FCSB castiga la scor in Cehia si se califica in playoff-ul Ligii Campionilor

Miercuri, 02 August 2017, ora 23:04
30608 citiri

FCSB s-a calificat miercuri seara in playoff-ul Ligii Campionilor.

Dupa 2-2 in tur, la Bucuresti, vicecampioana Romaniei s-a impus categoric in Cehia, scor 4-1, in fata Viktoriei Plzen, in mansa secunda a turului trei preliminar.

Mihai Balasa, Filipe Teixeira, Florin Tanase si Denis Alibec au marcat golurile echipei noastre, in timp ce Michael Krmencik a punctat pentru gazde.

Pus la zid de Gigi Becali dupa meciul tur, Nicolae Dica s-a conformat si a inceput partida retur cu Ionut Larie pe banca si Gabi Enache la mijloc.

Viktoria Plzen a inceput partida extrem de agresiv si a trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Cum era de asteptat, Michael Krmencik a fost cel mai periculos jucator al lor, punandu-i constant in dificultate pe Balasa si Momcilovic.

FCSB a fost insa echipa care a marcat prima si singura in prima repriza. A punctat Mihai Balasa cu un sut senzational dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Era minutul 27 si mingea s-a dus direct in vinclu.

Dupa pauza, ritmul a scazut si numai o greseala a lui Momcilovici i-a readus in joc pe cehi. Krmencik a fost cel care a marcat, in minutul 64, iar la 1-1 echipa care mergea mai departe era Viktoria Plzen.

Peste numai 7 minute, "ros-albastrii" au trecut din nou in avantaj dupa o reusita a lui Teixeira, cu un sut din 10 metri.

A fost golul care parca le-a turnat plumb in ghete adversarilor, care au mai incasat inca doua goluri. Florin Tanase, in minutul 77, cu un sut din interiorul careului dupa o pasa a lui Alibec a facut 3-1, pentru ca, peste alte trei minute, capitanul FCSB sa transforme un penalti obtinut de Teixeira.

Pe final, nervosul Krmencik i-a aplicat un cot in figura lui Momcilovic si a fost trimis la cabine.

4-1 si FCSB merge in play-off cu scorul general de 6-3 si isi asigura 3 milioane de euro.

In play-off, pe FCSB o asteapta o misiune imposibila, urmand a intalni Liverpool, Napoli sau Sevilla. Chiar si asa, in cazul unei eliminari, vicecampioana Romaniei "va cadea" in grupele Europa League.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Viktoria Plzen si FCSB, contand pentru mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI! FCSB MERGE IN PLAY-OFF!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 3 minute.

min.88 - Krmencik vede cartonasul rosu direct dupa un un cot in figura aplicat lui Momcilovic.

INFO: 10.802 spectatori au fost prezenti la acest meci. Dupa golul de 1-4, pe stadion au ramas cam jumatate.

min.84 - Alibec vede castonasul galben, dupa un fault in jumatatea adversa.

min.83 - Ultima schimbare facuta de Dica: iese Tanase, intra Gnohere.

min.82 - Bakos protesteaza vehement si vede cartonasul galben.

INFO: La acest scor, putem fi siguri ca FCSB a obtinut calificarea in runda urmatoare.

min.79 - GOOOOOL FCSB!!! Alibec inscrie de la punctul cu var cu un sut in forta sub bara!!!

min.79 - Bolek protesteaza si vede cartonasul galben.

min.78 - PENALTI FCSB! Teixeira e faultat in careu, iar arbitrul arata punctul cu var!

min.77 - Bolek scoate un sut al lui Tanase.

INFO: FCSB e la un pas de calificarea in play-off. Pentru a se califica, cehii ar trebui sa marcheze de trei ori in ultimul sfert de ora si sa nu mai primeasca niciun gol.

min.76 - GOOOOOL FCSB!!! Alibec ii da o pasa magnifica lui Tanase, iar acesta puncteaza pentru 3-1!!!

min.73 - Schimbare la FCSB: iese Ovidiu Popescu, intra Vlad Achim.

min.72 - Hrosovsky protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

INFO: La acest scor, FCSB e echipa care avanseaza in playoff-ul Ligii Campionilor.

min.71 - GOOOOOL FCSB!!! Teixeira o aduce din nou in avantaj pe vicecampioana Romaniei,

cu un sut sub bara din 10 metri!!!

min.69 - Enache respinge gresit, iar Kolar suteaza putin pe langa poarta.

min.67 - Balasa intra tare la Krmencik si vede castonasul galben.

