Ziare.com

FCSB, Craiova si Viitorul si-au aflat si ele posibilii adversari din turul III preliminar al Europa League

de Dan Alexandru
Duminica, 21 Iulie 2019, ora 15:19

   

FCSB, Craiova si Viitorul si-au aflat si ele posibilii adversari din turul III preliminar al Europa League
FCSB, Viitorul si CS Universitatea Craiova si-au aflat inca de duminica posibilii adversari pe care ii pot intalni in turul III preliminar al Europa League, daca vor trece de turul secund, tragerea la sorti urmand sa aiba loc luni, 22 iulie.

UEFA a afisat inca de duminica urnele de luni, de la tragerea de sorti de la Nyon, in Elvetia.

Astfel, daca va trece de armenii de la Alashkert Erevan, in turul 2 preliminar, FCSB va intalni pe una dintre urmatoarele formatii: FC Thun din Elvetia, invingatoarea dintre Lechia Gdansk (Polonia) si Brondby (Danemarca), Mlada Boleslav (Cehia) sau Ordabasy Shymkent (Kazahstan), Aris Salonic (Grecia) sau AEL Limassol (Cipru), Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) sau Spartak Trnava (Slovacia).

FCSB este cap de serie la aceasta tragere, ca si Viitorul, care poate prelua acest statut de la Gent, Belgia, echipa pe care o va intalni in turul II. Daca trece de belgieni, gruparea lui Hagi va intalni una dintre urmatoarele echipe: FC Mariupol (Ucraina), AEK Larnaca (Cipru) sau Levski Sofia (Bulgaria), Pyunik Erevan (Armenia) sau Jablonec (Cehia), Dunajska Streda (Slovacia) sau Atromitos (Grecia), Glasgow Rangers (Scotia) sau Progres Niederkorn (Luxemburg).

In fine, Universitatea Craiova e singura echipa din Romania care nu e cap de serie aici in Europa League, iar daca oltenii trec de Honved Budapesta, pot intalni unul dintre urmatorii adversari: Trabzonspor (Turcia), Bnei Yehuda Tel-Aviv (Israel), FC Utrecht (Olanda) sau Zrinjski (Bosnia), CSKA Sofia (Bulgaria) sau Osijek (Croatia), Luzern (Elvetia) sau KlaksvÌk (Feroe).

Iata mai jos detaliat cele 5 grupe din care se vor trage la sorti meciurile de luni, cu mentiunea ca primele 5 echipe din fiecare grupa sunt capi de serie:


Grupa 1

1 Hapoel Beer-Sheva FC (ISR) / FC Kairat Almaty (KAZ)
2 Feyenoord (NED)
3 Shamrock Rovers FC (IRL) / Apollon Limassol FC (CYP)
4 Torino FC (ITA) / Debreceni VSC (HUN)
5 FC Viktoria Plzeň (CZE) / Olympiacos FC (GRE)
6 FK Austria Wien (AUT)
7 IFK Norrkoping (SWE) / FK Liepaja (LVA)
8 Gabala SC (AZE) / FC Dinamo Tbilisi (GEO)
9 FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) / Esbjerg fB (DEN)
10 Royal Antwerp FC (BEL)

Grupa 2

1 SC Braga (POR)
2 Alashkert FC (ARM) / Fotbal Club FCSB (ROU)
3 FC Spartak Moskva (RUS)
4 Molde FK (NOR) / FK Cukaricki (SRB)

5 RC Strasbourg (FRA) / Maccabi Haifa FC (ISR)
6 FC Thun (SUI)
7 KS Lechia Gdansk (POL) / Brondby IF (DEN)
8 FK Mlada Boleslav (CZE) / FC Ordabasy Shymkent (KAZ)
9 Aris Thessaloniki FC (GRE) / AEL Limassol FC (CYP)
10 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 (BUL) / FC Spartak Trnava (SVK)

Grupa 3

1 Wolverhampton Wanderers FC (ENG) / Crusaders FC (NIR)
2 Legia Warszawa (POL) / KuPS Kuopio (FIN)
3 KAA Gent (BEL) / FC Viitorul (ROU)
4 FC Midtjylland (DEN)
5 AZ Alkmaar (NED) / BK Hacken (SWE)
6 AEK Larnaca FC (CYP) / PFC Levski Sofia (BUL)
7 FC Pyunik (ARM) / FK Jablonec (CZE)
8 FC DAC 1904 Dunajska Streda (SVK) / Atromitos FC (GRE)
9 Rangers FC (SCO) / FC Progres Niederkorn (LUX)
10 FC Mariupol (UKR)

Grupa 4

1 PSV Eindhoven (NED) / FC Basel 1893 (SUI)
2 Connah's Quay Nomads FC (WAL) / FK Partizan (SRB)
3 FC Flora Tallinn (EST) / Eintracht Frankfurt (GER)
4 HNK Rijeka (CRO)
5 AS Jeunesse Esch (LUX) / Vitoria SC (POR)
6 Fehervar FC (HUN) / FC Vaduz (LIE)
7 FK Haugesund (NOR) / SK Sturm Graz (AUT)
8 Malatyaspor (TUR) / NK Olimpija Ljubljana (SVN)
9 FC Chikhura Sachkhere (GEO) / Aberdeen FC (SCO)
10 FK Ventspils (LVA) / Gzira United FC (MLT)

Grupa 5

1 AC Sparta Praha (CZE)
2 RCD Espanyol (ESP) / Stjarnan (ISL)
3 NK Domzale (SVN) / Malmo FF (SWE)
4 AEK Athens FC (GRE)
5 FK Buducnost Podgorica (MNE) / FC Zorya Luhansk (UKR)
6 FC Arsenal Tula (RUS) / Neftci PFK (AZE)
7 Trabzonspor AS (TUR)
8 FC Utrecht (NED) / HSK Zrinjski (BIH)
9 PFC CSKA-Sofia (BUL) / NK Osijek (CRO)
10 FC Luzern (SUI) / KI KlaksvÌk (FRO)
11 Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (ISR)
12 Budapest Honved FC (HUN) / Universitatea Craiova (ROU)

Citeste si:

CFR Cluj si-a aflat posibilii adversari din turul III preliminar al UEFA Champions League

FCSB, Viitorul si Craiova vor evolua in prima mansa a turului II preliminar joi, iar toate cele 3 partide, cu Alashkert, Gent si Honved, vor fi LIVE pe Ziare.com.

Tragerea la sorti a Europa League de luni va avea loc la ora 14 si va fi si ea de asemenea LIVE text pe site-ul nostru.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 6464 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Nu exista comentarii postate de utilizatori.


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor