foarte agresivi. Fundasul FCSB primeste un cartonas galben.

Min.61 Schimbare FCSB: Iese Tanase si intra in Momcilovic.

Min.60 GOOOL FCSB! Gnohere intra in centru din partea stanga, trimite un sut ce nu pare ca prinde poarta, insa balonul este deviat perfect si intra in plasa!

Min.55 Coman iroseste o sansa buna, sutand in zid din lovitura libera.

Min.49 FCSB pare ceva mai hotarata in aceasta repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!

___________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.43 Sut de la distanta al lui Nedelcu, insa balonul trece pe langa poarta!

Min.41 Schimbare Lugano: Sabbatini intra in locul lui Piccinocchi.

Min.41 Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui De Amorim.

Min.40 De Amorim centreaza in bratele portarului Da Costa intr-una dintre putinele actiuni ofensive ale gazdelor.

Min.35 Vlad scoate bine un sut de la distanta!

Min.32 GOL LUGANO! Centrare buna in careul FCSB, Vecsei preia superb si pivoteaza pe langa Larie, iar apoi inscrie cu un sut in forta!

Min.30 In celalat meci al grupei Plzen a deschis scorul si ocupa acum primul loc in grupa, la aceste scoruri.

Min.26 Morais cade in careul advers intr-un duel cu un adversar, insa nu primeste el penalti.

Min.20 Tanase cere penalti dupa un duel cu un adversar, mingea sare la Golofca si acesta suteaza din prima, dar balonul este respins de portar!

Min.15 Un sfert de ora extrem de slab pentru baietii lui Dica.

Min.7 Jucatorii celor de la FCSB nu reusesc inca sa se apropie de poarta adversa.

Min.3 GOOOL LUGANO! Daprela suteaza bine de la 25 de metri, balonul prinde pamantul in fata lui Vlad si intra in plasa! Ce gol reusesc elvetienii!

Min.1 Incepe partida!

INFO: Inaintea meciului se tine un minut de reculegere in memoria Regelui Mihai.

ECHIPELE DE START

FCSB: A. Vlad - Enache, Larie, Balasa, Morais - Popescu, Nedelcu - Golofca, Fl. Tanase, De Amorim - Fl. Coman

Rezerve: Nita, Pintilii, Filip, Gnohere, Momcilovici, Man

Antrenor: Nicolae Dica

Lugano: Da Costa - Koff Yao, Golemic, Kovacic, Daprela - Milosavljevic, Piccinocchi, Vecsei - Culina, Bottani, Mariani

Rezerve: Kiassumbua, Bnou-Marzouk, Sabbatini, Rouiller, Guidotti, Mihajlovic, Mancione

Antrenor: Pierluigi Tami

INFO: Inaintea acestei partide, clasamentul Grupei G arata astfel - 1. FCSB 10 puncte, 2. Plzen 9 puncte, 3. Lugano 6 puncte, 4. Beer Sheva 4 puncte.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#FCSB Lugano LIVE, #FCSB Europa League meciuri rezultate, #FCSB rezultate Europa League , #stiri FCSB