INFO: La acest scor, Viktoria Plzen e echipa care merge in playoff.

min.64 - GOOOL VIKTORIA PLZEN!!! Momcilovic greseste in propriul careu, iar Krmencik din fata portii, in urma unei centrari a lui Kopic!!!

min.63 - Inca o modificare la cehi: intra Horava, iese Zivulic.

min.61 - Ovidiu Popescu suteaza din unghi, insa Bolek respinge.

min.60 - Nicio ocazie notabila in aceast inceput de parte secunda, in care Dica a mutat defensiv, cu Larie in locul lui Man, iar cehii au mari probleme in a se mai apropia de poarta lui Nita.

min.55 - Alibec suteaza putin pe langa poarta de la marginea careului. Mingea a fost insa deviata si va fi corner.

min.54 - Schimbare la Plzen: intra Zeman, iese Petrzela.

min.50 - Ovidiu Popescu faulteaza la mijlocul terenului si e primul jucator din tabara noastra care vede un cartonas galben.

min.48 - Havel il tine pe Alibec si primeste cartonasul galben.

min.46 - Schimbare la FCSB: iese Man, intra Larie.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

---------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.39 - Ocazie monumentala ratata de FCSB! Alibec centreaza perfect din stanga, insa Man reia imprecis din doar 5 metri, cu toata poarta goala in fata!

min.38 - Zivulic il faulteaza pe Enache in banda dreapta si vede cel de-al 3-lea cartonas galben aratat de centralul spaniol in aceasta repriza.

min.33 - Balasa trimite de putin pe langa poarta lui Bolek!

min.32 - O noua lovitura libera obtinuta in preajma careului cehilor. Ovidiu Popescu a fost cel faultat, iar Balasa isi aseaza din nou mingea.

INFO: La acest scor, FCSB e calificata in play-off.

min.27 - GOOOOOL FCSB!!! Balasa marcheaza un gol superb in vinclu, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri!!!

min.26 - Fault al lui Reznik la Tanase si arbitrul scoate din nou cartonasul galben din buzunar.

min.24 - Petrzela vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault asupra lui Teixeira.

min.20 - Krmencik face cam tot ce vrea cu aparatorii lui FCSB si numai o interventie a lui Ovidiu Popescu face ca tabela sa nu se modifice.

min.19 - Nita retine la un sut trimis din interiorul careului de fundasul stanga Havel.

min.18 - Ce ocazie! Krmencik scapa singur cu Nita, trimite pe langa goalkeeperul roman, insa mingea se scurge pe langa poarta.

min.13 - Alibec intra bine in careul advers, trimite in fata portii, dar Enache nu ajunge de putin la mingea pe care scria 0-1! Ocazie mare si in contul "ros-albastrilor" care azi sunt imbracati in alb.

min.12 - Morais isi incearca sutul de la distanta, dar mingea trece departe de poarta lui Bolek.

min.9 - Momcilovic intervine bine si respinge in ultimul moment din fata unui adversar. Inceput foarte bun de meci al gazdelor.

min.5 - O noua ocazie pentru cehi. Krmencik patrunde bine si suteaza de la marginea careului. Nita e insa la post si retine.

min.1 - Ocazie uriasa pentru gazde dupa numai 20 de secunde! Nita intervine fantastic si respinge din fata lui Kopic, ramas singur!

INFO: Pentru a se califica in play-off, FCSB are nevoie de o victorie sau de o remiza cu multe goluri.

ora 21:15 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:02 - Iata si echipa de start a cehilor:

ora 19:50 - Nicolae Dica a hotarat sa inceapa meciul din Cehia cu urmatorul "11":

Nita - Ov.Popescu, Balasa, Momcilovici, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man, Tanase - Alibec.

INFO: Intalnirea are loc pe Doosan Arena din Plzen si poate fi vizionata in direct la TV pe postul TVR 1.

INFO: In tur, pe National Arena, cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 2-2.

INFO: Pentru aceasta partida, Nicolae Dica nu-l are la dispozitie pe Constantin Budescu, accidentat in mansa tur.

ECHIPELE:

VIKTORIA PLZEN: Bolek - Reznik, Hejda, Hajek, Havel - Hrosovsky, Zivulic - Petrzela, Kolar, Kopic - Krmencik.

Rezerve: Hruska, Horava, Zeman, Bakos, Cermak, Ivanschitz, Reznicek.

Antrenor: Pavel Vrba.

FCSB: Nita - Popescu, Balasa, Momcilovici, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man, Tanase - Alibec.

Rezerve: Stancioiu, Larie, Pleasca, Achim, Grecu, De Amorim, Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: Alejandro Hernandez (Spania).

500.000 de euro șpagă pentru postul de arhitect șef al Iașiului. Detalii din rechizitoriul primarului Mihai Chirica
Apar informații din dosarul în care primarul Mihai Chirica este acuzat de autorizarea în condiții ilegale ale unor construcții din municipiul Iași. Un funcționar, martor în dosar, a...
Nelu Tătaru, fostul ministru al Sănătății, și-a depus candidatura la șefia unui consiliu județean din Moldova
Filiala Vaslui a PNL și-au adus tot efectivul la Biroul Electoral Județean (BEJ) Vaslui, pentru depunerea oficială a candidaturii lui Nelu Tătaru la conducerea Consiliului Județean Vaslui....
#FCSB victorie deplasare Plzen, #FCSB calificare playoff, #FCSB playoff Liga Campionilor, #LIVE Viktoria Plzen FCSB, #Plzen FCSB Liga Campionilor, #Viktoria Plzen FCSB preliminarii , #stiri FCSB