Ziare.com

FCSB, norocoasa la tragerea la sorti a grupelor Europa League

Vineri, 25 August 2017, ora 14:35

   

FCSB, norocoasa la tragerea la sorti a grupelor Europa League
FCSB si-a aflat vineri dupa-amiaza adversarele pe care le va intalni in grupele Europa League.

Vicecampioana Romaniei, 'cazuta' in Europa League dupa ce a fost eliminata de Sporting Lisabona in playoff-ul Ligii Campionilor, a fost repartizata in Grupa G, alaturi de Viktoria Plzen (Cehia), Hapoel Beer-Sheva (Israel) si Lugano (Elvetia).

Trupa pregatita de Nicoale Dica a fost plasata in urna a doua si se poate considera norocoasa dupa aceasta tragere la sorti.

Din prima urna, FCSB a evitat echipe de top, precum Arsenal, AC Milan sau Lazio, urmand a o intalni din nou pe Viktoria Plzen, pe care a eliminat-o in turul III preliminar al Ligii Campionilor, dupa 2-2 la Bucuresti si 4-1 in Cehia.

Din urna a 3-a a fost repartizata campioana Israelului, Hapoel Beer-Sheva, si ea eliminata din preliminariile Ligii Campionilor, in timp ce elvetienii de la FC Lugano, locul 3 in editia precedenta de campionat, au venit din urna a 4-a.

Partidele din grupe se vor disputa in perioada 14 septembrie - 7 decembrie.

Iata componenta celorlalte grupe:

GRUPA A: Villarreal, Maccabi Tel-Aviv, Astana, Slavia Praga.
GRUPA B: Dinamo Kiev, Young Boys, Partizan Belgrad, Skenderbeu.
GRUPA C: Sporting Braga, Luogorests, Hoffenheim, Istanbul Basaksehir.
GRUPA D: AC Milan, Austria Viena, Rijeka, AEK Atena.
GRUPA E: Olympique Lyon, Everton, Atalanta, Apollon.
GRUPA F: FC Copenhaga, Lokomotiv Moscova, Sheriff, Zlin.
GRUPA H: Arsenal, BATE Borisov, Koln, Steaua Rosie.
GRUPA I: FC Salzburg, Olympique Marseille, Vitoria Guimaraes, Konyaspor.
GRUPA J: Athletic Bilbao, Hertha Berlin, Zorya, Ostersund.
GRUPA K: Lazio, Nice, Zulte, Vitesse.
GRUPA L: Zenit St. Petersburg, Real Sociedad, Rosenborg, FK Vardar.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, tragerea la sorti a grupelor editiei 2017/2018 a Europa League.

Desfasurarea evenimentului:

ora 14:39 - Tragerea la sorti a grupelor editiei 2017/2018 a Europa League a luat sfarsit.

GRUPA G: Viktoria Plzen (Cehia), FCSB, Hapoel Beer-Sheva (Israel), Lugano (Elvetia).

--------------------------------

GRUPA A: Villarreal, Maccabi Tel-Aviv, Astana, Slavia Praga.

GRUPA B: Dinamo Kiev, Young Boys, Partizan Belgrad, Skenderbeu.

GRUPA C: Sporting Braga, Luogorests, Hoffenheim, Istanbul Basaksehir.

GRUPA D: AC Milan, Austria Viena, Rijeka, AEK Atena.

GRUPA E: Olympique Lyon, Everton, Atalanta, Apollon.

GRUPA F: FC Copenhaga, Lokomotiv Moscova, Sheriff, Zlin.

GRUPA H: Arsenal, BATE Borisov, Koln, Steaua Rosie.

GRUPA I: FC Salzburg, Olympique Marseille, Vitoria Guimaraes, Konyaspor.

GRUPA J: Athletic Bilbao, Hertha Berlin, Zorya, Ostersund.

GRUPA K: Lazio, Nice, Zulte, Vitesse.

GRUPA L: Zenit St. Petersburg, Real Sociedad, Rosenborg, FK Vardar.

ora 14:15 - A inceput tragerea la sorti.

ora 14:08 - Ambasadorul finalei Europa League, care se va disputa la Lyon, in Franta, e Eric Abidal, care urca pe scena in acest moment.

ora 14:06 - Fostul mare atacant suedez Henrik Larson e invitat special la aceasta tragere la sorti.

ora 14:00 - A inceput ceremonia de dinaintea tragerii la sorti.

INFO: 48 de echipe au obtinut calificarea in grupele Europa League, printre care si vicecampioana Romaniei - FCSB, acestea fiind impartite in patru urne valorice, dupa cum urmeaza:

URNA 1: Zenit (Rusia), Arsenal (Anglia), Lyon (Franta), Dinamo Kiev (Ucraina), Villarreal (Spania), Athletic Bilbao (Spania), Lazio (Italia), AC Milan (Italia), Viktoria Plzen (Cehia), Salzburg (Austria), FC Copenhaga (Danemarca) si Sporting Braga (Portugalia);

URNA 2: FCSB (Romania), Ludogorets (Bulgaria), BATE Borisov (Belarus), Everton (Anglia), Young Boys (Elvetia), Marseille (Franta), Real Sociedad (Spania), Maccabi Tel-Aviv (Israel), Lokomotiv Moscova (Rusia), Austria Viena (Austria), Hertha Berlin (Germania) si Nice (Franta);

URNA 3: Astana (Kazahstan), Partizan (Serbia), Hoffenheim (Germania), Koln (Germania), Rijeka (Croatia), Vitoria Guimaraes (Portugalia), Atalanta (Italia), Zulte (Belgia), Zorya (Ucraina), Rosenborg (Norvegia), Sheriff (Moldova) si Hapoel Beer-Sheva (Israel);

URNA 4: Apollon (Cipru), Istanbul Basaksehir (Turcia), Konyaspor (Turcia), Vitesse (Olanda), Slava Praga (Cehia), Steaua Rosie (Serbia), Skenderbeu (Albania), Zlin (Cehia), AEK Atena (Grecia), Lugano (Elvetia), Vardar (Macedonia) si Ostersund (Suedia).

INFO: Partidele din grupe se vor disputa in perioada 14 septembrie - 7 decembrie.

Finala Europa League 2018 se va disputa la 16 mai, pe stadionul din Lyon (Franta).

I.G.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 32104 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

si chiar credeti

ca pe astea le va invinge ?

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor