Liga 1: FCSB face un pas gresit la Voluntari

de Ionut Gaman
Vineri, 13 Octombrie 2017, ora 22:36

FCSB a inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, in partida disputata vineri seara la Voluntari, in cadrul primei etape a returului Ligii 1.

Cu Alibec titular, dar Budescu pe banca de rezerve, vicecampioana Romaniei a oferit un joc modest in prima repriza a disputei de la Voluntari, jucata pentru prima oara in nocturna.

Tanase a fost cel mai periculos jucator al "ros-albastrilor", insa fara sa reuseasca sa-si creeze vreo ocazie importanta. De partea cealalta, Marinescu a incercat ceva, dar putin, pentru ca gazdele au fost ca si inexistente pe faza ofensiva.

Dupa pauza, Dica l-a aruncat in lupta pe Budescu, iar acesta a creat aproape imediat cea mai mare ocazie a partidei. Alibec a irosit-o insa dintr-o pozitie excelenta.

La poarta adversa, Marinescu l-a deposedat pe Teixeira la mijlocul terenului si doar interventia prin fault a lui Planic a stopat o faza extrem de periculoasa.

FCSB a continuat sa puna presiune, dar fara a pune in mare pericol poarta lui Balauru. Ilfovenii puteau da chiar lovitura in ultimul minut, cand Deac a sutat fantastic din afara careului, dar Nita a scos incredibil de sub bara.

In finala, Dica l-a scos pe Alibec, iar atacantul fara gol marcat in acest sezon al Ligii 1 a fugit direct la vestiare, trantind o usa in drum.

0-0 si FCSB calca din nou stramb, iar CFR Cluj se poate distanta la 6 puncte in fruntea clasamentului.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FC Voluntari si FCSB, din prima etapa a returului Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungire.

min.90 - Tanase vede un galben pentru o simulare in careu.

min.89 - Nita scoate de sub bara la un sut foarte bun al lui Deac.

min.86 - Ultima schimbare si la Voluntari: iese Ivanovici, intra Popadiuc.

min.85 - Budescu ia o actiune pe cont propriu, suteaza la coltul lung, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.84 - Nita are o interventie excelenta la o reluare din careu a lui Cernat.

min.84 - Teixeira suteaza pe langa poarta.

min.83 - Ultima schimbare la FCSB: iese Alibec, foarte nervos, intra De Amorim.

min.81 - Schimbare la gazde: iese Marinescu, intra Cernat.

min.79 - Popescu gresete si Budescu ramane singur in unghi. Suteaza tare, dar mult peste poarta.

min.77 - Planic respinge la o centrare in forta a lui Marinescu.

min.68 - Schimbare la FCSB: iese Man, intra Daniel Benzar.

min.67 - Budescu suteaza in forta de la aproximativ 20 de metri, iar Balauru respinge cu dificultate.

min.62 - Teixeira simuleaza si se alege cu un cartonas galben.

min.61 - Muta si Claudiu Niculescu: iese Pircalabu, intra Gabi Deac.

min.57 - Marinescu il deposedeaza pe Teixeira si scapa singur spre poarta lui Nita. Planic intervine insa si-l blocheaza la marginea careului cu pretul unui fault si al unui cartonas galben.

min.56 - Morais primeste de la Teixeira, insa suteaza dezamagitor.

min.55 - Balauru retine fara probleme la un sut de la distanta trimis de Man.

min.54 - Contraatac periculos al ilfovenilor, oprit in cele din urma de Nedelcu.

min.49 - Ce ocazie! Budescu patrunde bine, mingea ajunge la Alibec, care loveste insa gresit mingea dintr-o pozitie excelenta!

min.46 - Schimbare la FCSB: iese Filip, intra Budescu.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Alibec suteaza pe langa poarta de la marginea careului.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.36 - Nedelcu faulteaza si vede primul cartonas galben al partidei.

min.33 - Tanase nu ajunge la o centrare excelenta a lui Morais, din banda stanga.

min.28 - Nita e atent si retine la un sut frumos al lui Marinescu.

min.23 - Tanase reia cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie buna, dupa o centrare a lui Morais.

min.20 - Inceput dezamagitor de partida, fara nicio ocazie importanta.

min.10 - Man centreaza periculos in fata portii, dar Teixeira ajunge tarziu.

min.4 - Benzar si Man se incurca reciproc si oaspetii irosesc o prima ocazie buna de a deschide scorul.

ora 20:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Va fi prima partida disputata in nocturna la Voluntari si va fi transmisa in direct de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

INFO: Inaintea acestei etape, FCSB ocupa locul 2 in clasamentul Ligii 1, in timp ce FC Voluntari e pe pozitia 9.

INFO: In tur, pe National Arena, trupa antrenata de Nicolae Dica s-a impus cu 2-1, dupa un gol marcat de Dennis Man in prelungiri.

ECHIPELE:

FC VOLUNTARI: Balauru - Filipov, Achim, Popescu, Acsinte - Rauta, Novac - Pircalabu, Marinescu, Ivanovic - Tudorie.
Rezerve: Petrariu, Capatana, Balaur, Popadiuc, Deac, Cernat, Trandafirescu.
Antrenor: Claudiu Niculescu.

FCSB: Nita - R.Benzar, Planic, Balasa, Morais - Nedelcu, Filip - Man, Tanase, Teixeira - Alibec.
Rezerve: Stancioiu, Larie, Budescu, Momcilovic, Popescu, D.Benzar, De Amorim.
Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: Iulian Calin.